میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

همفكری برای شكست كرونای گردشگری

همفكری برای شكست كرونای گردشگری

به گزارش بریونی تصویب آئین نامه هیئت امنایی شدن مجموعه های ملی، پیشنهادات برای خروج از بحران كرونا و برگزاری جلسه با معاون اول رئیس جمهور همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، در این هفته فعالان گردشگری و وزیر میراث فرهنگی در نشستی با معاون اول رئیس جمهور بر دریافت تسهیلات و تعویق بازپرداخت آن، همینطور تعیین تعطیلی بعد از بحران كرونا برای رونق باردیگر گردشگری تأیید كردند. معاونان و وزیر میراث فرهنگی جلسه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور و فعالان گردشگری برگزار كرده و درباره مشكلات ناشی از شیوع كرونا و تعطیلی مشاغل گردشگری صحبت كردند. در این جلسه پیشنهاداتی از جانب فعالان گردشگری و وزیر میراث فرهنگی عنوان شد.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نمود: پیش تر درخواست تخفیف رقم ۳۸ هزار میلیارد ریال برای جبران خسارت های ناشی از ویروس كرونا به شاغلان حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داده بودیم كه ۳۰ درصد آن به صورت بلاعوض و ۷۰ درصد آن به صورت تسهیلات بود. حالا پیشنهاد می كنم این رقم با نظارت مستقیم دستگاه های متولی و نظارتی در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار گیرد.
وی اضافه كرد: در مورد امهال تسهیلات اعطایی به فعالان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با عنایت به شرایط پیش آمده، این افراد قادر به بازپرداخت این تسهیلات نیستند ازاین رو می خواهیم كه این امهال یكساله شود. همینطور زمان پرداخت بیمه حق كارفرما هم تا آخر شهریور تمدید می شود.
همچنین در این جلسه جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران كشور پیشنهادات خویش را اعلام نمود. او گفته بود كه تسهیلات ۱۲ درصدی اعلام شده چندان تأثیری بر حل مشكلات مراكز اقامتی ندارد ازاین رو پیشنهاد شد تسهیلات ارزان قیمت با بهره كمتر (دوره تنفس یك ساله) بدون دردسر بانكی و حداقل برای پنج سال پرداخت گردد.
اما حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نقدهایی به این بسته حمایتی دارد وی در گفتگویی كه در فضای مجازی با خبرنگار مهر انجام شد، در اینباره توضیحاتی داد و بیان نمود: با نادیده گرفتن یا بسته های حمایتی ضعیف، صنعت توریسم راه به جایی نمی برد. دولت باید كمك نماید كه از این وضعیت خارج شویم. به وزیر میراث فرهنگی نامه ای نوشته ایم تا كمك نماید كه دفاتر روی پای خود بایستند. این نه تهدید بود و نه زیاده خواهی. این درخواستی از دولت می باشد چون معتقدیم اگر كمك نكند، قاعدتاً تا آخر ماه فروردین محكوم به شكست هستیم كمك به دفاتر در واقع كمك به خود دولت می باشد چون اگر خیلی از كاركنان آژانس ها تعدیل شوند، سربار دولت خواهند شد.
تصویب آیین نامه هیئت امنایی شدن ۲۱ مجموعه ملی در هیئت وزیران
این هفته همینطور وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: آیین نامه اصلاحی ماده ۵ قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با مبحث نگهداری و اداره اماكن، محوطه های تاریخی و كاخ موزه ها به شكل هیئت امنایی تصویب گردید. علی اصغر مونسان اظهار داشت: «آیین نامه اجرایی ماده ۵ قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و اصلاحات بعدی با مبحث اداره اماكن، كاخ موزه ها و محوطه های تاریخی به شكل هیئت امنایی با عنایت به تحولات و تغییرات در ساختار اداری دولت از سال ۸۳ تابحال و هم تبدیل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به وزارت، مستلزم بازبینی و اصلاح بود.»
مونسان خاطرنشان كرد: «پیشنهاد اصلاحی آن با ابلاغ سیاست ها و رویكردهای جدید در وزارت و با هدف تسهیل، تسریع، چابكی و فراهم كردن زمینه مشاركت دستگاه های فرهنگی و اقتصادی در چارچوب هیئت امنای كاخ موزه ها، محوطه ها و بناهای تاریخی تهیه و بعد از بررسی های كارشناسی در نشست شورایعالی میراث فرهنگی مورخ ۱۶ آذر ۹۸ به ریاست دكتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری مورد بررسی و تأیید قرار گرفت.»
