یافته محققان استرالیایی؛

رژیم غذایی حاوی سبزیجات به پیشگیری از نابینایی كمك می نماید

رژیم غذایی حاوی سبزیجات به پیشگیری از نابینایی كمك می نماید

بریونی: طبق نتایج آخرین تحقیقات، مصرف سبزیجات پربرگ سبز تیره می تواند به پیشگیری از بیماری چشمی دژنراسیون ماكولا، علت اصلی نابینایی، كمك نماید.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در این مطالعه محققان موسسه تحقیقاتی وستمید استرالیا به بررسی بیشتر از ۲۰۰ فرد بزرگسال استرالیایی در یك دوره ۱۵ ساله پرداختند. نتایج مطالعات آنها نشان داد نیترات موجود در سبزیجات دارای برگ های سبز تیره و همینطور چغندر می تواند به كاهش ریسك مبتلا شدن به بیماری چشمی دژنراسیون ماكولا كمك نماید.
«بامینی گوپیناث»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «برای نخستین بار تاثیرات نیترات موجود در رژیم غذایی بر دژنراسیون ماكولا ارزیابی شده است.»
وی در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم افرادی كه روزانه ۱۰۰ تا ۱۴۲ میلیگرم نیترات سبزیجات مصرف می كنند، در مقایسه با كسانی كه كمتر از این میزان نیترات مصرف می كنند، با ریسك كمتر مبتلا شدن به علائم اولیه دژنراسیون ماكولا روبرو هستند.»
به گفته محققان، اسفناج به ازای هر ۱۰۰ گرم ۲۰ میلیگرم نیترات دارد، درحالیكه چغندر به ازای هر ۱۰۰ گرم، ۱۵ میلیگرم نیترات دارد.
بیماری دژنراسیون ماكولا به گروهی از بیماری های تخریب كننده شبكیه چشم اشاره دارد كه باعث از بین رفتن پیشرونده بینایی مركزی می گردد.
سن قوی ترین فاكتور پرخطر مبتلا شدن به این بیماری است و معمولا پس از ۵۰ سالگی روی می دهد.

1397/08/04
15:29:43
5.0 / 5
4444
تگهای خبر: رژیم , رژیم غذایی , سبزیجات , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی