سالانه 100 تن صابون ارگانیك در آشتیان تولید می شود

سالانه 100 تن صابون ارگانیك در آشتیان تولید می شود

بریونی: رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آشتیان اظهار داشت: سالانه 100 تن صابون در این شهرستان تولید و قسمتی از آن به کشورهای همسایه، آمریکا و آلمان صادر می شود.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، علیرضا امیری با اشاره به شروع تولید صابون بعنوان سوغات اصلی شهرستان آشتیان از اردیبهشت ماه بیان کرد: در شهرستان آشتیان ۲ کارگاه فعال صابون سازی وجود دارد و برخی از افراد نیز در منازل خود مبادرت به تولید صابون می کنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آشتیان اظهار نمود: در گذشته همه افرادی که گاو و گوسفند پرورش می دادند از پی و دنبه آن صابون تولید می کردند و اکنون نیز در بیشتر منازل این شهرستان بصورت خانگی صابون تولید می شود.
وی با اشاره به این که در این کارگاه تعداد ۱۱۵ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال دارند، اضافه کرد: ۲ کارگاه فعال در عرصه صابون پزی سالانه حدود ۱۰۰ تن صابون تولید دارند که در بیشتر نقاط ایران به فروش می رسد، همین طور در حدود ۳ تن نیز به کشورهای همسایه صادر می شود، البته به شکل چمدانی به کشورهای آلمان و آمریکا نیز صادرات صورت می گیرد.
۲۴ مرداد بعنوان روز آشتیان انتخاب شد
امیری اظهار داشت: برمبنای جلسات برگزار شده با حضور کارشناسان تاریخی و معتمدین محلی و اعضای شورای شهر آشتیان، ۲۴ مردادماه بعنوان روز آشتیان در تقویم استانی نامگذاری شد.
وی علت انتخاب روز ۲۴ مردادماه را تقارن این روز با روز تولد عباس اقبال آشتیانی؛ مورخ، ادیب و بنیان گذار شیوه نوین علمی و تاریخ نگاری در شهر آشتیان عنوان نمود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آشتیان اضافه کرد: برای روز ۲۴ مرداد برنامه های فرهنگی و متنوعی پیش بینی شده است که در صورت بهبود شرایط کرونائی انجام خواهد شد.


منبع:

1400/03/28
20:44:43
5.0 / 5
205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی