محققان دانشگاه كمبریج بریتانیا می گویند؛

رژیم غذایی مدیترانه ای ریسک دیابت را کاهش می دهد

رژیم غذایی مدیترانه ای ریسک دیابت را کاهش می دهد

بریونی: تحقیقات جدید نشان میدهد که مطالعات قبلی ممکنست میزان تاثیر رژیم مدیترانه ای برای کاهش خطر مبتلاشدن به دیابت نوع 2 را دست کم گرفته باشند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، بگفته پژوهشگران، رژیم غذایی مدیترانه ای ممکنست خطر دیابت نوع ۲ را حتی بیش از آنچه قبلاً تصور می شد کم کند.
در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه کمبریج آزمایش خونی را برای تعیین تأثیر رژیم غذایی مدیترانه ای بر خطر دیابت نوع ۲ انجام دادند.
این آزمایش ارتباط قوی تری را بین رژیم غذایی مدیترانه ای و کاهش خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ نسبت به آزمایش های قبلی که طبق گزارش های شخصی بود، شناسایی کرد.
این نخستین مطالعه در نوع خود است که از آزمایش خون برای اندازه گیری سطوح مولکول های خاص و محاسبه امتیاز نشانگر زیستی در خون استفاده می نماید. تحقیقات قبلی بر طبق گزارشات خود افراد بود.
نشانگرهای زیستی ارتباط بین رژیم غذایی مدیترانه ای و کاهش خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ را تایید می کنند.
این مطالعه نمرات نشانگرهای زیستی ۳۴۰۲۳۴ نفر را که در هشت کشور اروپایی زندگی می کنند مورد بررسی قرار داد.
رژیم غذایی مدیترانه ای بر مصرف مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، آجیل، دانه ها، حبوبات، ماهی، گیاهان دارویی و روغن زیتون، همراه با مقداری گوشت، مرغ و لبنیات تاکید دارد. از اینرو سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و چربی های غیراشباع است که با فواید سلامتی مرتبط هستند.
این رژیم غذایی دارای تراکم مواد مغذی بسیار بالایی است و حاوی غذاهای زیادی است که به خودی خود موجب کاهش مرگ و میر و کاهش خطر مبتلاشدن به چندین بیماری مزمن می شود.
به گفته پژوهشگران، این الگوی غذایی سالم نقش مهمی در پیش گیری از بیماریهای قلبی و سکته مغزی و کاهش عوامل خطر مانند چاقی، دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا دارد.منبع:

1402/02/17
10:26:32
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بریونی