مهر گزارش می دهد؛

شورای عالی میراث فرهنگی ظرفیتی كه به فراموشی سپرده شد!

شورای عالی میراث فرهنگی ظرفیتی كه به فراموشی سپرده شد!

بریونی: شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در حالی از یك سال پیش جلسه ای نداشته كه حضور وزرا و معاون اول رئیس جمهور در این شورا می توانست قدرت این سازمان و تعاملش با وزارتخانه های دیگر را بیشتر كند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، هیأت وزیران در جلسه ای در سال ۸۳ بنا به پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و به استناد اصل یكصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه چگونگی تشكیل و اداره شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را تصویب كرد در ماده یك آیین نامه آمده است كه جلسات شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری به ریاست رییس جمهور یا معاون اول رییس جمهور و با دعوت كتبی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بعنوان دبیر شورا تشكیل می گردد.
در ماده دو هم آمده كه جلسات شورا با حضور ۲.۳ اعضا رسمیت یافته و تصمیمات با رأی اكثریت حاضران اتخاذ خواهدشد. در صورت تساوی آرا، رأی رییس شورا ملاك عمل خواهد بود. این ماده یك تبصره ای دارد كه در آن آمده است مصوبات شورا كه با امضای رییس شورا ابلاغ خواهد گردید، برای كلیه دستگاههای اجرایی مذكور درتبصره (۲) ماده (۳) قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۱۳۸۲ در حدود وظایف قانونی آنها لازم الاجرا است.
در ماده ۳ هم گفته شده كه حضور كارشناسان حسب مورد با تأیید دبیر شورا و یا هر یك از اعضای شورا در جلسات امكان پذیرخواهدبود. همینطور در ماده ۴ آمده كه به منظور كمك به انجام مطلوب وظایف شورا، كمیسیونهای تخصصی با عضویت معاونین وزراء وسازمانهای ذی ربط تشكیل می گردد. در ماده ۵ هم آمده كه دبیرخانه شورا كه در محل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشكیل می شود، مكلف است مقدمات اجرای وظایف قانونی شورا مبحث ماده (۴) قانون یادشده را فراهم آورد.
افزایش نرخ بلیت جزو مصوبه شورا بود!
در این آیین نامه كه به بررسی وضعیت تشكیل شورا و حدود قانونی آن اشاره شده مشخص می كند كه سازمان میراث فرهنگی می تواند از این شورا در تعامل با اعضای دیگر كابینه دولت به نفع توسعه گردشگری و میراث فرهنگی قدم بردارد و طرح هایی را هم به تصویب و در نهایت اجرا برساند از جانب دیگر می توان اظهار داشت كه اگر هر مشكلی در این راستا وجود داشته باشد از آنجائیكه نماینده ای از این وزارت خانه ها و یا وزرا در این شورا هستند، قابل حل و پیگیری خواهد بود اما آنچه كه مشخص است اینكه این شورا با وجود داشتن مواد قانونی هنوز نتوانسته به جایگاهی كه لازم است دست پیدا كند.
دردولت جدید هر سال شورای عالی میراث فرهنگی یك جلسه برگزار می شد و چهار نفر همچون سیدمحمد بهشتی، غلامحیدر ابراهیم بای سلامی، محمدعلی نجفی، پیروز حناچی از اعضای حقیقی آن بودند و وظیفه تصویب سیاست ها، خط مشی ها و برنامه های كلان امور میراث فرهنگی و گردشگری، جلب حمایت بخش های دولتی و غیردولتی و بخش تعاونی و خصوصی برای تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری، فراهم كردن زمینه سرمایه گذاری بخش غیردولتی و افزایش سهم آن در امور مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری را بر عهده داشتند.
یكی از مصوبات این شورا تشكیل كانون هماهنگی گردشگری بوده است كه هیچ گاه به صورت منسجم شكل نگرفت و مصوبه دیگری از آن هم درباره افزایش نرخ بلیت موزه های كشور بود این درحالی است كه پرداختن به موضوعاتی مانند افزایش نرخ بلیت موزه نباید در دستور كار این شورا قرار می گرفت چون شورا وظایف مهمتری از آن را بر عهده دارد.
انتقاد از پرداختن به مسائل اداری در شورای عالی میراث فرهنگی
پرداختن به این موضوعات به جای بررسی موارد مهمتر مورد انتقاد یكی از اعضای شورا قرار گرفت. غلامحیدر ابراهیم بای سلامی یكی از این افراد است كه در یادداشتی به این مورد انتقاد نمود و نوشت: متأسفانه تابحال ظرفیت های قانونی اصلی این شورای عالی برای توسعه صنعت گردشگری و حفظ میراث فرهنگی به كار گرفته نشده و موضوعات دستور كار معدود جلسات برگزارشده آن در حد بعضی از مسائل اداری و بعضی از امور جاری سازمان تنزل و كاهش پیدا كرده است.
پس از تذكر این نكته بود كه در زیر شاخه این شورا كمیسیون های تخصصی شكل گرفت و بعضی از اوقات جلسات آن ها هم برگزار می شد اما آنطور كه باید شكل نگرفت و هنوز هم تلاشی برای برپایی دوباره آن نشده است. درحالی كه می بایست سازمان میراث فرهنگی كه دبیر شوراست درخواست تشكیل این جلسات را بدهد.
این شورا باید می توانست از ظرفیت حضور اعضای كابینه و معاون اول رئیس جمهور به نفع گردشگری و میراث فرهنگی استفاده نماید بعنوان مثال می توانست در اجرای برنامه های گردشگری ضمن گرفتن همكاری وزارتخانه های دیگر، مشكلش را هم با آنها حل كند و از جانب دیگر به طرح های خود شكل قانونی بدهد. وزارتخانه های دیگر هم موظف بودند كه مصوبات تصویب شده این شورا را اجرا كنند اما از این ظرفیت استفاده ای نشد.
رسمیت دادن به دبیرخانه شورا
در دی ماه سال ۹۶ امید غنی بعنوان مسئول دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی انتخاب گردید و در حكم او آمد كه فراهم كردن تمهیدات لازم برای بهره گیری از نظرات صاحب نظران، كارشناسان و ارتباط مؤثر با حوزه های تخصصی سازمان، دریافت پیشنهادهای معاونت ها و بررسی و پالایش آن ها در جلسات تخصصی، تهیه دستور جلسات و پیگیری مصوبات شورای مذكور از اهم موضوعاتی است كه انتظار می رود مورد توجه قرار گیرد.
اگرچه غنمی بعنوان مسئول دبیرخانه معرفی گردید اما پست او رسمی نبود ازاین رو هنوز هم دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی رسمی نیست. درحالی كه این شورا از ۱۵ سال پیش تكلیف قانونی در این باره دارد. در این باره غنمی به خبرنگار مهر می گوید كه اگر دبیرخانه این شورا شكل رسمی داشت و می توانست هر بار جلسه ای برگزار كند، مصوبات آن نه تنها لازم الاجرا بود بلكه می توانست قدرت سازمان میراث فرهنگی را هم بیشتر كند ولی ما چون برنامه محور نیستیم به سمت تشكیل شورا نمی رویم. این شورا می توانست به برنامه های سازمان نظم بدهد.

1397/03/27
14:51:28
5.0 / 5
4647
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بریونی