مطالعات نشان می دهد؛

درمان دیابت با رژیم غذایی فیبردار

درمان دیابت با رژیم غذایی فیبردار

بریونی: محققان عنوان می كنند مصرف زیاد فیبرهای رژیمی كه باعث تقویت نوعی باكتری روده می شود می تواند به مقابله با دیابت نوع۲ كمك نماید.به گزارش بریونی به نقل از مهر، یافته های تحقیقاتی نشان داده است رژیم غذایی با فیبر بالا متنوع می تواند سبب تحریك رشد ۱۵ نوع باكتری روده شود كه اسیدهای چرب با زنجیره كوتاه (SCFA) تولید می كنند. این اسیدهای چرب انرژی سلول های روده را تامین كرده، التهاب را كاهش داده و به كنترل گرسنگی كمك می كنند.
«لیپینگ ژائو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راتگرز آمریكا، در این باره می گوید: «مطالعه ما مبنای این احتمال است كه فیبرهای موثر بر این گروه از باكتری های روده در نهایت می توانند به بخش اصلی رژیم غذایی و درمان ما تبدیل شوند.»
مصرف فیبرهای مناسب می تواند سبب ایجاد توازن مجدد در میكروبیوم های روده شود؛ میكروبیوم ها، اكوسیستمی از باكتری های دستگاه گوارش هستند كه به هضم غذا كمك كرده و برای سلامت انسان مهم هستند.
به گفته محققان، تحریك گروه منتخبی از باكتری های روده بوسیله رژیم غذایی حاوی فیبرهای متنوع منجر به كنترل بهتر گلوكز خون، كاهش بیشتر وزن و میزان چربی های بهتر در افراد مبتلا به دیابت نوع۲ شد.
در این مطالعه، تیم تحقیق گروه میكروب های تولیدكننده SCFA را كه مسئول تاثیر مثبت رژیم غذایی با فیبر بالا بر بیماران مبتلا به دیابت نوع۲ است را به طورتصادفی به دو گروه تقسیم كردند.
بعد از ۱۲ هفته، بیماران در رژیم غذایی پرفیبر شاهد كاهش بیشتر میانگین میزان گلوكز خون شان در طول سه ماه بودند.
میزان گلوكز خون این افراد در زمان ناشتا هم سریع تر كاهش یافته و آنها وزن بیشتری از دست دادند.
محققان موفق به شناسایی ۱۵ گروه تولیدكننده SCFA شدند كه عمدتاً بوسیله فیبر رژیمی تحریك شده بودند.
 

1397/11/30
14:44:01
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی