در پی اظهارات جدید وزیر میراث فرهنگی؛

آیا واقعا گردشگری ایران سرحال است

آیا واقعا گردشگری ایران سرحال است

وزیر میراث فرهنگی درحالی وضعیت صنعت توریسم ایران را روپا و سرحال توصیف می کند که آمارها از وضعیت ناخوش این صنعت در دوران کرونا خبر می دهد.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شیوع کرونا در سال ۹۹ تیر آخری بود که به صنعت توریسم وارد شد. از سال ۹۸ با عنایت به اتفاقات گوناگونی که از اول سال رخ داده بود، صنعت توریسم روز به روز حال ناخوش تری را حس می کرد تا اینکه اسفند ماه کرونا کاملاً صنعت توریسم نه تنها جهان بلکه ایران را تحت تاثیر قرار داد. از آن زمان تا کنون که نزدیک به یک سال می شود، همیشه متولیان وزارت بهداشت مردم را از سفر و دید و بازدید منع کردند.
بسیاری از شهرها با عنایت به شیوع بیماری، قرمز اعلام می شد و تردد بین استانی امکان نداشت. سفرهای تفریحی همانند دید و بازدیدهای خانوادگی منع شدند و جلوی بعضی از تورها که به صورت غیرمجاز برگزار می شدند گرفته شد.
در این میان، هتلداران، آژانس داران و فعالان گردشگری بیکار شدند. خیلی ها تا ورشکستگی پیش رفتند. بعنوان مثال حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار داشت: درآمد دفاتر خدمات مسافرتی در سطح کشور به حدود ۱۰ درصد پیش از شیوع بیماری کرونا رسیده است. قبل از شروع شیوع این بیماری حدود ۵ هزار دفاتر خدمات مسافرتی در سطح کشور فعال بودند، اما با انتشار ویروس بیماری کرونا الان بیشتر از ۵۰ درصد آن تعطیل شده اند و مابقی آن هم با ۱۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می نمایند.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا و کاهش سفرهای هوایی و عدم استقبال از تورهای گردشگری، لطمات جبران ناپذیری را به درآمدهای دفاتر خدمات مسافرتی وارد کرده است، گفت از ۵ هزار دفتر خدمات مسافرتی در کشور ۲ هزار واحد صنفی آن در تهران متمرکز بودند که الان از ۲ هزار واحد صنفی در تهران حدود ۱۰ درصد همانند گذشته فعال می باشند. کاهش فعالیتهای گردشگری در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی سبب گشته است که در دفاتری که ۵۰ نفر اشتغال به کار داشتن، تعداد نیروی انسانی خویش را به ۵ نفر کاهش دهند و با ۱۰ درصد نیروی انسانی به کار خود ادامه دهند و در بعضی از آژانس هایی که بیشتر از ۱۰۰ نفر در آن مشغول به کار بودند، تعداد نیروی انسانی خویش را به حدود ۱۰ نفر کاهش داده اند.
حل خوب گردشگری فقط با ۷۴ توریست ورودی!
دفاتر فعال در حوزه تورهای ورودی هم بیکار شدند چون مرزها باز نبود و امکان ورود و خروج توریست مهیا نمی شد و هنوز هم این اتفاق نیفتاده است بنابراین اعلام گردید که ایران در فصل بهار ۹۹ تنها میزبان ۷۴ توریست خارجی بوده است که احتمالاً آنها هم با مأموریت های کاری به ایران پا گذاشته اند.
بنا به قول رئیس انجمن راهنمایان گردشگری ایران هم نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای گردشگری در ایران بیکار شده اند.
از طرفی مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شهریور ماه گفته بود که گردشگری نزدیک به صفر شد و ۱۲ هزار میلیارد تومان تا مردادماه ضرر وارد شد که برای جبران آن فقط ۱۷۵ میلیارد تومان به شرط حفظ مشاغل پرداخت گردید.
با وجود همه این معضلات وی، چند روز پیش در حاشیه مراسم افتتاح چند پروژه گردشگری در استان بوشهر ضمن اشاره به اینکه کرونا ضربه بزرگی بود، اظهار داشت: علیرغم این اتفاقات، حوزه گردشگری روپا و سرحال در حال پیشرفت است.
او وضعیت صنعت توریسم را بسیار مناسب توصیف کرده اما در ادامه و درباره وام هایی که فعالان گردشگری صدمه دیده از کرونا تقاضا کرده اند، آمارهایی داده و گفته است: تابحال حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان وام کرونایی درخواست داشته ایم که ۵۰۰ میلیارد تومان آن تابحال پرداخت شده و به دست متقاضیان رسیده است و قرار شد وام ها تا بهمن ماه تمدید شود.
اینجا به نظر می آید باید پرسید آیا کسی که به علت ضرر و زیان ناشی از کرونا، وام درخواست داده حال خوبی دارد یا فعالیتی که برایش ناچار شده تا وام بگیرد، در حال پیشرفت است.
مونسان ضمن اشاره به اینکه هفت هزار میلیارد تومان دیگر هم برای سال آینده در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: می دانیم که این اعتبارات پاسخگوی ۲۱ هزار میلیارد تومان خسارتی که وارد شده است نیست.
جالب اینجاست که وزیر میراث فرهنگی به خوبی می داند که این اعتبارات پاسخگوی خسارت وارد شده به فعالان این صنعت نیست اما باز هم از سرپا بودن گردشگری سخن می گوید.


منبع:

1399/11/26
11:44:51
0.0 / 5
857
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بریونی