نفس های آخر گردشگری دریایی گلستان

خلیج گرگان و رؤیای رونق باردیگر

خلیج گرگان و رؤیای رونق باردیگر

بریونی: پس روی آب خلیج گرگان، گردشگری شهرهای ساحلی گلستان را از رونق انداخته و این امر بر معیشت ساحل نشینان هم تأثیر منفی گذاشته است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: گردشگران زیادی در رؤیای دیدن آب زلال دریا و شنا در پهنه آبی خزر و خلیج گرگان رهسپار این سواحل می شوند اما فقط چند دقیقه بعد از رسیدن به آن، رؤیای ساحل ماسه ای و شنا در دریا نقش بر آب می شود. شنا و آب بازی پیشکش شاید همان تماشای آب و خیس کردن دست ها در آب دریا هم دیگر ممکن نباشد برای اینکه پهنه آبی صدها متر از ساحل فاصله گرفته است.
این توصیف شرایط چند سال اخیر سواحل گلستان است، این اتفاق در حالی رخ می دهد که تا کمتر از ۱۰ سال قبل شاهد پهلو گرفتن انواع قایق های تندرو و البته در روزگاری اتوبوس دریایی در اسکله و سواحل استان بودیم.
همین عقب نشینی آب کافی بود تا حال و هوای شهرهای ساحلی استان هم تغییر کند، زمانی برای قایق سواری در خلیج گرگان باید مدت ها در صف انتظار می ایستادی و یا جهت استفاده از بازارچه های ساحلی بندرترکمن و بندرگز مشکل کمبود پارک خودرو و ازدحام وجود داشت و طعم و بوی انواع غذاهای محلی در ساحل، هر مسافری را وسوسه می کرد اما امروز نه فقط خبری از این جذابیت ها نیست بلکه حضور در سواحل استان هم موضوعی بغرنج و آزاردهنده است.
پس روی آب به حدی است که در صورت استمرار بی توجهی مدیران و متولیان، شرایط زندگی برای اهالی و جوامع پیرامونی خلیج گرگان خیلی مشکل خواهد شد.
فارغ از مشکلاتی که عقب نشینی آب برای پروژه های گردشگری خرد بازارچه ساحلی و مشاغل وابسته بر جای می گذارد، این چالش اجرای طرح های کلان گردشگری مانند طرح گردشگری جزیره آشوراده را هم در هاله ای از ابهام قرار داده و شاید اگر بخواهیم واقع بینانه تر بنگریم این طرح به خاطرات خواهد پیوست.

همین طور در صورت استمرار پس روی ها در آینده نزدیک، شاهد تشدید کانون های ریزگرد در اراضی مستحدثه خواهیم شد و این امر بر روی شرایط زندگی جوامع انسانی ساکن در طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر از نوار ساحلی از گمیش تپه تا نوکنده تأثیر خواهد گذاشت.
جامعه صیادی کوچک تر شده است
یکی از صیادان بندرترکمن به خبرنگار مهر اظهار داشت: هراندازه آب خشک شده و عقب نشینی کند مسلماً بر روی میزان ذخایر ماهیان دریا و معیشت ساحل نشینان تأثیر می گذارد.
عبدالحکیم ادریسی اضافه کرد: سطح آب خلیج کاهش یافته بدین سبب بعضی از مردم در طلب معاش به نقاط دوردست در مرز ترکمنستان رفته و جان خودرا برای تامین هزینه های زندگی به خطر می اندازند.
وی بیان کرد: اینجا شغل صیادی کمرنگ شده و رونقی ندارد و بیشتر صیادان از سر ناچاری برای کار به شهرهای دیگر مانند چابهار و تهران رفته اند.
ادریسی با اعلان اینکه پیش از خشک سالی اوضاع بهتر بود، اظهار داشت: الان افرادی که اوضاع مالی خوبی دارند پرورش ماهی راه اندازی کرده و کسی که وضع مالی خوبی ندارد مهاجرت می کند.
وی افزود: زمانی صیادی، جامعه بزرگ تری را تشکیل می داد اما حالا صرفه اقتصادی ندارد و در یک منطقه ممکنست ۳۰ تور پهن شود ولی تنها یک ماهی صید شود اما صیاد چاره ای ندارد برای اینکه باید زندگی را بگذراند.
ادریسی از وجود جوانان بیکار زیادی در این منطقه آگاهی داد و چاره این مشکل را در ایجاد صنعت، راه اندازی پرورش ماهی در قفس و استفاده از نیروهای بومی منطقه عنوان نمود.

وی اشاره کرد: الان عده زیادی به زباله گردی روی آورده اند که زیبنده آنها نیست و اگر اوضاع به این منوال باشد احتمال لطمه های اجتماعی بالا می رود.
کم رونقی غرفه ها
یکی از غرفه داران بازارچه ساحلی بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس روی آب خلیج به صورت غیرمستقیم بر رونق غرفه های بازارچه تأثیر گذاشته است و این امر را می توان از کاهش تعداد شاگردان غرفه ها دریافت.
«عبدالسعید ایری توماج» اضافه کرد: تعداد مشتریان و کسب وکار در سنوات اخیر نسبت به گذشته کمتر شده و بسیاری به مشاغل دیگر روی آورده اند.
وی افزود: روزگاری در بازارچه حداقل ۶ نفر مأمور ساماندهی پارک خودرو مشتریان بودند که الان با کاهش میزان مشتریان، شغل های جانبی کنار بازارچه هم ازدست رفته است.
«ایری توماج» اظهار داشت: روزی در کنار بازارچه ده ها زن و دختر قزاق ترکمن به پخت شیرینی جات محلی مانند بورک و پیشمه مشغول و کمک خرج خانواده خود بودند ولی حالا پس روی آب دریا و کاهش میزان مشتریان بر روی این امر هم تأثیر گذاشته و تعداد این افراد کمتر شده است.
وی اضافه کرد: در تعطیلات تابستان و نوروز همه ساله چندین نفر مشغول ساخت صنایع دستی و بومی بوده و غرفه داران با فروش آن علاوه بر ترویج فرهنگ بومی سبب اشتغال و درآمدزایی می شدند اما هم اکنون اسکله جاذبه چندانی برای گردشگران ندارد.
طبق گفته وی بوی نامطبوع در برخی از روزها و ساعات سبب ناخشنودی گردشگران می شود.

کاهش ۸۰ درصدی میزان توریست دریایی
یکی از فعالان قایقرانی در بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس روی آب خلیج بر تعداد توریست تأثیر گذاشته و این امر معیشت ما را در معرض خطر قرار داده است.
ابراهیم میرزایی اضافه کرد: فعالیت ما قایقرانی و بردن توریست به دریا است و اگر آبی نباشد این فعالیت هم از بین می رود.
پس روی خلیج گرگان بر کیفیت آب و در نتیجه پروژه های شیلاتی تأثیر خواهد گذاشت و همین طور سرمایه گذاران را در ورود به پروژه های گردشگری دلسرد خواهدنمود وی با اعلان اینکه به علت کاهش میزان آب، موتور و قایق ها لطمه می بینند، افزود: تعداد مسافران نسبت به سنوات گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش یافته و دو سال است درگیر این معضل هستیم.
میرزایی از فعالیت ۳۱ قایق موتوری و ۵۰ نفر در شرکت قایقرانی آگاهی داد و اظهار داشت: قبلاً روزی پنج سرویس به دریا می رفتیم ولی الان هر ۶ روز یک دفعه یک سرویس هم به ما نمی رسد.
وی توضیح داد: آشوراده امکانات زیرساختی و گردشگری قابل توجهی ندارد و فقط کسانی که طبیعت گرد هستند می توانند از آن لذت ببرند.
دلسردی سرمایه گذاران در ورود به پروژه های گردشگری
فرماندار بندرگز هم در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: قسمتی از ارتزاق مردم ساحل نشین بوسیله قایقرانی و گردشگری دریایی صورت می گیرد که حالا تحت تأثیر عقب نشینی خلیج قرار گرفته است.
حسین احمدی اضافه کرد: پس روی خلیج مطمئناً بر روی پروژه های گردشگری منطقه تأثیر گذاشته و سرمایه گذاران را برای ورود ناامید و دلسرد می کند.
وی افزود: خیلی از پروژه های شیلاتی مانند پرورش ماهی در قفس که می تواند در خلیج شکل بگیرد به دلیل پس روی و کاهش کیفیت آب ممکنست گرفتار مشکل شود.

احمدی اظهار داشت: مطمئناً قسمتی از تأثیر پس روی آب بر روی اقتصاد بومیان و صیادان محلی است که معیشت آنها را در معرض خطر قرار می دهد.
وی بیان کرد: بوی بد سواحل که ناشی از جلبک ها و خزه ها است در نتیجه خشکی خلیج ایجادشده و مطمئناً بطور غیرمستقیم اثر خودرا بر روی گردشگری هم خواهد گذاشت.
وی اشاره کرد: از اقدامات مهمی که به توسعه شهرهای ساحلی استان کمک می کنند احیای خلیج بوده که می تواند پروژه های شیلاتی و گردشگری را هم متحول کرده و آینده و اقتصاد و معیشت مردم را رونق دهد.
مخاطرات محیطی زیستی بر گردشگری تأثیر می گذارد
فرماندار بندر ترکمن هم به خبرنگار مهر اظهار داشت: دیدن دریا موجب طرب و شادی هر بیننده و گردشگریست و این امر موهبت الهی بوده و مسلماً اگر آب پس روی داشته باشد بر روی میزان مسافر هم تأثیرگذار خواهد بود.
سید صادق شیرنگی از مخاطرات زیست محیطی خشکی خلیج گفت و اضافه کرد: اگر پس روی به همین صورت ادامه دار باشد ممکنست در آینده ای نزدیک شاهد وقوع ریزگردها باشیم که بر روی کشاورزی استان و منطقه هم تأثیر خواهد گذاشت.
شیرنگی بیان کرد: مسلماً اگر خلیج خشک شود بر روی گونه های دریایی و تخم ریزی ماهی ها و صیادی و همین طور میزان توریست تأثیر می گذارد.
معیشت ساحل نشینان گلستانی تحت تأثیر پس روی آب خلیج گرگان قرارگرفته و خیلی از مشاغل را با چالش روبرو کرده است. مطمئناً احیای خلیج می تواند رونق و امید را به منطقه برگردانده و پای سرمایه گذاران بسیاری را جهت راه اندازی پروژه های گردشگری به این مناطق باز کند.


منبع:

1399/09/04
17:12:19
5.0 / 5
1427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بریونی