مهر گزارش می دهد؛

سهم ۷ و سه دهم درصدی گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷

سهم ۷ و سه دهم درصدی گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷

بریونی: طبق آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی، در سال ۲۰۱۷ گردشگری ایران توانسته ارزش افزوده ای حدود ۳۰.۷ میلیارد دلار معادل ۷.۳ درصد از كل تولید ناخالص داخلی كشور تولید كند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران در مطلبی برپایه آخرین گزارش شورای سفر و گردشگری جهانی در سال ۲۰۱۷ نوشته است: صنعت سفر و گردشگری با استفاده از اثر بر GDP و اشتغال بر اقتصاد كشورها اثرگذار است. این اثرگذاری به صورت مستقیم، غیرمستقیم و القا شده واقع می گردد. در ایران هم بخش سفر و گردشگری بر اقتصاد كشور از این سه طریق اثرگذار می باشد. آثار مستقیم گردشگری شامل اثراتی است كه به صورت مستقیم منجر به تغییر در تولید ناخالص داخلی و اشتغال می شوند. آثار غیرمستقیم گردشگری شامل هزینه هایی است كه به صورت غیرمستقیم بر تولید ناخالص داخلی و اشتغال در كشور اثر می گذارد و آثار القایی هم شامل مخارج مستقیم و غیرمستقیم كاركنان آن صنعت است.
براساس آمارها، در سال ۲۰۱۷ بخش سفر و گردشگری ایران توانسته ارزش افزوده ای حدود ۳۰.۷ میلیارد دلار معادل ۷.۳ درصد از كل تولید ناخالص داخلی كشور تولید كند. در سال ۲۰۱۸ هم انتظار می رود ارزش افزوده این بخش رشد ۶.۷ درصدی را تجربه كند؛ همینطور پیش بینی می گردد طی ۱۰ سال آتی از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ متوسط رشد سالانه اثر سفر و گردشگری بر تولید ناخالص داخلی معادل ۲.۸ درصد رقم بخورد.
میزان اشتغال بوجود آمده توسط سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۷ حدود ۱.۶ میلیون شغل بوده است كه این رقم سهمی بیش از ۶ درصدی از كل اشتغال كشور را تشكیل می دهد. طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۱۸ میزان اشتغال سفر و گردشگری نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد ۴.۹ درصدی خواهد داشت و در ده سال آینده متوسط رشد سالانه ای معادل ۱.۵ درصد را رقم خواهد زد.
از لحاظ مقایسه ایران با چندی از كشورها می توان گفت میزان ارزش افزوده تولید شده در بخش سفر و گردشگری تركیه بیش از ۳ برابر ایران بوده اما میزان اشتغال تركیه در این صنعت تنها ۱.۳ برابر ایران است.
اثر مستقیم سفر و گردشگری بر تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱.۸ میلیارد دلار معادل ۲.۸ درصد از GDP بوده است و پیش بینی می گردد در سال ۲۰۱۸ با رشد ۷.۴ درصدی همراه باشد.
طبق پیش بینی ها از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ اثر مستقیم سفر و گردشگری بر تولید ناخالص داخلی با متوسط رشد سالانه ۲.۸ درصدی همراه خواهد بود. نمودارهای زیر به مقایسه وضعیت ایران با برخی كشورهای جهان می پردازد. برپایه آن، میزان اثر گردشگری بر GDP در تركیه حدودا ۳۳ برابر ایران بوده و انتظار می رود طی ۱۰ سال آتی متوسط رشد سالانه به نسبت بالاتری در مقایسه با ایران داشته باشد.
در سال ۲۰۱۷ سفر و گردشگری به صورت مستقیم ۵۵۲ هزار و ۵۰۰ شغل در ایران بوجود آورده كه این میزان اشتغال سهمی ۲.۱ درصدی از كل اشتغال كشور را داشته است. در عین حال انتظار می رود میزان اشتغال مستقیم سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۸ با رشد همراه باشد. طی ۱۰ سال آتی اثر مستقیم گردشگری بر اشتغال به صورت متوسط سالانه معادل ۱.۳ درصد افزایش خواهد داشت كه در مقایسه با خیلی از كشورها این رقم بسیار كوچك است.
