میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

پیدا شدن آلبوم ناصری

پیدا شدن آلبوم ناصری

بریونی: ماجرای باردیگر ثبت ملی خونبس، پیدا شدن آلبوم ناصری در روز عكاسی، خسارت كرونا به گردشگری، لغو سفر مسافران دوبی و كشف اسكلت در تخت جمشید خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ در این هفته اتفاقات مختلفی در حوزه میراث فرهنگی رخ داد از اعلام گم شدن آلبوم ناصری کاخ گلستان تا پیدا شدن آن در روز جهانی عکاسی و انتشار خبری درباره کشف غاری در لرستان و بعد هم تکذیب آن توسط عتیقه شناس دیگری در همان استان. این هفته پس از آن که اعلام شد، آلبوم ناصری در انبارگردانی ها مفقود شده است درست در روز جهانی عکاسی توسط بازرس ویژه و انبارگردانی های مجدد پیدا شد، برخی این مساله را جوسازی برای تخریب رئیس مجموعه جهانی کاخ گلستان دانستند و برخی دیگر آنرا به حساب بی کفایتی امین اموال و مدیر مجموعه دانستند و گفتند که چرا پس از ۵ ماه از مفقود شدن آلبوم اطلاع رسانی شد و چرا بعد از ورود مقامات بالاتر این آلبوم پیدا شد. از جانب دیگر چرا همان موقع که گفتند مفقود شده مشخصات آلبوم را اعلام نکردند و پس از پیدا شدن تازه گفتند این آلبوم چه خاصیت هایی داشته است. خونبس ثبت ملی نمی شود باز هم این هفته موضوع خونبس به میان آمد، رئیس دادگستری شهرستان شوش این دفعه هم اعلام نمود که از فعالان این حوزه می خواهد درباره ثبت ملی خونبس اقدام گردد اما گروههای زیادی مخالفت کردند و در نهایت مدیرکل دفتر ثبت آثار ملی هم اظهار داشت که این اقدام هیچ گاه صورت نمی گیرد. آغاز فاز دوم پروژه شهر گردشگر زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: بعد از مکاتبات و جلسات گوناگون با معاون عمرانی وزیر کشور (رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور)، موافقت برای حمایت و همکاری با پروژه "شهر گردشگر" را گرفتیم و بر طبق این توافق شهرداری ها ملزم به پشتیبانی از این پروژه شده اند. از آنجائیکه برای اجرای این پروژه نیاز به همکاری زنجیره ای از بازیگران است، این توافق و حمایت شهرداری ها در تسریع اجرایی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اجرای فاز یک این طرح، افزود: سال قبل با ارزیابی شهرهای شیراز، کرمان، همدان، یزد، اردبیل انجام شد که هر چهار شهر موفق به کسب سه ستاره شدند. برنامه ریزی ما برای اجرای فاز دوم ارزیابی تمامی شهرهای کشور تا اردیبهشت ماه بود که به سبب کرونا این امر میسر نشد و به تعویق افتاد.
او با اشاره به اهمیت حضور توریست در شهرهای مورد ارزیابی، اضافه کرد: به این دلیل که در این طرح موضوع توریست اهمیت دارد منتظر بودیم وضعیت کرونا رو به بهبود برود که کار اجرایی را آغاز نماییم. باتوجه به اعلام آمادگی استان های یزد، کردستان، کرمان، البرز، کهگیلویه وبویراحمد، مرکزی، خوزستان و آذربایجان غربی برای ارزیابی و مشخص نبودن زمان اختتام کرونا، اجرای فاز دوم را با رویکرد بررسی زیرساخت های گردشگری و شناسایی کمبودها و پتانسیل شهرها آغاز می نماییم.
شکارگاهی که قربانی بی تدبیری شد
این هفته خبرگزاری مهر گزارشی درباره عمارت ابراهیم خان در روستای ملاده استان سمنان منتشر نمود که در آن مالک قسمتی از این بنای تاریخی و ثبت ملی شده، میهمان بدون مجوز می پذیرد و از بخشی که متعلق به خودش هست نگهداری درستی نمی نماید.
خسارت ۱۲ میلیاردی کرونا به زیرساخت های گردشگری
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی دوشنبه در حاشیه بازدید از مراکز گردشگری شهر سمنان در گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان اینکه موضوع کرونا در همه بخش های اقتصادی دنیا ازجمله گردشگری اثرگذار بوده است، اظهار داشت: برآورد خسارات کرونا به زیرساخت های گردشگری کشور تا به امروز ۱۲ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی ضمن ابراز نگرانی از اینکه ممکنست کرونا گردشگری را به ورشکستگی نزدیک کند، اضافه کرد: اگر این روند تعطیلی مراکز گردشگری و عدم سفر به شهرهای مختلف کشور بخواهد ادامه دار باشد خسارت به حوزه گردشگری از بابت ویروس کرونا بمراتب بیشتر خواهد شد.
وزیر میراث فرهنگی بابیان اینکه یکی از ظرفیت های بزرگ کشور در بخش اقتصاد حوزه گردشگری ست، اظهار داشت: تا پیش از کرونا اتفاقات بسیار خوبی در حوزه گردشگری ازجمله به نتیجه رسیدن پروژه های گردشگری رقم خورده است.
مونسان بابیان اینکه پروژه های بسیار زیادی در حوزه گردشگری در دست اجرا قرار دارد، در ادامه اشاره کرد: تا به امروز بیش از دو هزار و ۴۰۰ پروژه با ۱۳۷ میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری در کشور در حال اجراست.
پرواز مسافران دوبی لغو شد
یک شرکت هواپیمایی داخلی اعلام نمود: برمبنای اعلام اداره گذرنامه دوبی، هم اکنون تنها دارندگان ویزای اقامت این شهر می توانند به امارات متحده عربی سفر کنند؛ بدین سبب دارندگان ویزای توریستی امارات، امکان سفر به دوبی را ندارند و پرواز مسافران دارای ویزای گردشگری لغو می شود. همین طور دارا بودن جواب آزمایش منفی پی سی آر (نوعی تست کرونا) از ملزومات سفر به امارات از طرف این شرکت هواپیمایی اعلام شده است. ماجرای غاری که در لرستان کشف شد این هفته خبرگزاری مهر گزارشی نیز به نقل از یک عتیقه شناس منتشر نمود در خصوص اینکه یک غار که تنها در زمان فتحعلیشاه به آن اشاره ای شده بود، کشف شده است این باستانشناس برای نخستین بار به این غار رفته و تعدادی عکس نیز گرفته و یافته هایش را مورد بررسی قرار داده بود اما عتیقه شناس دیگری که از قضا مشاور مدیرکل و روابط عمومی میراث فرهنگی لرستان نیز هست بدون ارائه سندی از اینکه قبلاً چنین کشفی صورت گرفته است این کشف را تکذیب نمود البته گفته بود که این کشف جدید نیست. حالا مقرر است گروهی از میراث فرهنگی استان به همراه عتیقه شناس به محل این غار جهت بررسی بیشتر بروند. کشف اسکلت در تخت جمشید این هفته ماجرای کشف ده اسکلت در جریان کشفیات آبراهه های تخت جمشید هم خبرساز شد. یک عتیقه شناس در حال کاوش در زمینه ابراهه های تخت جمشید بود که به یافته های انسانی برخورد کرده است از آنجائیکه کشفیات تخت جمشید مربوط به دوره هخامنشی بوده این عتیقه شناس هم اعلام نموده که اسکلت ها برای همان دوره است اما بررسی بیشتری لازم دارد و احتمالاً قتل هایی در اینجا رخ داده است.


منبع:

1399/06/02
20:10:19
5.0 / 5
1682
تگهای خبر: آموزش , اقامت , توریست , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
بریونی