پس از ۱۲ سال پیگیری؛

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند

مرمتگران آثار فرهنگی و هنری صاحب خانه صنفی شدند

انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری پس از 12 سال پیگیری و برنامه ریزی تشکیل و نخستین مجمع عمومی آن امروز بصورت مجازی اجرا شد.به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی مرمتگر و نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ با بیان این خبر اظهار داشت: با وجود پیشینه بیش از ۵۰ ساله حفاظت و مرمت در ایران و حضور بیش از ۶۰۰۰ مرمتگر در کشور متأسفانه اکنون تعداد اندکی از این افراد در بخش دولتی مشغول به کار هستند و مابقی بصورت مرمتگر شخص حقیقی و پیمانکار فعالیت می نمایند.
او اشاره کرد: از سویی نبود ساز و کاری تعریف شده برای تخصص مرمت اشیا و آرایه های معماری بعنوان یک شغل و حرفه شناخته شده و مستقل، موجب فعالیت برخی افراد غیرمتخصص در این عرصه و بیکار ماندن و فراموش شدن متخصصان این رشته شده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی اظهار نمود: بمنظور ساماندهی و دفاع از حقوق صنفی مرمتگران پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی سرانجام مرمتگران آثار تاریخی فرهنگی صاحب خانه صنفی شدند.
نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری اظهار داشت: برمبنای فصل ششم قانون کار و ایجاد انجمن های صنفی با کمک وزارت کار و همراهی معاونت میراث فرهنگی پیشکسوتان مرمت آثار تاریخی و فرهنگی از این به بعد بغیر از هویت هنری، از هویت صنفی و سندیکایی نیز بهره مند خواهند شد.
او با اعلان اینکه این انجمن صنفی مقرر است پیگیر مطالبات کاری، معیشتی و صنفی مرمتگران اشیای تاریخی - فرهنگی و آرایه های معماری در سراسر کشور باشد، ابراز امیدواری کرد: این گام تاریخی با کمک و همراهی نهادهای مختلف همچون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسیر خودرا درست و اصولی پیش ببرد.
نیازی اشاره کرد: این انجمن امروز بصورت مجازی نخستین مجمع عمومی خودرا بمنظور تصویب اساسنامه انجمن صنفی و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس برگزار کرد و از این تاریخ به بعد این مجمع بطور رسمی با نام " انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری" کار خودرا شروع می کند.
او با بیان این مطلب که این انجمن نوپا به یاری نهادهای دولتی برای استقرار در مکانی مناسب نیاز دارد اظهار داشت: ما به سمت همه مرمتگران اشیای تاریخی فرهنگی و آرایه های معماری دست کمک و همراهی دراز می نماییم تا این خانه صنفی؛ خانه همه مرمتگران شود.

1400/04/13
12:21:40
5.0 / 5
603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی