گزارش مهر از یك بنای میراثی در حال تخریب

گرفتاری عجیب نخستین هتل اصفهان، مالك اجازه ورود مصالح مرمت را ندارد

گرفتاری عجیب نخستین هتل اصفهان، مالك اجازه ورود مصالح مرمت را ندارد

بریونی: نخستین هتل اصفهان به هتل امریك یا هتلی كه صادق هدایت در آن اقامت داشت معروف است مالك این بنای تاریخی، به سبب اجرای طرح پیاده راه شدن خیابان چهارباغ عباسی اجازه ورود مصالح برای مرمت را ندارد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، اردیبهشت سال ۱۳۱۱ صادق هدایت در بالكن هتل امریك پس از سفر طولانی اش از تهران به اصفهان به نقل از خودش در كتاب «اصفهان؛ نصف جهان» یك دل سیر خوابید.«یكسر وارد مهمانخانه آمریك شدم و تلافی بی خوابی شب گذشته را درآوردم. طرف عصر بود كه به قصد تماشای شهر اصفهان رفتم.» بالكن هتلی كه هدایت چند روزی در آن اقامت داشته رو به خیابان چهارباغ پر از درختی بوده كه یك گنبد فیروزه ای از وسط آن بیرون زده بود. گنبدی كه متعلق به مدرسه چهارباغ است.
در چنین هتلی با نمای چنین بالكنی رو به خیابان چهارباغ، هدایت شهر اصفهان سال ۱۳۱۱ را در كتابش توصیف كرده است. اما آن هتل امریك حالا مخروبه ای است كه نه راهی برای ورود مصالح به ساختمانش باز است و نه میراث فرهنگی و نه شهرداری اصفهان دست روی مرمت آن می گذارند و نه متولیان شهری اجازه می دهند مالك اقدامی برای مرمتش كند.

خانه ای كنار هتل برای اقامت ارامنه این هتل را یك فرد ارمنی حدود صد سال پیش ساخت. تونی هوانسیان اولین عكاس اصفهان و مؤسس اولین عكاسخانه اصفهان و اولین واردكننده دوچرخه به این شهر بود. هتلی كه سال ها بعنوان مركز تئاتر اصفهان نیز فعالیت داشت و افراد مختلف سیاسی در آن رفت و آمد می كردند. اتفاقات مهمی كه در این بنای تاریخی ثبت شده در لیست میراث ملی رخ داده به واسطه این بوده كه «امریك» در واقع نخستین مركز اقامتی اصفهان بوده است در زمانی كه حتی هتل عباسی نیز كاربری اقامتی نداشته اما این هتل توانسته مركز مهمی در شهر قلمداد شود. این ساختمان تا پیش از انقلاب فعالیت می كرد اما پس از انقلاب دیگر كسی در اتاق هایش اقامت نكرد. رستورانی نیز در كنار این هتل بود كه آن هم تا چند سال پیش فعالیت می كرد اما با مرگ صاحبش آن هم تعطیل شد. حالا مغازه های اطرافش مانده و لابی هتل كه آن هم برای كاربری تجاری تغییر كرده و منتظر خریدار است.
هوانسیان ساختمانی را در كنار هتل به وجود آورده بود كه ارامنه را در آن اسكان می داد این ساختمان زرد رنگ زیبا اما به حال و روز ساختمان هتل افتاده و آن هم روزگار خوشی ندارد سقف چوبی آن در حال ریزش است. كمدها و در و پنجره های آن فرسوده شده و یا موریانه خورده است. نخاله های ساختمانی به داخل اتاق ها ریخته و خطر ریزش سقف اتاق های طبقه اول و ریزش پله های فرسوده نیز وجود دارد. هتل امریك یا هتل جهان در این مدت شاهد خرابی های زیادی بود. حتی باران های اخیر هم دست از سر آن برنداشت و قسمتی از سقف ایوان را تخریب كرد.
این هتل در جایی رو به روی بازار هنر گیر كرده است. به واسطه اینكه چهارباغ به پیاده راه تبدیل گشته، مالك اجازه ورود ماشین آلات سنگین و یا بتن ریز به داخل خیابان چهارباغ را برای مرمت و زیرسازی بنا ندارد. از طرفی پشت این هتل، بنای تاریخی دیگری است كه نمی توان آنرا تخریب و راهی برای ورود ماشین آلات باز كرد. آن طور كه مشخص است مرمت این بنا به واسطه تعطیلی بلند مدت، آن قدر هزینه بر و طولانی هست كه نتوان با نیروی انسانی مصالح را جا به جا كرد.
در این زمینه، مهدی فتحی نوه میرمحمد صادق مالك این هتل به خبرنگار مهر می گوید: ما به دنبال مجوز برای مرمت و هتل شدن این بنا هستیم اما نه خودشان كاری می كنند و نه اجازه می دهند كه ما آنرا مرمت نماییم. پولش را هم داریم. ما این هتل را ۲۰ سال پیش خریدیم و همان موقع آنرا ثبت كرده بودند و دیگر اجازه هیچ تغییری به ما ندادند. ارزش ملك بالاست و هزینه مرمت نیز روز به روز گران تر می شود. از طرفی بازگشت سرمایه ندارد چون برای اینجا می توان تنها صد اتاق ایجاد كرد كه جوابگوی هزینه های ما نخواهد بود.
با این وجود اما هنوز خیلی از زیبایی های خودرا حفظ نموده است، طاق و ستون هایی با معماری زیبا، اتاق هایی كه هر كدام سرویس بهداشتی و كمدهای دیواری چوبی دارند، كاغذ دیواری های مدرن، در و پنجره های نقش دار چوبی و تزئینات داخل اتاق ها همگی نشان داده است كه این هتل یك هتل درجه یك در آن زمان بوده است و اگر مرمت شود، می تواند به یك هتل بوتیك در این دوره تبدیل گردد.

نمایی كه هدایت از بالكن هتل شاهدش بود اما همین عدم رسیدگی به آن هم می تواند بنا را به كلی از بین ببرد. چون چندی قبل هم شهرداری و آتش نشانی اصفهان به مالك گفته بودند كه ایوان را خراب كند چون در حال ریزش است و برای عابران خیابان چهارباغ خطرناك می باشد. بدین سبب ذره ذره این میراث تاریخی شهر از بین می رود تا دیگر نشانی از نخستین هتل اصفهان نباشد.


منبع:

1398/03/11
15:33:25
5.0 / 5
4418
تگهای خبر: اصفهان , اقامت , خرید , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی