فعال فرهنگی و رسانه ای:

ضرغامی مدیری عمل گرا، میدان دار و مشورت پذیر است

ضرغامی مدیری عمل گرا، میدان دار و مشورت پذیر است

به گزارش بریونی یک فعال فرهنگی و رسانه ای ضمن اشاره به نیاز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مدیری عمل گرا، اظهار داشت: «سید عزت الله ضرغامی»، بر مبنای سوابق اجرایی، مدیری میدان دار و مشورت پذیر است و جزو مدیران اتاق فرمانی نیست که از دور مدیریت می کنند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی از سوی آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بعنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است؛ او از روز گذشته (شنبه ۲۳ مرداد) با حضور در کمیسیون فرهنگی بعنوان کمیسیون تخصصی و سایر کمیسیون های مجلس، برنامه های خویش را برای مدیریت این وزارت خانه عرضه و تبیین می کند.
در صورت رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ضرغامی، او سکان دار وزارت خانه ای می شود که گردشگری بعنوان یکی از بخش های مهم آن، در ۱۸ ماه گذشته در کوران انتشار کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.
اکنون وزارت میراث فرهنگی در انتظار مدیری است که دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است؛ او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از جانب رهبر معظم انقلاب، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور عضو شورایعالی فضای مجازی بوده است.


ضرغامی تجربه وتوان مدیریت سازمان بزرگ مقیاس دارد
بیژن مقدم روزنامه نگار و فعال فرهنگی و رسانه ای در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره سیدعزت الله ضرغامی گزینه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: تجارب و سوابق مدیریتی ضرغامی نشان داده است وی در درجه اول یک مدیر موفق و کارآمد است. برخورداری از تجربه مدیریتی سازمان های بزرگ مقیاس این توان و بینش را به یک مدیر می دهد تا بتواند یک وزارت خانه بزرگ و مأموریت های گسترده را مدیریت کند.
وقتی مدیری می تواند۱۰سال سازمان بزرگی مانند صداوسیما را با آن حوزه گسترده از وظایف و مأموریت ها با آن ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و با ماهیت و کارکرد رسانه ای و فنی و زیرساختی با گستره برون مرزی مدیریت کند، نشان از ورزیدگی وی در سطح مدیریت کلان است و با افرادی که تجربه مدیریتی در سازمان های کوچک تر دارند کاملا متمایز می شوند.
وی اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سه حوزه فنی و تخصصی تشکیل شده است، بخش اول این وزارت خانه، میراث فرهنگی ماهیت فرهنگی دارد این نگاه فرهنگی در ضرغامی وجود دارد، او متولی صداوسیما یکی از بزرگترین دستگاههای فرهنگی کشور بوده است.

