میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

گزارش وزیر میراث به رئیس جمهور منتخب

گزارش وزیر میراث به رئیس جمهور منتخب

بریونی: دیدار وزیر میراث فرهنگی با رئیس جمهور منتخب، عرضه گزارش عملکردهای وزارت میراث فرهنگی، تأمین اعتبار بیمه هنرمندان صنایع دستی همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: این هفته نشست مجازی فعالان گردشگری در استان خوزستان پیرو مساله نابودی میراث ناملموس این استان بر اثر خشکسالی تالاب هورالعظیم بود. باآنکه این نشست درباره معرفی میراث ناملموس، آئین ها و فرهنگ های در رابطه با قوم عرب استان خوزستان بود، اما بیشتر به مباحث خشکسالی هورالعظیم و حقابه این تالاب پرداخت.
در این نشست «شیخ باسم حمادی» یکی از فعالان گردشگری عرب خوزستان که سال ها در نمایشگاه های مختلف کوشیده تا آئین قوم عرب در خوزستان معرفی شود، با اظهار تأسف از برخی سیاست ها درباره قطع حقابه هورالعظیم و رودخانه های دیگر، سدسازی ها و طرح هایی مانند انتقال آب کارون اظهار داشت: اساسا این بی آبی روی فرهنگ و محیط زیست ما تاثیر می گذارد. ما موسیقی خویش را از آب می گیریم. ساز ما از نی ایجاد می شود. حتی اقامتگاه هایی که به «مضیف» معروف است، از نی تالاب ایجاد می شود. وقتی هورالعظیم خشک باشد، دیگر نی برای ساختن آنها نیست. ما حقابه هور را می خواهیم.
این هفته همینطور از دفتر برنامه ریزی و آموزش گردشگری خبر رسید که جشنواره کارآفرینان برتر، فرصتی را برای افراد خلاق و کارآفرینان حوزه گردشگری بوجود آورده تا با شرکت در آن به عرصه رقابت بپردازند. این جشنواره از اول تیر شروع شده و تا دهم مرداد ادامه دارد.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی هم این هفته از آغاز فرایند بیمه ۲۳۳۲ صنعتگر صنایع دستی و هنرمند از اول مرداد ۱۴۰۰ اطلاع داد و اظهار داشت: در سال ۸۸ قانون بیمه قالیبافان و صنعتگران صنایع دستی به تصویب مجلس رسید که بر مبنای آن، دولت باید آنها را بیمه می کرد. از سال ۹۳ تا ۹۷ متأسفانه این مورد متوقف بود. در سال ۹۷ باردیگر با تأمین اعتباری، این روند انجام شد. در سال ۹۹ هم با تأمین اعتبار لازم، شرایط تمدید بیمه این صنعتگران فراهم گردید تا این که برای نیمه اول سالجاری با تأمین اعتبار لازم، ۲۳۳۲ نفر صنعتگر جدید شناسایی شدند که با همکاری سازمان تأمین اجتماعی در مراحل احراز شرایط هستند، امیدواریم از اول مرداد زیر پوشش بیمه قرار گیرند.
این هفته علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی نشستی را با معاونت های خود در این وزارت خانه داشت که به بررسی عملکرد هر وزارت پرداخت و گزارش آنرا به رئیس جمهور منتخب عرضه داد.
در نشستی که مونسان با معاونت توسعه مدیریت و منابع داشت، اعلام نمود: در یک سال و نیم گذشته داده های در ارتباط با گردشگری جمع آوری و وارد فاز اجرایی شده ایم که تا آخر سال جاری حساب های اقماری عرضه و نقش گردشگری در اقتصاد کشور مشخص خواهد شد.
وی به تزریق ۷، ۰۰۰ میلیارد تومان به حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: در این زمان توانستیم ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان از محل اشتغال روستایی، ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات کرونا و ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان از سایر منابع و بانک ها به این دو حوزه تزریق نماییم.
این هفته همینطور جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی برگزار شد و در آن ۳۳ اثر تاریخی و فرهنگی غیرمنقول از استانهای آذربایجان شرقی و تهران واجد ارزش ثبت شناخته شده است. یکی از این آثار، ساختمان خانه موزه بتهوون، سینما آسیا و مسجد الغدیر میرداماد تهران است.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی هم در جلسه ای که در وزارت میراث فرهنگی برگزار شده بود، اعلام نمود: ۲۷ هزار نفر در سه ماهه نخست سال جاری در چارچوب گردشگری سلامت با رعایت پروتکلهای بهداشتی به ایران سفر کردند.
وی از تهیه منشور حقوق توریست اطلاع داد و اظهار داشت: از راه معاونت حقوقی ریاست جمهوری، این منشور کامل شده است.
این هفته همینطور وزیر میراث فرهنگی با آیت الله رئیسی رئیس جمهور منتخب ملاقات و گفتگو داشت.
در این دیدار ابراهیم رئیسی اظهار داشت: یکی از مزایای گردشگری علاوه بر بازدید، آشنایی مردم با فرهنگ کشورمان است. باید با تسریع واکسیناسیون کرونا، زمینه رونق بیشتر از پیش فعالیتهای گردشگری فراهم گردد.


منبع:

1400/04/26
21:06:28
5.0 / 5
719
تگهای خبر: آموزش , اقامت , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی