گزارشی درباره یك موزه خصوصی؛

سندی از ایران در موزه شهر هرار اتیوپی

سندی از ایران در موزه شهر هرار اتیوپی

به گزارش بریونی روزنامه هرالد گزارشی را درباره موزه داری منتشر نموده كه در بین آثارش اسنادی متعلق به تمدن اسلامی در ایران وجود دارد.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ عبدالله علی شریف با گذشت زمان موزه خویش را در زادگاهش در شهر هرار کشور اتیوپی افتتاح نمود تا نسخ خطی باستانی، زیور آلات، شمشیر و سایر اشیای قدیمی و تاریخی و همینطور اسنادی که توسط مردم به موزه اهدا می شود را جمع آوری و حفظ کند. وی همینطور در حال جمع آوری آهنگ های سنتی هم هست. وی نمایشگاه هایی را در شمال آفریقا و خاورمیانه به معرض نمایش گذاشته و تحت پوشش رسانه های بین المللی قرار هم قرار گرفته است.
چه چیزی شما را برای ایجاد موزه تشویق کرد؟ موزه شما چه شکلی است؟
در ابتدا برنامه مشارکت و ایجاد موزه، چیز دوری در ذهن من بود. اما علاقه به حفظ تاریخ، فرهنگ و زبان پدرانم دلیلی برای حضور در این فعالیت شد. هنگامی که در دبیرستان بودم، همکلاسی هایم با رنگهای روشن قهرمانان محلی خویش را نقاشی می کردند. پس از خودم پرسیدم که من چه کاری انجام دهم؟ شروع کردم به سوال از سالمندان درباره تاریخ و فرهنگ. بزرگان به من گفتند که ما تاریخچه گسسته ای داریم و هنوز مستند نشده است که به نسل بعد منتقل شود. سال ۱۹۸۹، یک گروه موسیقی سنتی به نام هاوان وجود داشت. وقتی آنها بعد از مدتها می خواستند آهنگ های خویش را جمع آوری کنند گرفتار مشکل شده بودند. من حاضر بودم آهنگ های قدیمی و اسناد تاریخی مردم خویش را جمع کنم. تابحال بیشتر از ۶۰ نوار حلقه و بیشتر از ۳۰۰ نوار کاست جمع کرده ام. اینها شامل آداب و رسوم آئینی مردم هرار هم هست.
تاکنون چه نوع اسناد تاریخی را جمع آوری کرده اید؟
برخی از آهنگ ها را از رادیو دریافت کردم که چندین سال در هرار در حال پخش بود. اسناد و ترانه های مردم هراری را که چندین سال پیش توسط افراد و گروه های مسئول نوشته و اجرا شده بود، جمع کردم. گذشته از ترانه های سنتی، مقالات تحقیقاتی در مورد جنبه های تاریخی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هراری را جمع آوری کرده ام. کتاب ها، عکس ها، نقاشی ها، آثار باستانی مذهبی، سلاح های گرم و سایر میراث را گردآوری کردم. در مورد کتاب ها، کتاب های مقدس و کتب درباره نجوم، تاریخ، ریاضیات، در بین آنها وجود دارد. این روزها، چالش ها به سطح بالایی رسیده است. می دانستم که روزی امکان دارد با چنین چالش هایی روبرو شوم. من میراث را در خانه ام جمع می کردم. اما برای قرار دادن تمام آثار باستانی خیلی کوچک بود. ۱۷ سال است که در خانه ام آثار هنری را جمع می کردم. با این وجود، نحوه قرارگیری میراث فرهنگی مناسب نبود. بنابراین بعضی از آنها صدمه دیده اند.
برنامه بعدی شما چیست؟
میراث جمع آوری شده عمدتاً مربوط به دین، تاریخ و فرهنگ اسلامی است. هفتاد درصد آن از دست مردم و ۳۰ درصد را خود ما جمع آوری کرده ایم. همینطور برنامه ریزی کرده ایم که اسناد مذهبی، فرهنگی و تاریخی دیگری را هم جمع آوری نماییم. ما علاقه زیادی به مدرن سازی و گسترش موزه داریم. ازاین رو، از دولت و سایر ذینفعان می خواهیم حمایت خویش را بالا برند. دولت سودان ۲۰، ۰۰۰ دلار برای موزه ما اهدا کرده است. ما از وزارت فرهنگ و گردشگری تقاضا داریم تا به ما کمک نماید و منتظر پاسخ آنها هستیم.
اثری درباره ایران در موزه هرار
در این موزه اسنادی وجود دارد که متعلق به تمدن اسلامی در ایران است. یکی از این اسناد، سندی است که طبق آن یک دایره به ۱۲ قسمت تقسیم شده و نام شهرهای ایران در آن آمده است و در واقع ابزاری برای یافتن قبله بوده و توسط ایرانی ها طراحی شده است.
این سند از داخل و خارج در حلقه های موجود در عکس تجزیه و تحلیل می شده و کعبه در مرکز این دایره قرار داشت.
این حلقه با حلقه ای احاطه شده است و بیرون آن هم با حلقه دیگری احاطه شده است. دایره بزرگ هم به ۱۲ مکان تقسیم شده است. هر یک از آنها نام شهرها قرار گرفته است. مثلاً در پایین سمت راست که شامل اصفهان و کرمان است.
شهرهای بالای این شهر شامل شهرهای زیر است: خوارزم، خراسان. همینطور در قسمت پایین جزایر هند قرار دارد. حلقه بیرونی به ۱۲ قسمت تقسیم شده است که هر یک دارای نامهای کعبه و اطراف آن است: آل یمانی، حجر الاسود (سنگ سیاه).
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شد.


منبع:

1399/06/11
09:53:43
5.0 / 5
1924
تگهای خبر: ابزار , اصفهان , باستانی , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی