پسروی پروتکلهای کرونائی در گیلان

پسروی پروتکلهای کرونائی در گیلان

بریونی: با روند نزولی بیماری کووید ۱۹ در گیلان طی هفته های اخیر، اما سفارش های پیش گیری از مبتلاشدن و انتشار ویروس کرونا در این استان کم شده و طبق آمارها اغلب نسبت به مراعات شیوه نامه ها غفلت می شود.


به گزارش بریونی به نقل از ایرنا، با فراز و نشیب بیش از ۲ ساله کووید ۱۹ در استان گیلان، این بیماری تقریباً از نیمه سوم فروردین ماه امسال روند نزولی را طی می کند اما ۱۷ روزی است که سیر نزولی آن مداوم ادامه دارد و آمار بستری های مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان در طول این مدت "۱۷ روز" بیش از ۵۱ درصد کم شده است.
رنگ آبی کرونائی نیز از شانزدهم ماه جاری ابتدا به پنج شهرستان گیلان شامل آستارا، تالش، رودسر، فومن و لنگرود رسید و پس از یک هفته شهرستان های آستانه اشرفیه، رشت، خمام، رضوانشهر و لاهیجان آبی شدند اما در تازه ترین ارزیابی وزارت بهداشت ۲ شهرستان گیلان شامل " رضوانشهر و لاهیجان" از وضعیت آبی کم خطر خارج شده و وارد رنگ بندی زرد شدند که نشان دهنده شکننده بودن وضعیت همه گیری کرونا است.
بر این اساس حالا شهرستان های صومعه سرا، آستارا، تالش، رودسر، فومن، لنگرود آستانه اشرفیه، رشت و خمام در نقشه جدید کرونائی گیلان آبی هستند و بندرانزلی، رودبار، سیاهکل، شفت، رضوانشهر، لاهیجان، ماسال و املش زرد هستند و رنگ های قرمز و نارنجی هم در نقشه کرونائی گیلان مشاهده نمی گردد.
طبق آمار امروز "دوشنبه" دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اکنون ۵۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی بستری بوده، ۲۳ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند و تعداد بیماران بدحال نیز هشت نفر است.
همچنین آمار فوت شدگان ناشی از کرونا در گیلان طی یک ماه اخیر بین صفر و یک بوده که باتوجه به این آمارها کرونا در استان گیلان آرام گرفت که این وضعیت نیز دلیلی بر عادی انگاری نسبت به کرونا شده است.
عقب نشینی و سکوت کرونا در گیلان بااینکه سبب خوشی است اما کارشناسان و مسئولان بهداشتی بر ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی تاکید دارند و می گویند: بیماری کووید ۱۹ اختتام نیافته بدین سبب در چنین شرایط رعایت سفارش های بهداشتی همچنان باید رعایت شود.
این در حالی است که طی چند هفته اخیر بیشتر شهروندان در رعایت پروتکلهای بهداشتی بی توجه بوده و این سهل انگاری در بیشتر اماکن عمومی شامل فروشگاه های ادارات و بازار مشاهده می شود و در اماکن شلوغ بیشتر مردم ماسک نمی زنند.
کمرنگی ماسک در سفارش های کرونایی
مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار داشت: رعایت پروتکلهای بهداشتی پیش گیری از انتشار ویروس کرونا شامل استفاده از ماسک طی یک ماه اخیر حدودا پنج درصد کم شده است.

مهدی جواهر شناس روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: میانگین رعایت بهداشت فردی در هفته گذشته ۸۲ درصد، استفاده از ماسک ۶۵، فاصله گذاری اجتماعی ۷۳ و استفاده از تهویه هوا مطبوع در اماکن سرپوشیده ۷۷ درصد گزارش شد که با همکاری مردم باید افزایش یابد.
وی تصریح کرد: این میزان از رعایت پروتکل ها؛ بهداشت فردی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و تهویه از طرف متصدیان و مردم در اماکن عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد خوراکی و آشامیدنی را شامل می شود.
مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بیان داشت: رعایت سفارش های بهداشتی در اماکن یاد شده، هفتگی ارزیابی می شود.
به گفته متخصصان بیماری عفونی گیلان؛ با رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق واکسن بیماری کووید ۱۹ آرام گرفت، بدین سبب برای ادامه این شرایط همچنان عمل به این سپر محکم برای مقابله با ویروس کرونا لازم است.
دکتر توفیق یعقوبی متخصص بیماریهای عفونی در این زمینه اظهار داشت: با همکاری مردم در رعایت سفارش ها و تزریق واکسن آمار مبتلایان به کرونا در گیلان کم شد اما باز هم مشارکت مردم نیاز است.
وی با اشاره به اهمیت تزریق کامل واکسن از واکسن نزده ها خواست تا حتما واکسن بزنند و بقیه نیز نسبت به تکمیل واکسن هر سه دز اقدام نمایند.
تغییر سه درصدی تزریق دُز سوم در جدول واکسیناسیون گیلان
تزریق واکسن کرونا در گیلان نیز حدودا از سال جدید با کندی پیش می رود، دریافت دز سوم واکسن کرونا پس از نوروز تاکنون، سه درصد و دز دوم یک درصد افزوده شد و نوبت اول هیچ تغییری نکرد.

تاکنون ۲ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۸۵۳ نفر شامل ۹۶ درصد از گروههای هدف دُز اول و ۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۵۰۸ نفر معادل ۹۲ درصد نوبت دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند و واکسیناسیون مرحله سوم نیز در گیلان به یک میلیون و ۸۸ هزار و ۹۴۲ نفر ۴۹ درصد رسیده است.
در زمان حاضر شهرستان های شفت، سیاهکل، املش، بندرانزلی، رودسر، لاهیجان، صومعه سرا، لنگرود، آستانه اشرفیه، رشت و خمام، تالش، فومن، رودبار، رضوانشهر، ماسال و آستارا به ترتیب بیشترین تزریق واکسن نوبت سوم را به خود اختصاص داده اند.
شفت، سیاهکل، رودسر، صومعه سرا، لاهیجان، املش، بندرانزلی، فومن، لنگرود، آستانه اشرفیه، ماسال، رضوانشهر، رشت و خمام، تالش، رودبار و آستار به ترتیب بیشترین تزریق واکسن کرونا را در دُز دوم و سیاهکل، شفت، املش، لاهیجان، رودسر، صومعه سرا، ماسال، بندرانزلی، فومن، رضوانشهر، آستانه اشرفیه، لنگرود، تالش، آستارا، رودبار، رشت و خمام بیشترین تزریق واکسن در نوبت اول را داشته اند.
استاندار گیلان نیز در جلسه ۲ روز گذشته ستاد کرونا استان با اعلان اینکه در زمان حاضر وضعیت کرونا مطلوب است گفت: اما نیازمند تقویت ایمنی و کاهش لطمه مردم هستیم پس مردم می خواهم که ضمن استمرار رعایت پروتکلهای بهداشتی، نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.
اسدالله عباسی با اعلان اینکه متولیان امر واکسیناسیون مکلف به دقت نظر و جدیت در تزریق واکسن کارکنان دستگاه های اداری دولتی و غیردولتی بصورت اقناعی هستند، گفت: سلامت مردم موضوع مهمی است که باید مشارکت آنان در تحقق این امر، برای افراد جامعه به خوبی تبیین شود.
گیلان دومین استان درگیر بیماری کووید ۱۹ است.


منبع:

1401/03/02
22:24:14
5.0 / 5
174
تگهای خبر: بیماران , پزشك , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بریونی