در اجلاس میراث ناملموس یونسكو؛

آیین زیارت قره كلیسا ثبت جهانی شد

آیین زیارت قره كلیسا ثبت جهانی شد

بریونی: آیین زیارت قره کلیسا با پیشنهاد مشترک ایران و ارمنستان در پانزدهمین اجلاس میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، آئین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) در پرونده ای مشترک با کشور ارمنستان عصر پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹ در روز چهارم پانزدهمین اجلاس مجازی کمیته بین الدول میراث فرهنگی ناملموس یونسکو با موافقت تمامی داوران کمیته در لیست میراث جهانی قرار گرفت و بعنوان شانزدهمین میراث ناملموس ایران در یونسکو به ثبت رسید. محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در حاشیه این اجلاس ضمن تبریک ثبت این آئین و مراسم زیارتی به جامعه ارامنه، مسیحیان ایران و جهان، روند رو به افزایش حضور سالانه زوار ارامنه و مسیحی از کشورهای ایران، ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برای برگزاری این مراسم را بیان کننده همزیستی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در ایران و نگاه صلح طلبانه ایرانیان در طول تاریخ اعلام نمود.
وی با تاکید بر اینکه در جهان مسیحیت و حتی کشورهای دیگر آئین های مذهبی به ندرت با این شکوه و با این تعداد زائر از کشورهای مختلف برگزار می شود، در زمینه اهمیت ثبت این آئین اظهار داشت: برگزاری آئین مذهبی سایر ادیان الهی با حضور پیروان این ادیان از دیگر کشورهای جهان در کشوری مسلمان با امنیت کامل و محیطی امن با همکاری تمامی نهادها و دستگاه های دولتی و کوشش برای مرمت و نگهداری بناها و آثار تاریخی این ادیان گواه روشن احترام جمهوری اسلامی ایران به پیروان سایر ادیان الهی است.
طالبیان اظهار داشت: این آئین مربوط به شهادت یکی از دوازده حواریون حضرت عیسی مسیح (ع) به نام تادئوس است که از سال ۱۹۵۴ تا کنون به مدت ۶۶ سال به صورت خودجوش توسط ارامنه شمال ایران در کلیسای تادئوس (قره کلیسا) طی سه روز متوالی در مردادماه هر سال برگزار می گردد.
معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه اضافه کرد: امیدواریم با ثبت این اثر در لیست میراث جهانی شاهد حضور بیش از پیش زوار کشورهای مختلف بعنوان سفیران فرهنگی و انتقال دهندگان پیام صلح دوستی ایرانیان و احترام به همه پیروان ادیان ابراهیمی باشیم.
آئین و مراسم زیارتی کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) همه ساله طی سه روز متوالی با حضور زوار ارمنی و مسیحی از ایران، ارمنستان و کشورهای دیگر جهان در مردادماه انجام می شود. دو روز اول به رویدادهای فرهنگی همچون مراسم غسل تعمید نوزادان و کودکان، مراسم عروسی، نذر شمع و غیره در کلیسا و محوطه اطراف اختصاص دارد. در بامداد روز سوم مراسم اصلی با نواختن ناقوس کلیسا شروع می شود و اسقف خلیفه گری شمال غرب ایران مسئولیت برگزاری این مراسم را به عهده دارد و روحانیان کلیساهای ارومیه، جامع ایروان، اصفهان و تهران به وی در برگزاری این مراسم یاری می کنند.
کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) در کنار کلیسای سن استپانوس، کلیسای زورزور و دره شام به صورت یک مجموعه درسال ۱۳۸۷ در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
قره کلیسا دومین کلیسای قدیمی جهان و یکی از معتبرترین و پرنقش ترین کلیساهای ارمنیان محسوب می شود.


منبع:

1399/09/29
14:40:21
5.0 / 5
1034
تگهای خبر: اصفهان , دستگاه , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی