ارزیاب بین المللی یونسكو مطرح كرد؛

آمادگی طبس برای ارسال پرونده به یونسكو

آمادگی طبس برای ارسال پرونده به یونسكو

به گزارش بریونی ارزیاب بین المللی یونسكو در امور ژئوپارك ها اظهار داشت: شهرستان طبس می تواند بعنوان بزرگترین ژئوپارك مطرح شود حالا متولیان آن آمادگی دارند تا پرونده ژئوپارك را تا پاییز به یونسكو ارسال نمایند.علیرضا امری کاظمی عضو کمیته علوم زمین و ژئوپارک های کمیسیون ملی یونسکو در ایران به خبرنگار مهر اظهار داشت: فرماندار طبس و مدیر ژئوپارک طبس عزم جدی دارند تا پرونده ژئوپارک را تا فصل پاییز به یونسکو ارسال نمایند. این ژئوپارک می تواند ۵۰ ژئوسایت را معرفی نماید اما چون زیرساخت های ۲۵ ژئوسایت آماده است، درخواست کردیم که همین ژئوسایت ها را در پرونده لحاظ کنند و به تدریج هر سال ۵ ژئوسایت دیگر را بیافزایند.
وی اظهار داشت: ژئوپارک طبس می تواند بزرگترین ژئوپارک از نظر مساحت باشد چون کل شهرستان طبس نیز بزرگترین شهرستان در خاورمیانه است. باتوجه به ارزش هایی که این شهرستان دارد تصمیم گرفتیم کل شهرستان را در محدوده ژئوپارک در نظر بگیریم.
امری کاظمی بیان کرد: کارشناسان یونسکو معیارهای مختلفی را برای معرفی ژئوسایت ها دارند مانند اینکه برای بازدید عموم باشد و امکانات اولیه و زیرساخت های آن فراهم شده باشد و بتواند مفهوم زمین شناسی و محتواهای علمی را برای عموم مردم بیان کند و غیره.
بازدید ارزیابان از ارس به تعویق افتاد
ارزیاب بین المللی یونسکو در امور ژئوپارک ها درباره ژئوپارک ارس نیز اظهار داشت: زمان بازدید ارزیابان یونسکو از ژئوپارک ارس که قرار بود از خرداد تا مرداد سال ۹۹ صورت گیرد، لغو نشده بلکه به تعویق افتاده است. یونسکو در حال برنامه ریزی است تا مشخص شود از چه تاریخی بازدید ارزیابان خودرا آغاز کند. ژئوپارک ارس حالا در حال تجهیز و آماده سازی است امیدوارم وضعیت مطلوب آن همین طور پیش برود و شاهد ارزیابی مثبتی از کارشناسان یونسکو باشیم.
امری کاظمی همین طور درباره نشست های بین المللی هم توضیح داد: دومین نشست ژئوپارک های یونسکو را برای اردیبهشت ماه در جزیره قشم برنامه ریزی کرده بودیم اما به سبب شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد در شهریور ماه نیز قرار بود کنفرانس ژئوپارک های جهانی یونسکو در کره جنوبی اجرا شود اما گفته شده که فعلاً آبان ماه را برای برگزاری این برنامه در نظر گرفته اند ولی هنوز قطعی نیست.


منبع:

1399/04/06
14:12:00
5.0 / 5
2415
تگهای خبر: طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بریونی