گزارش مهر از جاذبه های كمتر شناخته شده جهرم

چتر باز جهرم برای گردشگران، جاذبه ای در كنار شیراز، اما ناشناخته

چتر باز جهرم برای گردشگران، جاذبه ای در كنار شیراز، اما ناشناخته

بریونی: نخل های سر به فلك كشیده در كنار بزرگترین غار دستكند جهان آن هم در زادگاه باربد نوازنده دوره ساسانی قسمتی از جذابیت های شهر سبز جهرم است كه زادگاه بعضی از دولتمردان باز است.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، در فاصله ای حدود دو ساعته از شهر گردشگری و تاریخی شیراز، در جنوب استان فارس شهری به نام جهرم واقع شده كه جاذبه های گردشگری زیاد و متنوعی دارد اما به اندازه شیراز شناخته شده نیست. جهرم، نخل، خرما، تاریخ، باربد و صنایع دستی دارد، اما كمتر كسی راهش را از شیراز به سمت جهرم كج می كند تا بتواند جاذبه های آنرا هم ببیند. با این وجود اما جهرم شهری است كه از همه لحاظ غنی است. غنی در تاریخ، طبیعت و فرهنگ. نخل های جهرم سر به فلك كشیده اند و در بعضی از مناطق شهری می توان هنوز رد باغ های نخل را دید كه دور تا دورش را دیوارهای بلند كشیده اند تا محدوده باغ هر فردی از اهالی جهرم مشخص باشد. توده انبوده درختان نخل آنرا زمانی به چتر سبز شبیه كرده بود آنقدر كه حتی كتابی با همین عنوان درباره جهرم نوشته شد.
اینجا را محل دفن باربد باز می گویند. نامورترین موسیقی دان، شاعر، بربط نواز و خواننده دوران ساسانی در زمان پادشاهی خسرو پرویز كه درباره زندگی اش اطلاعات اندك و افسانه آمیزی در كتاب های فارسی و عربی آمده است. منابع كهن تر او را اهل مرو دانسته اند ولی منابع تازه تر زادگاه او را جهرم دانسته اند. محلی در نزدیكی آتشكده جهرم قرار دارد كه بعضی می گویند محل قبر باربد است. ولی هنوز مستنداتی دال بر این مساله نیست بنا بر این به آن بی توجهی می شود. با این وجود اما اهالی جهرم باربد را متعلق به خود می دانند و خیلی از رستوران ها و مراكز تجاری در این شهر به نام باربد نامگذاری شده است. آتشكده ای كه جهرمی ها در نزدیكی آن، قبر باربد را می شناسند، به نام قدمگاه شناخته شده است از بالای این قدمگاه كه متعلق به دوره ساسانیان است می توان شهر را زیر پا تماشا كرد. این اثر باز یكی از آثار ثبت شده در لیست میراث ملی ایران است. یكی از جذابیت های مهم این شهرستان وجود غار سنگ شكنان و یا غار سنگ اشكن است كه آنرا بزرگترین غار دستكند جهان می دانند. غاری كه متعلق به حداقل ۳۵۰ سال پیش بوده است و حالا می توان با خودرو تا دهانه غار رفت و از دالان های تو در توی آن بازدید كرد و بر فراز شهر جهرم ایستاد و شهر را تماشا كرد. در گوشه و كنار این غار اما بعضی از هنرمندان سنگ ها را تراشیده و با آن مجسمه ها و اشكال متفاوتی به وجود آورده اند.
درباره این غار افسانه های زیادی وجود دارد گفته شده كه تاریخ برداشت سنگ به این صورت و از داخل غار توسط شخصی به نام كاظم خان فرزند خواجه اسماعیل بر می گردد. او از عشایر منطقه صحرای باغ لارستان بود كه عاشق دختر یكی از سنگ شكنان جهرم می شود و پدر دختر به شرط این كه وی در همین منطقه بماند، دخترش را به او می دهد. او سپس ازدواج در اینجا ساكن می شود و به كار سنگ شكنی در محل غار می پردازد. سپس او فرزندان استاد كاظم و شاگردانش به این كار ادامه می دهند و سپس در سال های بعد تا دوران معاصر افراد دیگری به این كار مشغول می شوند. از این سنگ ها به خاطر شكل پذیری بهتر، برای كارهای تزئینی بعنوان نمای ساختمان ها و سردرها، پنجره های مشبك، فرش حیاط و سكوها، سنگ قبر، كتیبه های سنگی، شیر سنگی، نهر یا حوض سنگی، پله، هاون سنگی، دیگ های سنگی، دهن شیرها، خمره های سنگی، ازاره ها و غیره استفاده می شد. از مهم ترین مكان هایی كه از این سنگ ها در آنجا استفاده شده است می توان به سردر ورودی حرم مطهر شاه چراغ (ع)، مسجد جامع عتیق شیراز، باغ ارم و مسجد نو اشاره نمود.
جهرم در گذشته شناخته شده تر بود چون نام جهرم ۸ بار در شاهنامه فردوسی تكرار شده است. بگفته فردوسی، وقتی كه اسكندر مقدونی به ایران حمله می كند و ایرانی ها را شكست می دهد، «دارا» به جهرم فرار می كند؛ «جهاندار دارا به جهرم رسید». طبق شاهنامه، مهرك نوشزاد هم زاده شهر جهرم بوده است. این شهر سوغاتی كم ندارد. مهمترین سوغات شهر جهرم را می توان خرمای شاهانی دانست. خرمایی كه كمتر جایی كیفیت خوب آنرا دارد. اما بیشتر جهرم را به مركباتش می شناسند مانند لیمو. در بین نخل های خرما می توان به وفور درخت لیمو و نارنج دید. درختانی كه در بهار بوی بهار نارنج را در شهر پخش می كنند و در فصل تابستان رنگ زرد و نارنجی به درختان سبز می دهند. این شهر هنرمندان زیادی باز دارد هنرمندانی كه مانند مصلی نژاد از چوب درخت نخل مجسمه می سازد تا هنرمندان صنایع دستی دیگری كه بعنوان مثال فرش با طرح ذهنی می بافند و آوازه شأن از شهر فراتر رفته است. همین طور بعضی از دولتمردان باز زاده همین شهر هستند مانند وزیر ارتباطات.
درباره شهر جهرم علی لطفی پور مدیر میراث فرهنگی جهرم به خبرنگار مهر توضیحات بیشتری داد و اظهار داشت: ۷۵ اثر ثبتی در این شهر داریم كه شاخص ترین آن غار سنگ شكنان با چهار هكتار مساحت است. این غار دوازده دالان دارد و معدن سنگ آهكی و خوش تراش بوده است كه در مدت زمان محدودی از آن سنگ استخراج می كردند. قدمت دقیق غار معین نمی باشد اما آنچه كه از سنگ ها هویداست به دوران صفوی می رسد. ولی در واقع می دانیم كه این غار نمی تواند در طول سه قرن تراش داده شده باشد. او افزود: مناطق گردشگری زیادی در جهرم و اطراف آن وجود دارد كه همچون می توان به بخش خفر اشاره نمود كه جاذبه های طبیعی زیادی دارد. روستای هدف گردشگری خفر را باز معرفی كرده ایم. روستای برایجان باز از نظر طبیعت گردی بسیار جای خوبی است. چون چشمه سار دارد و نشانه هایی از وجود گبر در آن دیده می شود. چاه گبرها در واقع از دوره ساسانی باقی مانده اند. لطفی پور جهرمی بیان كرد: بازار زندیه مسجد و مدرسه زمانیه باز كه هم دوره مدرسه خان شیراز است همچون جاذبه های تاریخی جهرم بشمار می رود. در حوزه صنایع دستی باز هنرمندانی داریم كه توانسته اند از ضایعات هسته خرما و انتهای برگ درخت خرما صنایع دستی مانند قاب صندلی میز و مبل بسازند. حصیرباف های زیادی در جهرم از كنار نخل خرما در حوزه صنایع دستی كارهای جالب خلق می كنند. مانند هنرمندی كه با این ضایعات نخل، مجسمه می سازد.
وی در ادامه اظهار داشت: روستایی به نام چدرویه باز وجود دارد كه هنرمندان فرش باف آن آوازه زیادی پیدا كرده اند. با این وجود اما میزان گردشگران جهرم زیاد نیست امسال باز این آمار كمتر شد. جهرم در واقع مورد استقبال كرمانی ها، اصفهانی ها و اهالی هرمزگان است همین طور ما توریستهایی از كشورهای اسپانیا، برزیل و آلمان و اتریش هم داشته ایم. اگر باستان شناسان روی خوش به جهرم نشان می دادند می توانستیم در حوزه مكان های تاریخی جهرم حرف بیشتری داشته باشیم. اما در بعضی از مناطق مانند سی مكان هنوز كاوشی انجام نشده و ما از قدمت آن بی اطلاعیم. كسی هنوز خوب این شهر را نمی شناسد شاید چون نه تبلیغی برای آن شده و نه توجه خاصی به آن. از این رو بنظر می رسد تنها طبیعت سازگار آن شهر است كه اجازه نداده مردمش در فقر به سر ببرند. جهرم شهری است كه بعضی از كاستی های آن، جهرمی ها را آزار می دهد مانند از بین بردن نخل برای به دست آوردن زمین بیشتر برای ساخت و ساز و یا صادرات چوب درخت لیمو برای ذغال به شهرهای شمالی كشور و یا نبود صنایع تبدیلی برای محصولاتی مانند لیمو و خرما. اینها مسائلی است كه موجب می شود مهاجرت ها از شهر جهرم مانند شهرهای دیگر بیشتر شود چونكه امكانات كمتر و رفاه كمتری در اختیار مردمش گذاشته اند تا آنجا كه این شهر بزرگ تنها یك سالن سینما دارد.

1398/01/27
16:41:48
5.0 / 5
5261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی