مطالعات نشان می دهد؛

نوشابه های گازدار شیرین احتمال سرطان کبد را در زنان می افزاید

نوشابه های گازدار شیرین احتمال سرطان کبد را در زنان می افزاید

بریونی: تحقیقات جدید نشان میدهد که نوشابه ها و سایر نوشیدنی های شیرین شده با قند ممکنست احتمال ابتلای زنان به سرطان کبد را بالا برند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مطالعه روی بیش از ۹۰ هزار زن یائسه نشان داد کسانی که حداقل یک نوشیدنی شیرین شده با قند در روز می نوشند در مقایسه با کسانی که کمتر از سه نوشیدنی در ماه می نوشند، ۷۸ درصد بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
دکتر «شیوهانگ ژانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، اظهار داشت: «یافته های ما نشان میدهد که نوشیدنی های شیرین شده با قند یک عامل خطر بالقوه برای سرطان کبد هستند.»
او اظهار داشت: «اگر یافته های ما تأیید شود، کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین گازدار ممکنست به عنوان یک شیوه بهداشت عمومی برای کاهش بار سرطان کبد باشد.»
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های مربوط به ۹۰۵۰۴ زن یائسه بین رده سنی ۵۰ تا ۷۹ سال را جمع آوری کرد. شرکت کنندگان پرسشنامه ها را در اواسط دهه ۱۹۹۰ تکمیل کردند و بطور متوسط به مدت ۱۸ سال تحت نظر بودند.
در مجموع، ۲۰۵ زن در طول پیگیری به سرطان کبد مبتلا شدند.
این مطالعه نشان داد بانوانی که حداقل یک نوشابه در روز می نوشیدند، در مقایسه با بانوانی که هیچ گاه این نوشیدنی ها را مصرف نمی کردند یا کمتر از سه نوشابه در ماه می نوشیدند، ۷۳ درصد بیشتر در معرض خطر بودند.
محققان خاطرنشان کردند که نوشیدنی های شیرین شده با قند ممکنست منجر به افزایش ریسک ابتلاء به چاقی و دیابت نوع ۲ شود که هر دو از عوامل خطر سرطان کبد هستند. این نوشیدنی ها همین طور در اختلال در پاسخ به انسولین و تجمع چربی در کبد نقش دارند.


منبع:

1401/04/01
14:34:56
5.0 / 5
51
تگهای خبر: چاقی , شركت , مصرف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بریونی