توصیه محققان؛

فواید کافئین در کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان و سنگ کلیه

فواید کافئین در کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان و سنگ کلیه

بریونی: کافئین متداول ترین و پرمصرف ترین ماده محرک در جهان است که دارای قابلیت افزایش سطح هوشیاری، رفع خستگی و بهبود تمرکز است.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از دیلی اکسپرس، کافئین می تواند بر سلامت کلی بدن تأثیر مثبت بگذارد و احتمال مبتلاشدن به بیماریهای تغییردهنده زندگی را کم کند.
تحقیقات نشان میدهد کافئین در کاهش مبتلاشدن به بیماریهای زیر موثر است.
سرطان
ثابت شده است که کافئین در کاهش بروز سرطان های دهان و گلو تاثیر دارد. در مطالعه ای که روی بیش از ۹۰۰ هزار شرکت کننده انجام شد، مردان و بانوانی که چهار فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشیدند ۴۹ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان های دهان قرار داشتند، در مقایسه با کسانی که قهوه نمی نوشیدند یا فقط گاهی اوقات می نوشیدند.
همچنین با محافظت در مقابل عود مجدد سرطان سینه، کاهش خطر مبتلاشدن به سرطان پروستات و خطر کمتر مبتلاشدن به سرطان آندومتر ارتباط دارد.
دیابت نوع۲
یک مطالعه طولانی مدت نشان داده است که افزایش مصرف قهوه بیش از یک فنجان در روز در ضمن یک دوره چهار ساله می تواند خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ را یک درصد کم کند.
همچنین مشخص شده است کسانی که مصرف روزانه خودرا به بالای یک فنجان قهوه کم می کنند، ۱۷ درصد بیشتر با خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ مواجهند.
با این حال، دلیلهای این ارتباط نامشخص است. اما ممکنست به سبب کاهش حساسیت به انسولین باشد، بدین مدلول که بدن از انسولین تولید شده بطور موثر استفاده نمی نماید.
سکته مغزی
مطالعه بر روی بیش از ۳۴ هزار زن در سوئد که سابقه بیماریهای قلبی عروقی نداشتند، نشان داد اگر بیش از یک فنجان قهوه در روز بنوشند، ۲۲ تا ۲۵ درصد کمتر با خطر سکته مغزی روبرو هستند.
علاوه بر این، مطالعه نشان داد که عدم نوشیدن قهوه می تواند با افزایش ریسک مبتلاشدن به سکته مغزی ارتباط داشته باشد.
سنگ کلیه
مطالعه بر روی ۲۱۷، ۸۸۳ شرکت کننده نشان داد کسانی که کافئین بیشتری مصرف می کردند کمتر در معرض مبتلاشدن به سنگ کلیه قرار داشتند.
اما تحقیقات به شکل گسترده انجام نشده است، بدین سبب جهت بررسی وجود ارتباط بین سنگ کلیه و مصرف کافئین به مطالعات بیشتری نیاز است.
با این حال پژوهشگران هشدار می دهند اعتیاد به کافئین یک مشکل بهداشتی شناخته شده است و به طور معمول با بیماری هایی مانند بی خوابی و افسردگی ارتباط دارد و برخی شواهد نشان میدهد که می تواند موجب مشکلات باروری در زنان شود.


منبع:

1400/05/16
12:23:57
5.0 / 5
207
تگهای خبر: تولید , سلامت , شركت , شكلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بریونی