ضرغامی مشورت پذیر است
مقدم مشورت پذیری را از خصوصیت های بارز ضرغامی دانست و اظهار داشت: این خاصیت یک هنر مدیریتی است که خیلی از مدیران هم ندارند، همین روحیه کمک می نماید اگر مدیری در جایی بخواهد تصمیم درست بگیرد از اهالی فن و افراد آگاه و صاحب نظر مشورت خواهی کند، ضرغامی کاملا اهل مشورت و تعامل با کارشناسان حوزه های تخصصی است.
این فعال فرهنگی و رسانه ای بیان نمود: در صورت رای اعتماد نمایندگان، قسمت بزرگ وزارت خانه ای که مسئولیت آن به عهده ضرغامی قرار خواهد گرفت، به بخش خصوصی مرتبط می شود، لوکوموتیو صنعت توریسم و نیروی محرکه صنایع دستی بخش خصوصی و بطور قطع نیازمند تعامل نزدیک بخش دولتی– بخش خصوصی در این حوزه می باشد. این روحیه برقراری ارتباط و تعامل و تشکیل کارگروه های مشورتی تخصصی، ایجاد هم گرایی و هم افزایی جزو خصوصیت ذاتی و مدیریتی ضرغامی است که بدون شک بخش خصوصی هم از این رویکرد حمایت می کند.
بخش خصوصی گردشگری و صنایع دستی بطور قطع مطالبات صنفی دارند و مطرح هم می کنند. انتظار دارند وزیر مربوطه مدیری با نفوذ در دولت و دارای توانایی همراه کردن سایر وزیران و وزارت خانه ها و دستگاه ها، هنر ایجاد تعامل و عزم ملی برای اجرای طرح های کلان گردشگری و صنایع دستی کشور باشد و بتواند این حوزه ها را به موضوعات درجه اول کشور تبدیل کند.
مقدم بیان نمود: مجموعه قدرت تعاملی و توان مدیریتی فردی و سابقه و تجربه به ضرغامی جایگاه و بینشی داده که بتواند مسیر مدیریت فرهنگی را به خوبی بلد باشد و به خوبی هم طی کند، و بخش خصوصی و کارشناسان و نخبگان هم همین را انتظار دارد.
ضرغامی توامان کلان نگر و جزیی نگر است/ مدیریت راهبردمحور و برنامه محور
مقدم ضمن اشاره به صدمه های همه گیری کرونا به صنعت توریسم اظهار داشت: مقابله با کرونا نیازمند مدیران میدانی است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حالا به مدیر پشت میزنشین نیاز ندارد، بر مبنای سوابق اجرایی که از ضرغامی سراغ دارم، او مدیری عمل گرا و میدان دار است. جزو مدیران اتاق فرمانی که از دور مدیریت کند؛ نیست.
وی با اشاره به اینکه مدیریت ضرغامی راهبردمحور و برنامه محور است، اظهار داشت: او هم کلان نگر و هم جزیی نگر است، البته هیچگاه غرق در جزئیات نمی گردد که چشم انداز و راهبرد و هدف را فراموش کند، از طرفی چنان مجذوب اهداف کلان نخواهد شد که از جزئیات پاشنه آشیل حوزه مدیریتش غافل شود؛ ضرغامی با ترکیب هر دو نگرش راهبردی و جزیی نگر توامان، در نظام مدیریتی خود تعادل بوجود می آورد.

ضرغامی باید برنامه های قابل تحقق عرضه کند
مقدم با ابراز خوشبینی از آینده وزارت میراث فرهنگی با حضور سید عزت الله ضرغامی در این وزارت خانه، بیان نمود: یکی از انتقادهایی که به مدیریت همه ادوار در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری همواره وارد است محقق نشدن برنامه هایی است که پیشبینی و بیان می شد، اما اجرا نمی شد؛ مانند هدف گیری تعداد ورود توریست یا صادارت صنایع دستی. ضرغامی باید در یک مدیریت واقع گرایانه و صادقانه به سمت اهداف و برنامه هایی با قابلیت تحقق حرکت نماید.
ضرغامی باید ابتدا علت عدم تحقق اهداف را شناسایی و صدمه شناسی و حتما از شعارهای تکراری غیرواقعی مثلاً جذب چند ۱۰میلیونی توریست خارجی پرهیز کند. جواب سوالات عدم تحقق ها را پیدا کند و در نهایت برپایه یک برنامه علمی و واقع گرا خیلی از گره های صنعت توریسم باز کند.
فعال فرهنگی و رسانه ای ضمن اشاره به چندوجهی و چندبعدی بودن بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عنوان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک وزارت خانه میان بخشی و حتی فرابخشی است و پیشبینی می کنم با توجه توانایی و تجارب مهندس ضرغامی جایگاه و تراز آن در دولت و برنامه های کلان کشورارتقا پیدا خواهد کرد؛ چونکه هر سه حوزه آن بر ارتقای فرهنگ ایران اسلامی و تعاملات و تبادلات فرهنگی رشد صنایع کوچک ایجاد اشتغال و درآمدزایی و خلق ثروت اثرگذار خواهد بود.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی که برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود، روز چهارشنبه (۲۰ مرداد۱۴۰۰) از جانب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه شد.
ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
ضرغامی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از جانب رهبر معظم انقلاب، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و همینطور عضو شورایعالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
او همینطور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رئیس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرایی خود دارد.منبع:

1400/05/29
14:16:43
5.0 / 5
271
تگهای خبر: آموزش , تخصص , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بریونی