گزارش بریونی؛

نابودی میراث ناملموس خوزستان بر اثر خشكسالی هورالعظیم

نابودی میراث ناملموس خوزستان بر اثر خشكسالی هورالعظیم

یکی از فعالان گردشگری در خوزستان اظهار داشت: میراث ناملموس مردم محلی این منطقه تحت تاثیر خشکسالی هورالعظیم قرار گرفته است.گروه جامعه؛ نشست مجازی میراث ناملموس مردم خوزستان با حضور کارشناسان و فعالان گردشگری در حالی انجام شد که یکی از فعالان این حوزه اعلام کرد، میراث ناملموس تحت تأثیر خشکسالی هورالعظیم قرار گرفته است.
باسم حمادی سرپرست گروه هنری میسان و یکی از فعالان گردشگری عرب خوزستان است که سال ها در نمایشگاه های گردشگری تلاش نموده تا آئین مردم عرب در جنوب کشور را به دیگران معرفی نماید. او در این جلسه با اظهار تأسف از برخی سیاست ها پیرامون قطع حق آبه هورالعظیم و رودخانه های دیگر، سدسازی ها و طرح هایی مانند انتقال آب کارون، زندگی عادی مردم را در این استان طاقت فرسا دانست و اظهار داشت: مردم خوزستان در دمای ۵۰ درجه و قطعی برق کلافه شده اند. زیرساخت های اقتصادی و گردشگری این استان درحال از میان رفتن است. هورالعظیم یکی از با اهمیت ترین جاذبه های گردشگری کشور خشک شد. دو سال پیش ما را سیل برد حالا چه شده که در مدت دو سال داریم از تشنگی می میریم؟
وی در ادامه با بیان این که خوزستان ۵ نهر بزرگ دارد بیان کرد: معضل زیست محیطی روی فرهنگ ما تأثیر می گذارد. امروز هورالعظیم به یک صحرا و کویری تبدیل گشته که تنها ریزگردهای آن به چشم مردم می خورد. ما موسیقی خودرا از آب می گیریم. ساز ما از نی ایجاد می شود. مضیف سازه ای است که ۶ هزار سال قدمت دارد و از نی ایجاد می شود. اما وقتی بی آبی باشد دیگر نی وجود ندارد تا این اقامتگاه های سنتی ایجاد شود. در صورتیکه سالانه صدها هزار توریست به مقصد مضیف به خوزستان می روند. اما وقتی تالاب نباشد اینها هم از بین می روند. مردم هورنشین الان مهاجرت کرده و به شهرها رفته اند.
وی اظهار داشت: الان آب پشت سد داریم اما مافیای آب و مدیریت غلط باعث شده تا حقابه را ندهند. انتقال آب کارون به فلات مرکزی اشتباه است.
مردم حاشیه هور، دامپروری می کنند. صنعتگران سالهاست که بوریا بافی داشته اند اما دیگر نمی توانند تولید داشته باشند. صید و صیادی به خوبی انجام می شد اما الان همین صیادی که یکی از فرهنگ های مردم هورنشین است نیز از بین رفته است. در کنار صیادی، مردم کارآوا دارند یکی از مقام ها توسط صیادان هنگام کار اجرا می شود. اگر آب نباشد چطور این فرهنگ زنده می ماند؟
این فعال گردشگری اظهار داشت: شهرهای ما دور آب به وجود آمده اند. فرهنگ مردم عرب خوزستان برگرفته از آب است. سی و سه پل از آب کارون پر می شود ما دوست داریم مردم آب بخورند اما نه این که برای کارخانه ها و شرکتها مصرف شود. این شرکتها باید در جایی قرار می گرفتند که آب های آزاد وجود دارد. چرا ما تشنه باشیم اما شرکتها آب داشته باشند؟
وی افزود: ما قبلاً بحث بیکاری، تبعیض و غیره را مطرح می کردیم، اما الان از همه آنها کوتاه آمده ایم و تنها آب می خواهیم. رئیسی رییس جمهور منتخب در خوزستان گفته بود که مخالف انتقال آب به اصفهان است و مردم منتظر هستند که این وعده عملی شود.
در ادامه این جلسه، امیررضا هادی از فعالان رسانه ای در زمینه گردشگری نیز اظهار داشت: وقتی در غایت حکمران باشید و قرار باشد آب آشامیدنی مردم را تامین کنید شاید اجبارهای حکمرانی شما را وادار کند که اول آب آشامدینی مردم تامین شود. منابع آبی ایران به شدت لطمه دیده است. شاید باید اظهار داشت که آب خوراکی مهم تر از آب هورالعظیم است. هم اکنون شرایطی نیست که بتوان گفت در کوتاه مدت حاکمیت را مجبور کند فکری برای وضعیت فعلی داشته باشد.
وی اضافه کرد: شاید یکی از راه حل ها برای حفظ میراث فرهنگی، برگزاری تورهای خاص در همین شرایط باشد و به بهانه جذب گردشگر ثروت به منطقه وارد شود.
هادی اظهار داشت: در دهه ۵۰ طرح آمایش سرزمین توسط فرانسوی ها انجام شده بود و گفته بودند که صنایع فولاد باید در کنار بنادر و آب باشد اما متأسفانه آن سند اجرا نشد، در صورتیکه همین الان هم نسخه گشایش و برون رفت از این فضاست. چون گفته شده که چه صنعتی برای کجا باید اجرا شود.

1400/04/25
21:54:09
5.0 / 5
227
تگهای خبر: اصفهان , اقامت , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی