سرپرست اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان:

ثبت جهانی كاروانسرای میامی پیگیری می شود

ثبت جهانی كاروانسرای میامی پیگیری می شود

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان ضمن اشاره به پیگیری ثبت جهانی کاروانسرای شاه عباسی میامی، اظهار داشت: تابستان سال جاری میزبان هیئتی از یونسکو خواهیم بود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، حمید رضا دوست محمدی در نشستی با فعالان گردشگری شهرستان میامی به میزبانی یکی از بوم گردی های این شهرستان، با اشاره به اینکه کاروانسراهای استان سمنان بخصوص در میامی که مهد کاروانسراها است، ثبت جهانی خواهند شد، بیان نمود: پرونده ثبت جهانی این کاروانسراها در دست پیگیری است و مکاتبات انجام شده است.
وی ضمن اشاره به کاروانسرای میامی و میاندشت و… به مثابه ظرفیت های عالی گردشگری و میراث فرهنگی، اظهار داشت: تابستان سال جاری هیئتی ارزیاب از یونسکو به استان سمنان آمده و دست کم شش کاروانسرای قدیمی را در این استان مورد بررسی برای ثبت جهانی قرار می دهند.
ظرفیت های عظیم میامی در بحث گردشگری
سرپرست میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه میامی دارای ظرفیت های عظیم گردشگری می باشد که همچون آن میتوان به تنها مسجد روباز استان سمنان اشاره نمود، اظهار داشت: تعامل با نهادهای مختلف بخصوص اوقاف و امور خیریه در ثبت جهانی و ملی آثار و ابنیه تاریخی لزوم دارد.
دوست محمدی با اشاره به اینکه برای توسعه یک کشور دارای سند آمایش سرزمینی است، تاکید داشت: مقوله مهم در شهرستان میامی این است که بدانیم چه عاملی سبب پیشرفت گردشگری می شود؟ در هر جامعه که می خواهد به توسعه میراث فرهنگی کمک نماید می بایست احترام و توجه به زیست بوم محلی و مزیت های آن توجه گردد بنابراین در میامی می بایست به این سمت حرکت نماییم تا بتوانیم در این شهرستان اقدامات اساسی تری را صورت دهیم.
وی ضمن اشاره به رتبه دوم میامی در بافت تاریخی در سطح استان سمنان، اظهار داشت: این بافت پرارزش تاریخی نیازمند همراهی و بهسازی است تا بتوانیم از آن به مثابه مقصد گردشگری استفاده نماییم که در این راه همراهی فعالان گردشگری را نیاز داریم.
ثبت جهانی کاروانسراها
سرپرست میراث فرهنگی میامی هم در این جلسه با اشاره به اینکه ثبت جهانی کاروانسرا میامی باید با جدیت پیگیری شود تا شاهد یک جهش در شهرستان میامی باشیم، اظهار داشت: سه ثبت جهانی در شهرستان میامی شده و پیگیر ثبت کاروانسراها هم هستیم اما می بایست کاروانسرای میامی از جانب اوقاف به میراث فرهنگی واگذار شود.
سید صادق رضویان با اشاره به اینکه در شهرستان میامی حتی در روستاهایی مانند فرومد هم آثار ثبتی مهم وجود دارد که این خصوصیت سبب شده تا میامی قطب گردشگری محسوب شود، بیان نمود: تعامل رکن اصلی پیشبرد اهداف عالی در حوزه گردشگری شهرستان میامی است.

1400/03/08
11:58:13
5.0 / 5
549
تگهای خبر: طب , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بریونی