نخستین آتشكده دوره ساسانی و پساساسانی در سوادكوه كشف شد

نخستین آتشكده دوره ساسانی و پساساسانی در سوادكوه كشف شد

به گزارش بریونی سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید از کشف یک چهارطاقی با کاربرد آتشکده در تپه کلا ارفه ده شهرستان سوادکوه اطلاع داد.به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی عابدینی عراقی سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: این پروژه با مجوز پژوهشگاه از اوایل ماه جاری در تپه کلا ارفه ده شروع شده و در حال انجام می باشد.
او اضافه کرد: این کاوش در جهت فعالیتهای پژوهشی پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید و آثار وابسته آن برنامه ریزی شده است.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید اظهار نمود: در کاوش تپه کلا در روستای ارفه ده سوادکوه یک بنا با پلان مشابه با چهارطاقی های زمان ساسانیان که در دیگر مناطق قلمرو این امپراتوری وجود دارد به دست آمده است.
او با اشاره به اینکه این بنا به مساحت حدود ۳۰۰ متر مربع و با مصالح سنگ و آجرهایی به ابعاد ۴۸ در ۴۸ در ۸ سانتیمتر ساخته شده خاطرنشان کرد: در مرکز این بنا یک آتشدان با تزئینات گچی کشف شد که کاربرد مذهبی این بنا را به اثبات می رساند.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید ضمن اشاره به شواهد معماری و سفالین، این آتشکده که نشان داده است تا قرن سوم هجری قمری مورد استفاده قرار می گرفته و در چندین مرحله الحاقاتی به آن افزوده شده اظهار نمود: این اثر در فاصله ۵ کیلومتری غار تاریخی اسپهبد خورشید قرار گرفته و بخشی از مجموعه بناهای در ارتباط با اسپهبدان تبرستان در این بخش از سوادکوه واقع است.
عابدینی اظهار داشت: با عنایت به این که این محوطه در مرکز بافت روستای ارفه ده قرار گرفته است، احتمال صدمه و تخریب آن می رود و هدف از این کاوش دیرینه شناسی شناخت دقیق لایه ها و آثار معماری برجای مانده و ثبت آن در لیست آثار ملی و خرید آن از مالک شخصی محوطه خواهد بود.


منبع:

1400/04/01
20:49:48
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بریونی