مرور هفتگی اخبار میراث فرهنگی و گردشگری

رفع ایراد وارده به تشكیل وزارت میراث، تلفیق دو معاونت در سازمان

رفع ایراد وارده به تشكیل وزارت میراث، تلفیق دو معاونت در سازمان

بریونی: بررسی دوباره طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی و رفع ایرادات آن، اقدامات مرمت اضطراری در چغازنبیل، خسارت زلزله به بناهای تاریخی كرمانشاه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در این هفته ایراد شورای نگهبان به طرح تشكیل وزارت خانه میراث فرهنگی رفع شد. نمایندگان مجلس این ایرادات را برطرف كردند آن هم با اصلاح ماده واحده این طرح. قرار شد با تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی با كلیه اختیارات و وظایفی كه به سبب قوانین و مقررات و با رعایت بند «د» ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات كشوری و بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم به وزارت خانه تبدیل گردد. سپس این مقرر است این سوژه دوباره به شورای نگهبان برای تصویب نهایی برود.
در این هفته سپس سه روز بارندگی در استان خوزستان، عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل اظهار داشت: سپس این بارش های سیل آسا، كار حفاظت و رفع تغییراتی كه باران به وجود آورده بود در این سایت میراث جهانی شروع شد. بنا بر این قبل از شروع بارندگی ورود گردشگران را به محوطه چغازنبیل متوقف گردید. این توقف تا اختتام عملیات حفاظت و مرمت ادامه خواهد داشت.
در این هفته همین طور محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: سپس بازنشسته شدن یكی از معاونان، معاونت امور مجلس و حقوقی به معاونت های دیگر منتقل شدند. بر این اساس بخش حقوقی حقوقی زیر مجموعه معاونت سرمایه گذاری و امور مجلس به معاونت توسعه و مدیریت سپرده شد. این اقدام در امتداد حذف یكی از معاونت های این سازمان و كوچك شدن آن صورت گرفته است.
در این هفته سپس زلزله استان كرمانشاه، خبر رسید كه این زلزله به بعضی از بناهای تاریخی همچون مجموعه قلعه یزدگرد و كاروان سرای شاه عباسی قصر شیرین لطمه وارد شده است و به این دلیل اقدامات حفاظتی و مرمتی اضطراری آغاز خواهد شد چونكه احتمال ریزش مجدد نماهای آجری و سنگی كاروان سرای شاه عباسی وجود دارد.
در این هفته همین طور كمیته بین الدول حراست از میراث فرهنگی ناملموس در پایتخت جمهوری موریس برگزار گردید. این اجلاس تا دهم آذرماه ادامه دارد. ایران در این كمیته شركت خواهدنمود اما پرونده ای برای ثبت جهانی میراث ناملموس ندارد. بنا بر این سهمیه ایران در حوزه ثبت میراث ناملموس در سال ۲۰۱۸ عملاً سوخته است.
از استان تهران خبر رسید كه محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی تهران درباب ساخت و ساز در دست انجام مجاور كاخ گلستان اظهار داشت: بر طبق استعلام انجام شده و تقاضای مالك ملك خیابان ناصرخسرو در خصوص تخریب و نوسازی این سوژه در شورای فنی عنوان شد. بر طبق نظر كارشناسی اظهار نظری در خصوص صدور مجوز با ارتفاع ۱۰ و نیم متر از سطح معبر مجاور و طراحی نمای همخوان با بافت مجاور عنوان شد كه این نظر بر طبق گزارش توجیهی مشاور طرح و با تصویب آن از طرف شورای فنی انجام گرفته است.
وی اظهار داشت: به سبب تخطی مالك از ضوابط اعلام شده و افزایش ارتفاع تا ۱۲.۵ متر و اشغال كوچه و تصرف بخشی از عرصه تحت مالكیت كاخ گلستان، مراتب توقف این پروژه توسط اداره میراث فرهنگی تهران به شهرداری اعلام گردید.
در این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی همین طور از وضعیت لطمه های وارده به میراث جهانی برج قابوس آگاهی داد و اعلام نمود: وجود نم و رطوبت و فضولات پرندگان و بوته هایی كه در این فصل از سال روی بنا روئیده همچون مشكلاتی است كه این بنای ثبت شده در لیست جهانی را تهدید می كند.

1397/09/09
23:03:18
5.0 / 5
4514
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بریونی