تحقیقات نشان می دهد؛

رژیم غذایی گیاهی در مقابله با بیماری ام اس موثر است

رژیم غذایی گیاهی در مقابله با بیماری ام اس موثر است

محققان پی بردند ترکیب رژیم غذایی گیاهی و میکروبیوم های سالم روده امکان دارد در مقابل بیماری ام اس نقش محافظتی داشته باشند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، نتایج مطالعه جدید محققان دانشگاه آیووا نشان داده است که یک رژیم غذایی غنی از ایزوفلاوون، یک ترکیب فیتواستروژن یا گیاهی که شبیه استروژن است، در مقابل علایم شبیه بیماری ام اس در مدل موش های آزمایشگاهی نقش محافظتی دارد.
نکته مهم این تحقیق این است که رژیم غذایی ایزوفلاوون فقط زمانی نقش حفاظتی دارد که موش ها دارای میکروب های در روده باشند که قادر به شکستن ایزوفلاوون ها هستند.
نتایج این مطالعه جدید نشان داده است که متابولیسم مواد غذایی گیاهی توسط باکتری های خاص روده که در بیماران مبتلا به ام اس وجود ندارد، می تواند در مقابل بیماری عامل محافظتی باشد.
«آشوتوش منگالام»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «جالب اینجاست که مطالعات قبلی انسانی نشان داده است که بیماران مبتلا به ام اس در مقایسه با افراد بدون این بیماری فاقد این باکتری ها هستند. مطالعه جدید ما شواهدی را نشان داده است که تلفیقی از ایزوفلاوون های رژیم غذایی و این باکتری های روده متابولیزه کننده ایزوفلاوون امکان دارد بعنوان یک درمان بالقوه برای بیماری ام اس باشد.»
ایزوفلاوون در سویا، بادام زمینی، نخود و سایر حبوبات یافت می شود.
این مطالعه همینطور نشان داد موش هایی که از رژیم غذایی ایزوفلاوون تغذیه می کنند دارای میکروبیوم شبیه میکروبیوم موجود در افراد سالم هستند و شامل باکتری هایی است که می توانند ایزوفلاوون ها را متابولیزه کنند.
برعکس، رژیم غذایی فاقد ایزوفلاوون سبب ایجاد میکروبیومی در موش ها می شود که مشابه نوع مشاهده شده در بیماران مبتلا به ام اس بوده و فاقد باکتری های مفید متابولیزه کننده ایزوفلاوون است.
بیماری ام اس نوعی بیماری خودایمنی مغز و نخاع است که در آن سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ رشته های عصبی پیرامونی حمله می کند. علایم این بیماری شامل ضعف عضلات، مشکلات تعادل و مشکلات بینایی و تفکر است. هم اکنون روش های درمانی وجود دارد که سبب کُند شدن بیماری می شود، اما هیچ درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد.


منبع:

1400/04/28
19:36:55
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بریونی