محققان پی بردند؛

نقش كمبود ویتامین D در افزایش خطر اعتیاد به مخدرها

نقش كمبود ویتامین D در افزایش خطر اعتیاد به مخدرها

بریونی: مطالعات روی موش های آزمایشگاهی نشان میدهد که میزان ویتامین D بر میل به مواد افیونی تأثیر می گذارد.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه پژوهشگران بیمارستان عمومی ماساچوست نشان میدهد افرادی که دارای کمبود ویتامین D هستند بیشتر از مواد افیونی استفاده می نمایند. نتایج مطالعه نقش بالقوه مکمل ویتامین D را در مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر نشان میدهد.
تحقیقات قبلی «دیوید فیشر»، سرپرست تیم تحقیق، نشان داد قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش (UV) موجب می شود پوست هورمون اندورفین تولید نماید که از نظر شیمیایی مشابه با مورفین، هروئین و سایر مواد مخدر است؛ در حقیقت، همه گیرنده های یکسانی را در مغز فعال می کنند.
مطالعه بعدی توسط فیشر نشان داد که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش سطح اندورفین را در موش ها می افزاید که رفتار مطابق با اعتیاد به مواد افیونی را نشان میدهد.
اندورفین گاهی اوقات هورمون "احساس خوب" نامیده می شود برای اینکه موجب ایجاد احساس سرخوشی خفیف می شود.
مطالعات نشان داده است که تعدادی از افراد تمایل به آفتاب گرفتن و برنزه کردن دارند که رفتار معتادان به مواد افیونی را منعکس می کند.
فیشر معتقد می باشد که تنها توضیحی که چرا انسان و سایر حیوانات به دنبال آفتاب هستند این است که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش برای تولید ویتامین D لازم است چونکه بدن ما نمی تواند به تنهایی آنرا تولید نماید. ویتامین D موجب جذب کلسیم می شود که برای ساخت استخوان لازم است.
این باور فیشر و همکارانش را به این فرضیه سوق داد که آفتاب جویی ناشی از کمبود ویتامین D، با هدف افزایش سنتز هورمون برای زنده ماندن است، و همین طور کمبود ویتامین D ممکنست بدن را نسبت به اثرات مواد افیونی که در اعتیاد نقش دارد، حساس تر نماید.
داده های آزمایشگاهی نشان میدهد که کمبود ویتامین D موجب افزایش رفتار اعتیادی می شود. یکی از مطالعات نشان داد که بیماران با میزان متوسط ویتامین D پایین، ۵۰ درصد بیشتر از دیگران با سطح طبیعی احتمال استفاده از مواد افیونی روبرو هستند، در صورتیکه در بیمارانی که کمبود شدید ویتامین D داشتند این احتمال ۹۰ درصد بیشتر بود.
تجزیه و تحلیل دیگر نشان داد که بیماران مبتلا به اختلال استفاده از مواد افیونی بیشتر از دیگران گرفتار کمبود ویتامین D هستند.
در حالی که تحقیقات بیشتری دراین زمینه لازم است، فیشر معتقد می باشد که درمان کمبود ویتامین D ممکنست راهی جدید برای کمک به کاهش خطر اختلال استفاده از مواد افیونی و تقویت درمان های موجود برای این اختلال عرضه نماید.


منبع:

1400/03/26
22:33:34
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی