انجمن قلب آمریكا اعلام كرد؛

فواید طولانی مدت شیرمادر برای قلب مادر و نوزاد

فواید طولانی مدت شیرمادر برای قلب مادر و نوزاد

به گزارش بریونی، در بیانیه جدید انجمن قلب آمریکا آمده است که تغذیه با شیر مادر می تواند فواید قلبی طولانی مدت برای مادر و کودک داشته باشد.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، سیستم ایمنی نوزادان را میتوان با شیر مادر تقویت کرد، شیری که بعنوان یک ماده مغذی ایده آل در ماه های اول زندگی شناخته شده است.
اما دانشمندان اخیراً دریافته اند خانمهایی که حداقل یک مرتبه در طول زندگی خود شیر می دهند، ۱۷ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی نسبت به زنانی هستند که هیچگاه شیر نداده اند.
در طول یک دوره پیگیری متوسط ۱۰ ساله، خانمهایی که به نوزادشان شیر داده بودند، ۱۲ درصد کمتر در معرض سکته مغزی، ۱۴ درصد کمتر در معرض بیماری قلبی و ۱۱ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی بودند.
این تحلیل و بررسی شامل اطلاعات سلامت حدود ۱.۲ میلیون زن از هشت مطالعه انجام شده در استرالیا، چین، نروژ، ژاپن، ایالات متحده و یک مطالعه چند ملیتی بین سالهای ۱۹۸۶ و ۲۰۰۹ بود.
فواید قلبی قبلاً در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کردند دیده شده است. مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ منتشر گردید نشان داد نوزادانی که حتی برای مدت کوتاهی شیر مادر می نوشند در مقایسه با کودکانی که هیچگاه شیر مادر نمی خوردند در ۳ سالگی فشار خون پایین تری داشتند. مهم نیست که کودکان نوپا چه مدت از شیر مادر تغذیه کردند یا این که سایر غذاهای کمکی را هم دریافت نمودند، فشار خون در کودکان نوپا که از شیر مادر تغذیه می کردند کمتر بود.
شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان داده است تغذیه با شیر مادر می تواند نقش مهمی در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی داشته باشد.
دکتر «ماریا آویلا» در اینباره می گوید: «ما می دانیم که عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی، همچون فشار خون بالا، می توانند از دوران کودکی شروع شوند، ازاین رو دادن شیر مادر به نوزاد حتی برای چند روز در دوران نوزادی، شروع خوبی برای یک زندگی سالم برای قلب است.»
تعدادی از مطالعات انجام شده نشان داده است شیردهی می تواند خطر ابتلاء به بیماری قلبی و سکته را در زنان کم کند.
انجمن قلب آمریکا به مادران سفارش می کند که به مدت ۱۲ ماه به نوزادان خود شیر بدهند و از حدود ۴ تا ۶ ماهگی به سایر منابع تغذیه منتقل شوند تا اطمینان حاصل شود که رژیم غذایی حاوی ریزمغذی های کافی است.
آویلا می گوید: «اگر امکان دادن شیرمادر به نوزاد به هردلیلی وجود ندارد، نوزادان می توانند از دریافت این مواد مغذی حیاتی با دوشیدن شیر مادر یا حتی استفاده از شیر مادر اهدایی و دادن آن در بطری به آنها بهره ببرند. همینطور در صورتیکه هیچ کدام از این گزینه ها امکان پذیر نیست، از شیرخشک مخصوص نوزادان غنی شده با آهن استفاده کنید.»

1401/06/17
19:19:59
5.0 / 5
25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بریونی