گزارش مهر از وضعیت گورستان ابن بابویه؛

مجوز یكسان سازی قبور ابن بابویه را میراث فرهنگی داده است

مجوز یكسان سازی قبور ابن بابویه را میراث فرهنگی داده است

بریونی: یكسان سازی قبور در گورستان ابن بابویه ادامه دارد ضمن اینكه سنگ های جدید جای سنگ های تاریخی را می گیرد مجوز این اقدامات را اداره كل میراث فرهنگی استان تهران درسال 97 داده بود.


دریافت 41 MB
خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ طرح گسترش شبستان بقعه شیخ صدوق در گورستان تاریخی و ثبت ملی شده ابن بابویه در دستور کار مسئولان تولیت آرامگاه این دانشمند بزرگ شیعه قرار گرفته بود. در این طرح قرار بود شبستان این مجموعه از هر طرف به اندازه ۲۰ متر توسعه یابد به همین دلیل برخی از قبور واقع در این محدوده تخریب و گورستان ابن بابویه به یکی از خبرسازترین گورستان های پایتخت در سال ۹۰ تبدیل شد.

وضعیت شبستان جدید
تولیت این گورستان گفته بود که هدف از اجرای این طرح بهسازی کل محوطه آستان است بدین سبب در طرح اضافه کردن محدوده شبستان، از قبوری که در این محدوده واقع شده اند عکس گرفته شده و جانمایی همان سنگ قبرها با خطای کمتری در داخل شبستان انجام می شود.

وضعیت شبستان قدیم
این مبادرت به یک شرکت سپرده بود که قبل از این نیز در بناهای تاریخی زیادی فعالیت نموده است. در واقع حالا گورستانی که هر یک از قبور و سنگ های آن به سلیقه بازماندگان متوفی کار شده بود و خیلی از آنها نیز تاریخی و دارای قدمت زیادی بودند با کلی نقش و نگار کار شده روی آنها از جای خود کنده شده و دور تا دور آرامگاه را با سنگ های طوسی رنگ یک دست و صاف کرده اند و سنگ ها را طبق عکس برداری انجام شده، سر جای خود گذاشته اند. اما از آنجائیکه این سنگ ها قدیمی و همرنگ با سنگ های سیمانی جدید بوده اند، کمتر کسی متوجه وجود این سنگ ها زیر پای خود می شود. صاف شدن سطوح برای آن بود که زوار کمترین مشکل را برای رفت و آمد به گورستان داشته باشند.

از ۹ سال پیش تا کنون سنگ های تاریخی زیادی نیز تخریب شد که تصاویر آنها در رسانه های مختلف منتشر گردید بعضی از صاحبان متوفی و قبور تاریخی و دوستداران میراث فرهنگی روزهای اول که این تخریب ها شروع شده بود مخالفت خودشان را به اوقاف اعلام نموده بودند.

یادمان دکتر مصدق که قرار بود ساماندهی شود
احمد ابوحمزه، کارشناس ارشد تاریخ و ری شناس به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: اداره میراث فرهنگی و اداره اوقاف و امور خیریه تنها به فکر این هستند که کل مجموعه را تغییر بدهند و مجموعه جدیدی بسازند. این درست همان سیاستی است که آمریکایی ها در قبرستان معروف خود اجرا کردند و تمام قبرها را یکسان و سنگ ها را همسطح سازی کردند تا هویت تاریخی این اماکن را پاک کنند.

این وضعیت را کارشناسان میراث فرهنگی که خود می بایست حافظ هویت تاریخی تهران باشند ایجاد کرده بودند دلاور بزرگ نیا مدیرکل اسبق اداره میراث فرهنگی استان تهران خطاب به افشار شهردار منطقه ۲۰ در نامه ای نوشته بود: پیرو نامه سال ۹۷ درباب مجموعه فرهنگی مذهبی بقعه و گورستان ابن بابویه که به شماره ۱۸۱۶ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و تحت ضوابط حفاظتی میراث فرهنگی قرار دارد، ضمن تاکید بر مفاد نامه فوق الذکر اعلام می دارد:
«طرح تأیید شده مرمت و ساماندهی محوطه ثبتی گورستان ابن بابویه به استناد مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی درباب سند ملی حفاظت و حراست از گورستان های تاریخی ایران به تاریخ سال ۹۷ در چارچوب یک نسخه فایل سی دی برای صدور دستور مقتضی ارسال و این اداره کل آمادگی خودرا برای هر گونه همکاری لازم و نظارت بر اجرای طرح اعلام می کند.»

اکنون مصالح و سنگ های جدیدی که دور تا دور بقعه قرار گرفته نشان از آن دارد که یکسان سازی قبور شعاع بیشتری از شبستان را دربرمی گیرد به نحوی که بعضی از سنگ قبور تاریخی همان اطراف رها شده اند. همین طور قبور جدیدی در حال جایگزینی متوفیان قدیمی است و سنگ های جدید جای سنگ های قدیمی را می گیرد.
حجت نظری عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در واکنش به این اقدامات گفته است: در سایر کشورها ساماندهی آرامستان های قدیمی انجام می شود اما تخریبی صورت نمی گیرد و می بینیم که با دقت سنگ های قبور قدیمی را نگهداری کرده و اگر لازم به جابجایی آنها به موزه باشد، در امتداد حفظ بافت و هویت تاریخی قبرستان مذکور، سنگ هایی شبیه به سنگ قبل را طراحی نموده و مجدداً بروی قبر می گذارند و سنگ ها را بواسطه قدمتشان حفاظت می کنند و اگر قرار باشد برنامه ساماندهی در آرامستان های تاریخی کشور نیز صورت گیرد باید از این جنس باشد نه اینکه به اسم ساماندهی و مرتب کردن، آنها را تخریب نماییم.

سنگ های تاریخی هر روز شسته و از عمر آنها کاسته می شود
یکسان سازی قبور در گورستان تاریخی ابن بابویه تهران درحالی می شود که گورستان های تاریخی در دنیا یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرها به حساب می آیند و همگان در تلاش هستند که این گورستان ها به همان شکل قدیمی خود باقی بمانند مانند گورستان تاریخی پرلاشز در شهر پاریس فرانسه. آیا کسی می خواهد تا این گورستان را یکسان سازی کند تا گردشگران آن آسان تر میان قبور رفت و آمد کنند؟


منبع:

1399/05/03
20:35:25
5.0 / 5
2248
تگهای خبر: شركت , طب , گردشگران , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی