معاون وزارت بهداشت هشدار داد

تبعات مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

تبعات مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها

به گزارش بریونی، معاون بهداشت وزارت بهداشت بر ضرورت آگاهی رسانی به مردم درمورد تبعات مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها تاکید نمود.


به گزارش بریونی به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی، در وبینار کشوری مهار مقاومت میکروبی با حوزه بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: در طول سالیان سال، داروهای ضد میکروبی شامل داروهای ضد باکتری، ضد ویروس، ضد قارچ و ضد تک یاخته ها بعنوان یک ابزار بسیار مهم و کارساز برای درمان بیماری های عفونی در انسان ها، حیوانات و گیاهان به کار رفته است، اما بروز پدیده مقاومت میکروبی کارایی این ابزار را مختل کرده است.

وی با اشاره به اینکه مقاومت میکروبی یکی از مهم ترین مخاطرات تهدید کننده سلامت عمومی قرن بیست و یکم به حساب می آید، اضافه کرد: مقاومت میکروبی تبدیل به یک منبع مهم بیماری زایی و مرگ و میر در سراسر دنیا شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که آنتی بیوتیک های موثر درحال اتمام هستند، تصریح کرد: این درحالی است که تولید یک آنتی بیوتیک جدید به ۱۰ الی ۱۵ سال زمان و بیشتر از یک میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.

وی اظهار داشت: بر طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۲۷ میلیون مرگ در اثر مقاومت به داروهای ضد میکروبی و ۵ میلیون مرگ در ارتباط با آن رخ داده است. همینطور بر اساس گزارش CDC، در آمریکا سالانه بیشتر از ۲.۸ میلیون عفونت مقاوم به دارو و در نتیجه آن ۳۵ هزار مورد مرگ اتفاق می افتد.

وی درمورد تأثیر مقاومت میکروبی بر اقتصاد و توسعه، اظهار نمود: برآورد می شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی شاهد سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون مورد مرگ و کاهش سالانه تولید ناخالص ملی به میزان ۳.۸ درصد باشیم.

وی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۴ با چاپ نخستین گزارش جامع خود در مورد مقاومت میکروبی تصریح کرد که این تهدید جدی دیگر تهدیدی برای آینده محسوب نمی گردد، بلکه الان در تمام مناطق تهدیدی برای تمام افراد در هر سن و در هر کشوری به حساب می آید.

فرشیدی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۹، دو شاخص ارزیابی میزان AMR در قالب شاخصهای اهداف توسعه پایدار (SDG ) گنجانده شد که این شاخص ها عبارت است از، فراوانی عفونت جریان خون ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و فراوانی عفونت جریان خون ناشی از E.coli مقاوم به سفالوسپورین های نسل سوم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: در موارد عفونت خونی ناشی از کلبسیلا پنومونیه و عفونت ادراری ناشی از E.coli و کلبسیلا پنومونیه، میزان مقاومت نسبت به سفالوسپورین های نسل ۳ حدود ۵۰-۴۰ درصد گزارش شده است.

وی افزود: برپایه گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۱ میزان مقاومت به سیپروفلوکساسین، از ۸.۴ تا ۹۲.۹ درصد برای E.coli و از ۴.۱ تا ۷۹، ۴ درصد برای کلبسیلا پنومونیه گزارش شده است.

وی اظهار داشت: پیشرفت های عرصه سلامت در دهه های اخیر توسط ارگانیسم های مقاوم به درمان تهدید می شوند؛ در این رابطه به سل، مالاریا، HIV/AIDS، عفونت های آمیزشی، عفونت های ادراری، پنومونی و عفونت های خونی میتوان اشاره نمود. تجویز و توزیع نامناسب داروها منجر به مصرف بیش از اندازه یا نادرست شده و زمینه را برای ایجاد و گسترش مقاومت دارویی فراهم می آورد.

وی با اشاره به اینکه بهداشت ناکافی و رعایت نکردن اصول کنترل عفونت زمینه مبتلا شدن به بیماری و تجویز آنتی بیوتیک را فراهم می آورد، اظهار داشت: رفتن به پزشک در زمان بیماری، پرهیز از مصرف خودسرانه دارو، تکمیل دوره درمان حتی در صورت بهبودی، رعایت اصول پیشگیری با انجام واکسیناسیون های لازم، شستشوی مرتب دست ها، پرهیز از روابط جنسی ناایمن و مواردی از این قبیل، راهکارهای مناسبی برای مقابله با مقاومت میکروبی به شمار می آیند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به نقش موثر اطلاع رسانی و اگاهی بخشی به مردم اشاره نمود و اضافه کرد: هفته جهانی آگاه سازی مقاومت میکروبی یک بسیج اطلاع رسانی فراگیر است که به صورت سالانه برگزار می گردد و عموم مردم، سیاستگذاران و تمامی دست اندرکاران را برای همیاری در این امر مهم تشویق و ترغیب می کند.

وی افزود: آموزش، افزایش آگاهی و فرهنگ سازی باید مورد توجه قرار گیرد. رسالت رسانه ها بسیار کلیدی و مهم می باشد. ضروریست رسانه ها با برنامه واحد و همگام با مسئولین پویایی این حرکت را تداوم بخشند.

وی به برنامه کشوری مهار مقاومت میکروبی در کشور اشاره و این برنامه را همچون اقدامات حوزه بهداشت در جهت مقابله با این معضل بهداشتی، عنوان نمود.




منبع:

1402/08/28
00:01:11
5.0 / 5
133
تگهای خبر: آموزش , ابزار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی