سازمان پسماند بدنبال گرفتن برق از گاز متان

سازمان پسماند بدنبال گرفتن برق از گاز متان

بریونی: مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از تلاش این سازمان برای گرفتن برق از گاز متان با کمک شرکت های داخلی در مجموعه آرادکوه آگاهی داد.


به گزارش بریونی به نقل از ایسنا، چندی پیش بود که ناسا از وجود ابر پنج کیلومتری متان در چند نقطه از دنیا و بر فراز جنوب شهر تهران آگاهی داد. آدرسی در عکس انتشار یافته ناسا بود که به مجتمع دفن زباله آرادکوه می رسید. در همین راستا نیز رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت بخش قابل توجهی از زباله ها در آرادکوه دفن می شود که تولید متان دارند.
بعد از دی اکسید کربن، متان دومین گاز گلخانه ای مهمست و آنطور که انجمن جهانی هواشناسی اعلام نموده، میزان این گاز به بالاترین حد در ۴۰ سال قبل رسیده است؛ گازی که ۸۰ برابر قویتر از دی اکسید کربن است. از آنجائیکه متان گاز بدون بو و بدون رنگ است، امکان ردیابی آن چندان کار راحتی نیست، اما ماهواره ها امکان شناسایی این آلاینده را دارند.
بعد از اعلام این خبر توسط ناسا مسئولین شهرداری تهران با کمی عجله ابتدا وجود گاز متان در مجموعه آرادکوه را تکذیب کردند و با زیر سوال بردن گزارش های ناسا تلاش در انکار موضوع داشتند، به طوریکه علیرضا زاکانی، شهردار تهران در جمع خبرنگاران درباره ی موضوع وجود ابر متان در بالای آرادکوه می گوید: هنوز از طرف دستگاه های بالادستی چیزی به ما اعلام نشده است و البته ناسا همه چیزش دروغ است و این هم دروغ است؛ این در حالیست که پس از این اظهاراتش از تشکیل گروهی از نخبگان دانشگاهی جهت بررسی این مساله نیز آگاهی داد.
در واکنش دیگری عزیزی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران هم در ابتدا درباره ی وجود ابر متان بر فراز مجموعه آرادکوه اظهار داشته بود: این مساله فقط در حد یک گزارش خبری انتشار یافته و پرسش ما از دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و محیط زیست تهران با این پاسخ مواجه گردید که هنوز بصورت مکتوب از دستگاه های بالادستی در این خصوص چیزی منتشر نشده و این مسئله تنها در حد یک خبر است که نیاز به بررسی دارد.
وی با تأکید بر این که ما اقدامی که در کهریزک سبب تولید گاز متان شود انجام نداده ایم اضافه کرده بود: البته بحث پسماند تر در مجموعه آرادکوه وجود دارد که هوادهی برای آن انجام می شود؛ اما اقدامی که گاز متان در این مجموعه تولید نماید ما نداشته ایم. محل های مختلفی در کهریزک وجود دارد که می تواند در این مسئله عامل باشد. البته اگر اصل موضوع تایید گردد ولی هنوز گزارشی در این خصوص بصورت مکتوب نداشته ایم.
به گزارش بریونی به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی عنوان شد که آرش میلانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم با تأیید وجود گاز متان در آرادکوه اعلام می کند که در دوره پنجم مدیریت شهری پیگیری های زیادی برای جذب سرمایه گذار انجام شد و حتی یک شرکت متعلق به کره جنوبی اعلام آمادگی کرد که دراین زمینه سرمایه گذاری کند.
وی اظهار کرده بود: به سبب تحریم هایی که در دوره ترامپ مقابل ایران وضع شد سرمایه گذار کره ای گرفتار مشکل شد و نتوانست نسبت به مدیریت گاز متان در تهران به ما کمک نماید. گاز متان یکی از گازهای آلاینده است که در بحث تغییر اقلیم بسیار مورد توجه قرار گرفته، چونکه چند برابر دی اکسید کربن اثر منفی در گرمایش زمین دارد.
بنابراین گزارش، عزیزی در اظهار نظری جدید در گفت و گو با ایسنا، ضمن تأیید وجود گاز متان در مجموعه آرادکوه و بررسی این مساله در گذشته می گوید: درباره ی استحصال گاز متان در مجموعه آرادکوه ۳ سال قبل یعنی در سال ۱۳۹۸ قرارداد اولیه ای با شرکت کره ای منعقد گردید و مطالعات اولیه ۶ ماه انجام شد و قرار شد هم از CVM اعتبار کربن آن استفاده نمائیم و هم از فروش برق آن. پس قراردادی منعقد گردید و دوستان ۶ ماه کارهای مطالعاتی انجام دادند و رفتند که برای شروع کار بیایند که موضوع برجام پیش آمد.
وی ادامه داد: متاسفانه پرسنل این شرکت رفتند و هرچه پیغام دادیم اعلام نمودند که صبر کرده ایم که ببینیم چه اتفاقی می افتد، اما ما صبر نکردیم و تمامی اهتمام خودرا می نماییم با شرکت های دانش بنیان داخلی این پروسه را پیش ببریم و به هیچ عنوان این پروسه متوقف نشده است.
وی تاکید می کند: در کشورهای دیگر نیز فراخوان بین المللی مجدد زدیم و هم با شرکت های داخلی خودمان با چند مجموعه درحال مذاکره هستیم این اقدامات پیش از این که ناسا گزارش ارائه کند درحال انجام بود، چونکه منبع انرژی خوبی است و ما خودمان می خواهیم گاز آنرا به برق تبدیل نماییم و این کار در مجموعه آرادکوه درحال رقم خوردن است و ان شاالله خروجی آن نیز مشخص شود.
منبع:

1401/09/12
10:27:12
5.0 / 5
281
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بریونی