میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

اجرائی شدن حساب های اقماری گردشگری

اجرائی شدن حساب های اقماری گردشگری

بریونی: اقدام برای بیمه راهنمایان گردشگری، درخواست فعالان گردشگری برای انتخاب وزیر اصلح میراث فرهنگی و اجرائی شدن حساب های اقماری گردشگری، همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.گروه جامعه؛ در این هفته میزگرد مجازی مهر پیرامون «دغدغه فعالان در رابطه با حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» درباره وزیر جدید میراث فرهنگی اجرا شد. در این جلسه آنها اعلام نمودند که وزیر جدید باید فردی باشد که با قدرت در دولت از این بخش ها حمایت کند و در عین حال مدیریتش فارغ از هر نوع وابستگی سیاسی باشد.
در این باره محسن امامی یکی از مدیران سابق صنعت گردشگری اظهار داشت: کسی که می خواهد این مسئولیت را بپذیرد، باید هم خاصیت های شخصی مانند علاقه به حوزه، سواد و دانش، روحیه تعامل و اعتقاد به کار کارشناسی و هم تسلط کافی روی هر سه حوزه فعالیت این وزارتخانه را داشته باشد. با این وجود در این وزارت آدم کوتاه قدِ دراز دستی خواهد آمد که خاصیت مهم آن، روی زیاد است. الان هم برخی از افراد نام خودشان را مطرح کرده و درحال لابی هستند.
در این هفته وزیر میراث فرهنگی از اجرائی شدن حساب های اقماری گردشگری آگاهی داد و اظهار داشت: جهت بررسی نهایی فازهای مطالعاتی و پایلوت حساب های اقماری گردشگری درباب فاز اجرائی این سیستم، دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد. یکی از عناوینی که دنیا به سمت آن رفته، استفاده از هوش مصنوعی است. پیش بینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب وکارها گرفتار تغییر شوند. با این وجود صنعت گردشگری تنها صنعتی است که در پروسه هوشمندسازی نیز رونق خودرا حفظ می نماید.
مونسان بیان کرد: به دنبال اقدامات انجام شده با سازمان جهانی جهانگردی، سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار و بانک مرکزی، شرایط لازم برای پیاده سازی و استقرار حساب های اقماری گردشگری فراهم گشته است.
در این هفته همین طور خشایار نیکزادفر مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی از گرفتن سند یک هتل در مشکین شهر که از سال ۸۰ در تملک شهرداری بود، آگاهی داد.
وی اظهار داشت: در سالهای قبل تعدادی از این اموال در اختیار دستگاه های دیگر بود. حالا قانونگذار برای بازپس گیری این اموال پیگیر است و در این خصوص با وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نقاط مشترک خوبی رسیده ایم. این هتل در ابتدا و زمان جنگ به سبب عدم وجود بیمارستان در مشکین شهر، در اختیار وزارت بهداشت بود و بعد از آن در سال ۸۰ به شهرداری تحویل داده شد.
در این هفته همین طور رییس پایگاه میراث تاریخی بندر کنگ بیان کرد: پرونده ثبت جهانی بندر کنگ تا سه سال دیگر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت چونکه بتازگی این پرونده به معاونت میراث فرهنگی برای تکمیل و ارسال به لیست پیشنهادی یونسکو تحویل داده شده است.
ایوب زارعی شهردار بندر کنگ در این زمینه اظهار داشت: در بافت تاریخی بندر کنگ حالا سه خانه برای بومگردی تجهیز شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. ما نمی خواهیم توریست بی کیفیت وارد بافت شود بلکه باید کنترل شده باشد تا مردم لطمه نبینند، بدین سبب هر کسی می خواهد بومگردی راه بیندازد، باید آموزش ببیند. همین طور در صدد هستیم تا تعاملی با شهرداران شهرهای اطراف برقرار نماییم.
این هفته خبر رسید که چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو بعد از وقفه ای یکساله به سبب بیماری کرونا با میزبانی چین از ۲۵ تیر تا ۹ مرداد انجام می شود. در این نشست دو پرونده منطقه اورامانات و راه آهن سراسری مورد بررسی قرار می گیرد.
در این هفته همین طور نشست مجازی بیمه راهنمایان گردشگری اجرا شد.
در این جلسه محسن حاجی سعید رییس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری اظهار داشت: حالا بیمه راهنمایان از یک آرزو به یک دستاورد تبدیل گشته است؛ این خواسته در هیئت مدیره چهارم کانون راهنمایان گردشگری بعنوان نخستین خواسته محقق شد. ما در این رابطه مشکلات زیادی داشتیم. در سال ۹۹ منتظر بودیم که در بودجه برای پوشش بیمه اقدام گردد ولی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ متوجه شدیم که دولت باردیگر این بودجه حمایتی را حذف کرده بنا بر این مجدداً مجبور شدیم دادخواهی را نسبت به وزارت میراث فرهنگی انجام دهیم. در بودجه ۱۴۰۰ تا روزهای آخر سال ابهام داشتیم که بالاخره این ردیف بودجه اختصاص پیدا کرد یا نه تا این که در نهایت بدون هیچ رأی مخالفی برای بودجه ۱۴۰۰ توانستیم دولت را مکلف نماییم که از راهنمایان حمایت کند.


منبع:

1400/04/12
19:18:48
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بریونی