كشف تدفین های انسانی در استان فارس

كشف تدفین های انسانی در استان فارس

کاوش دیرینه شناسی محوطه هیربدان داراب به شناسایی نهشته هایی از دوره کفتری و یافته هایی از قبیل تدفین های انسانی، سازه های معماری و چند کتیبه بر روی لبه ظرف سفالی منجر گردید.به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سپیده جمشیدی یگانه سرپرست هیأت دیرینه شناسی با بیان این خبر اظهار داشت: شهرستان داراب در استان فارس باتوجه به موقعیت جغرافیایی، دشت حاصلخیز و منابع آب کافی همیشه در طول دوران مختلف مورد توجه جوامع انسانی بوده اما با وجود غنای فرهنگی، چندان مورد پژوهش قرار نگرفته و معدود پژوهش های دیرینه شناسی معطوف به دوران تاریخی و اسلامی بوده، از این روی کاوش و پژوهش در دوره های قدیمی تر ضروری به نظر می آید.
این عتیقه شناس با اعلان اینکه پروژه کاوش در این محوطه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به انجام رسید اضافه کرد: بمنظور شناخت شاخصه های فرهنگی این منطقه در طول هزاره های سوم و دوم قبل از میلاد و همین طور شناخت برهمکنش های فرهنگی منطقه ای و فرامنطقه ای تپه هیربدان جهت کاوش برگزیده شد.
او با اشاره به این که محوطه هیربدان نخستین بار توسط میروشجی شناسایی شد و در سال ۱۳۹۷ نیز خانی پور این محوطه را بازدید کرد اشاره کرد: باتوجه به اهداف کاوش، در این فصل پنج گمانه و دو ترانشه ایجاد و کاوش در آنها منجر به شناسایی نوشته هایی از دوره کفتری شد.
این عتیقه شناس اظهار داشت: از یافته های این کاوش می توان به تدفین های انسانی، سازه های معماری و چند کتیبه بر روی لبه ظرف سفالی اشاره نمود.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی با تشریح یافته های این پروژه اضافه کرد: تدفین های این محوطه از نوع ساده چاله ای بوده و بصورت طاقباز و جنینی صورت گرفته و معماری به دست آمده شامل چند فضای مستطیل شکل و یک فضای مدور بوده که همگی با مصالح خشت تولید شده اند.

1400/04/14
10:11:29
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بریونی