كارشناسان موزه ها با انواع خطرات تهدید كننده آثار آشنا شدند

كارشناسان موزه ها با انواع خطرات تهدید كننده آثار آشنا شدند

به گزارش بریونی كارشناسان موزه ها در كارگاه آموزشی ملی سنجش و پایش در محیط های موزه ای- در راه موزه سبز با انواع خطرات تهدیدكننده طبیعی و انسان ساز پیرامون آثار آَشنا شدند.


به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منیژه هادیان دهكردی مدیر پروژه موزه سبز و مدرس كارگاه با بیان این خبر اظهار داشت: این كارگاه توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی – تاریخی به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش كارشناسان و مسئولین مرتبط در موزه ها برگزار گردید تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت امر پایش و شیوه های مربوط برای ارزیابی محیط های داخلی موزه ها افزایش یافته و به روز شود.
عضو هیات علمی پژوهشكده حفاظت و مرمت آثارفرهنگی –تاریخی خاطرنشان كرد: در این كارگاه علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدیدكننده طبیعی و انسان ساز پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته شد.
او با اشاره به اینكه علاوه بر این، روش های سنجش و كنترل هر یك از این عوامل به طور نظری و عملی معرفی شدندتصریح كرد: مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش های مداخله گرانه یكی دیگر از مباحث این كارگاه آموزشی بود.
به گفته هادیان دهكردی، در بخش دیگر این كارگاه و در جهت اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولین و شركت كنندگان از موزه تخت جمشید بازدید شد و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مكان های انتخاب شده نصب شدند.
او بیان كرد: موزه تخت جمشید با عنایت به موقعیت مكانی و اقلیمی اش یكی از موزه های منتخب در پروژه موزه سبز است كه كار پایش اش با همكاری كارشناسان آن به مدت یكسال صورت خواهد گرفت و وضعیت نگهداری از آثار در آن زیر نظر گرفته خواهد شد.
دومین كارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط های موزه ای– در راه موزه سبز» در موزه تخت جمشید استان فارس توسط پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی، همكاری و حمایت اداره كل میراث فرهنگی استان فارس و مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و پاسارگاد با حضور شركت كنندگانی از این استان برگزار گردید كه طی آن مسئولین موزه و شركت كنندگان سوالات و چالش هایی كه با آن مواجهند را به بحث و گفتگو گذاشتند.

1397/10/20
13:07:20
5.0 / 5
4080
تگهای خبر: طب , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بریونی