با مقایسه وضعیت ایران با برخی كشورها می توان گفت در سال ۲۰۱۷ گردشگری اثر مستقیم بالایی بر اشتغال داشته است. تعداد شغل های مستقیم در رابطه با سفر و گردشگری در مصر بیش از یك میلیون شغل بوده است.
صادرات بازدیدكنندگان یكی از اجزا كلیدی اثر مستقیم سفر و گردشگری می باشد. در سال ۲۰۱۷ ایران معادل ۴.۶ میلیارد دلار صادرات بازدیدكننده جذب كرده است. تا سال ۲۰۲۸ انتظار می رود این رقم رشد ۸.۱ درصدی را تجربه و حدود ۵.۸ میلیون نفر گردشگری خارجی جذب نماید. تا سال ۲۰۲۸ پیش بینی می گردد میزان ورود گردشگران خارجی به رقم كل ۱۰.۴ میلیون نفر برسد.
در بین كشورها میزان جذب صادرات بازدید كننده تركیه معادل ۳۱.۳ میلیارد دلار بوده و ایران در مقایسه با سایر كشورها در سطح نسبتاً پایینی به لحاظ رقم صادرات بازدیدكننده قرار دارد.
مخارج سفرهای داخلی حدود ۷۸.۳ درصد تولید ناخالص داخلی در بخش سفر و گردشگری مستقیم در سال ۲۰۱۷ را تشكیل می دهد، این رقم معادل ۱۶.۴ میلیارد دلار بوده است. در عین حال این سهم برای صادرات بازدیدكننده ها ۲۱.۷ درصد است. انتظار می رود مخارج مسافرت داخلی در سال ۲۰۱۸ معادل ۷.۲ درصد رشد كند و از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ با متوسط رشد سالانه ۲.۳ درصد همراه باشد.
مخارج سفرهای رفاهی و فراغتی (درون مرزی و داخلی) حدود ۹۵.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری مستقیم ایران در سال ۲۰۱۷ را به خود مختص كرده است. این رقم معادل ۱۹.۴ میلیارد دلار بوده است. در مقابل آن تنها ۷.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری ایران مربوط به مخارج سفرهای تجاری بوده است. در سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۶ میلیارد دلار هزینه صرف سفرهای تجاری شده است.
طبق پیش بینی ها مخارج سفرهای فراغتی در سال ۲۰۱۸ با رشد ۷.۳ درصدی همراه خواهد بود و تا سال ۲۰۲۸ متوسط رشد سالانه ۲.۳ درصدی را تجربه خواهد نمود. مخارج سفرهای تجاری هم پیش بینی می گردد در سال ۲۰۱۸ رشد ۹.۱ درصدی را تجربه كند و تا سال ۲۰۲۸ متوسط رشد سالانه ۶.۳ درصدی را داشته باشد.
در بین كشورهای مورد بررسی كره جنوبی با رقم ۵۲.۸ میلیارد دلار بیشترین میزان مخارج رفاهی را داشته است. اما مخارج رفاهی در مصر سهم بالاتری از تولید ناخالص داخلی این كشور را تشكیل می دهد. بیشترین مخارج كسب و كار هم مربوط به كشور مالزی با رقم ۱۷.۲ میلیارد دلار بوده است.
برآورد می گردد میزان سرمایه گذاری در بخش سفر و گردشگری ایران در سال ۲۰۱۷ معادل ۲.۸میلیارد دلار رقم بخورد. همینطور پیش بینی می گردد در سال ۲۰۱۷ سرمایه گذاری رشد ۶ درصد را تجربه كند و طی ۱۰ سال آتی تا افق ۲۰۲۸ با متوسط رشد سالانه ۵.۸ درصدی همراه باشد. سهم سفر و گردشگری از سرمایه گذاری ملی در ایران از ۳.۴ درصد در سال ۲۱۸ به ۴.۳ درصد در سال ۲۰۲۸ خواهد رسید.
در بین كشورهای مورد بررسی هم بیشترین میزان سرمایه گذاری مربوط به تركیه با رقم ۲۰.۵ میلیارد دلار بوده است. با این حال اما سهم سرمایه گذاری در بخش سفر و گردشگری از كل سرمایه گذاری در مصر بالاتر از سایرین قرار داشته است.

1397/01/29
22:52:38
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: تولید , سفر , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بریونی