كرونا اخطار داد میراث دیجیتال نداریم! یكی از فعالان میراث دیجیتال اظهار داشت: كرونا زنگ خطری بود كه بدانیم میراث فرهنگی را باید مستند نگاری و دیجیتالی نماییم. محمد یاری از باستان شناسانی است كه از ۵ سال پیش در حوزه میراث دیجیتال هم فعالیت می كند او به خبرنگار مهر اظهار داشت: مبحث میراث دیجیتال در سطح جهان و ایران جدید است. میراث دیجیتال یعنی وقتی كه فناوری های نوین در فرآیند كاوش، حفاظت و مستندسازی و معرفی میراث به كمك می آیند در واقع میراث فرهنگی مان را دیجیتالی كرده ایم. این منابع ما همان میراثی هستند كه در طول تاریخ باقی مانده اند و ما باید از آنها نگهداری نماییم. این میراث فرهنگی شامل عمارت ها، محوطه ها، شهرها و میراث معنوی و آداب و رسوم و صنایع دستی و میراث دیداری و شنیداری و میراث منقول و اشیای موزه ای هم می شود. یونسكو از سال ۲۰۰۳ میراث دیجیتال را تعریف و برای آن قوانینی ایجاد كرد تا میراث دیجیتال بتواند در دسترس پژوهشگران و عموم مردم باشد. زمانی می توانیم آثارتاریخی را دیجیتالی نماییم كه هم فناوری و هم میراث فرهنگی را بشناسیم.
وی در ادامه بیان نمود: دیجیتال سازی تنها محدود به عكس و فیلم نیست ما انواع محتوا داریم كه در شكل های مختلف عرضه می شود. باید استانداردها را در نظر بگیریم تا بتوانیم میراث دیجیتالی را برای آیندگان باقی بگذاریم. تا زمانی كه میراث فرهنگی ما دیجیتالی نباشد نمی توانیم آنرا به مردم جهان معرفی نماییم. برای این پلتفورم ها هم باید محتوا داشته باشیم. اما هنوز در این حوزه موفق نبوده ایم و از میراث دیجیتال هم حمایت نمی گردد.
درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی
رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی اظهار داشت: صد زن اتیوپیایی با یادگرفتن بافت فرش ایرانی در كارگاه های آموزشی رایزنی فرهنگی ایران در این كشور توانسته اند برای خود درآمدزایی كنند.
سلمان رستمی رایزن فرهنگی ایران در كشور اتیوپی درباره تفاهم نامه هایی كه در دهه هشتاد به امضای متولیان فرهنگ دو كشور ایران و اتیوپی به امضا رسیده در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان نمود: در سال ۸۳ موافقتنامه فرهنگی وجود داشت كه یكی از معتبرترین سندهای امضا شده بین دو كشور به حساب می آید و این موافقت نامه فرهنگی بعد از تأیید مجلس شورای اسلامی در كشورمان تبدیل به قانون شده است. این تفاهمنامه آنقدر كلان است كه كارشناسان آنرا به بخش های كوچك تری كه حالت عملیاتی داشته باشد تبدیل نموده و به آن برنامه مبادلات فرهنگی می گویند كه معمولاً در سطوح وزرای دو كشور امضا می شود. بعد از حضور وزیر فرهنگ و توریسم كشور اتیوپی در رایزنی فرهنگی كشورمان مقرر شد كه برنامه مبادلات میان دو كشور در اسرع وقت تهیه و تنظیم شده و به امضای طرفین برسد و در آن دقیقاً سهم هر كشور و میزان آن مشخص شود تا هر كشوری بداند چطور و چقدر سهم در همكاری دارد.
این مبحث بسیار مهم هست و این برنامه مبادلات فرهنگی هم با ایران بزودی امضا خواهد شد و ۱۶ نهاد مختلف همچون وزارت میراث فرهنگی، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت ورزش، كتابخانه ملی، معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … باید درباره آن نظر بدهند. سازمان فرهنگ و ارتباطات هم هماهنگ كننده و مسئول قانونی آن است. بخش بزرگی از این سند مربوط به میراث فرهنگی است. در این سند درباره نحوه تعامل دو ملت و اینكه بعنوان مثال درباره مرمت آثار تاریخی چه كاری انجام باید داد، صحبت می شود.
تعیین نحوه پشتیبانی از اماكن گردشگری در دوره تعطیلی كرونا
رئیس جمهور تعیین نحوه پشتیبانی از اماكن و فضاهای گردشگری در دوره تعطیلی ناشی از كرونا، را مشخص كرد. در جلسه هیئت دولت كه روز یكشنبه ۱۷ فروردین ۹۹ به ریاست حسن روحانی برگزار شد، نحوه پشتیبانی از اماكن و فضاهای گردشگری در دوره تعطیلی ناشی از كرونا، مشخص شد.
هیئت وزیران در این جلسه، با عنایت به تعطیلی اماكن و فضاهای گردشگری واگذارشده به بخش خصوصی به منظور پیشگیری از انتشار ویروس كرونا، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را مسئول كرد تا نسبت به استمهال یا بخشودگی كامل اجاره بهای این اماكن در طول دوره تعطیلی فوق یا افزایش دوره بهره برداری حسب شرایط چهارچوب واگذاری بعد از تأیید كارگروه ذی ربط در آن وزارتخانه اقدام نماید.

1399/01/24
15:05:19
5.0 / 5
3074
تگهای خبر: آموزش , اقامت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بریونی