یادداشت مهمان؛

منهدم نشدن پل ورسک

منهدم نشدن پل ورسک

پل ورسک زمانی مین گذاری شده بود تا کاملا منهدم شود، اما این اتفاق نیفتاد و رضاشاه منهدم نکردن پل ورسک را همیشه جزو حسرت هایش دانست حالا این پل جزیی از پرونده میراث جهانی راه آهن است.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، عباس مهدوی فعال گردشگری و محقق حوزه راه آهن در یادداشتی نوشت: رضاشاه همیشه ارتباط خوبی با آلمانی ها داشت و به آلمانی ها به خاطر دیدگاه هیتلر نزدیک شد. در آن دوره عصر جدیدی از ارتباط ایران و آلمان شکل گرفت و رضا شاه و هیتلر پیام هایی با اهداف سیاسی رد و بدل می کردند یکی از این پیام های سیاسی درباره افتتاح خط راه آهن شمال به جنوب بود که هیتلر در نامه ای به مناسبت افتتاح این خط به رضاشاه این راه آهن را یکی از شاهکارهای مهندسی برای ایران و مفید دانست و تبریک گفت. رابطه هیتلر و رضاشاه دو طرفه بود تا جایی که هیتلر در سال ۱۳۱۷ برای رضاشاه پیام تبریک نوروزی فرستاد ضمن این که آلمانی ها در راه ساخت راه آهن نقش پررنگی داشتند این مسیر به خاطر استفاده متفقین به نگرانی هیتلر منجر گردید. در سایت مؤسسه پژوهشی معاصر هم آمده ملکه مادر در خاطراتش گفته که چند روز پس از اشغال ایران، رضا شاه به من گفت ما اشتباه کردیم که پل ورسک را منهدم نکردیم ما باید از همان اول مرداد ماه که زمزمه حمله به ایران را شنیده بودیم مبادرت به نابودی راه آهن می کردیم. می گویند که رضاشاه تا آخر عمر حسرت می خورده که چرا پل را خراب نکرد. راجع به این مساله در دانشنامه مازندران هم نکاتی اشاره شده و نوشته که هیتلر توسط ژنرال مایلر به دربار نامه زده و نوشته پل ورسک منفجر شود که روس ها نتوانند نیرو و غذا از شمال به جنوب برسانند تا آلمانی ها در طول این مدت فرصت کافی برای نابودی استالینگراد را داشته باشند. هیلتر قول داد که پس از اختتام جنگ بهتر از آن پل را به پاس زحماتی که رضاشاه کشیده بسازد اما رضا شاه در پاسخ نامه نوشته ایران عضو کنوانسیون ژنو بوده و هیچ کشوری حق ورود به ایران را ندارد. رضا شاه فکر می کرد که چون بی طرف هست کشوری به آن حمله نمی نماید. اما این اتفاق نیفتاد. در خاطرات دکتر محمد سجادی هم که وزیر راه رضا شاه بود هم به تصمیم برای مین گذاری و از میان رفتن پل ورسک اشاره شده است. این پل بصورت مخفیانه مین گذاری شد اما بعداً متفقین آنها را پیدا کرده و خنثی کردند. مین گذاری پل و خنثی شدن آن و حسرت رضا شاه در منابع مختلف ذکر شده است.
مسیر راه آهن از نظر تاریخی و صنعتی جزو میراث باارزش ایران شمرده می شود. روزانه ۱۱ هزارتن سلاح و مهمات و اقلام مورد نیاز از این مسیر جابجا می شد که در زمان خودش در هیچ نقطه دنیا انجام نشده بود. پس گردشگران علاقمند فرهنگی روسی می توانند از این مسیر دیدن کنند. حتی در مقطعی ریاست اداره مهندسی راه آهن شمال برعهده یک ژاپنی بوده است چند ملیتی بودن و این همکاری مشترک با کارگران و متخصصان ایران با این وسعت در هیچ مقطعی انجام نگرفته است. هنوز تلفن های هندلی در ایستگاه های راه آهن استفاده می شود و حتی ابزار مورد نیاز نگهداری خطوط و مسیر نظیر بیل و کلنگ با همان شیوه ۸۰ سال قبل تولید می شود. این هم بخش کوچکی از جذابیت های آنست که می تواند جاذبه ای برای توریستهای داخلی و خارجی باشد. حالا راه آهن سراسری ایران که پل ورسک قسمتی از آنست در لیست جهانی بعنوان میراث صنعتی ایران ثبت شده است راه اهن شمال به سبب چند ملیتی بودن قابلیت بسیاری در جذب گردشگران اروپایی دارد.

1400/05/21
11:45:28
5.0 / 5
221
تگهای خبر: ابزار , تخصص , توریست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی