پاسخ وزارت میراث به باستان شناسان

پاسخ وزارت میراث به باستان شناسان

به گزارش بریونی وزارت میراث فرهنگی به هشدارهای جامعه باستان شناسان درباره وضعیت نامناسب آثار تاریخی و حفاظت از آنها پاسخ داد در بخشی از این پاسخ آمده که عراق درخواست رسمی برای حضور هیات ایرانی نداده است.به گزارش بریونی به نقل از مهر، به دنبال انتشار خبری با عنوان «هشدار جامعه دیرینه شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی» روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی پاسخ داد در این واکنش آمده است:
ضمن ارج نهادن به تعهد و دلسوزی جامعه دیرینه شناسی کشور و با عنایت به محدودیت منابع و امکانات تخصصی، فنی و اعتباری از یک سو و فراوانی و پراکنش گسترده آثار، بخصوص محوطه های تاریخی در سطح کشور از سویی دیگر، برنامه ریزی های سالیانه حوزه های متعدد ستاد، با استناد به اولویت ها و لزوم های مختلف، شامل تعداد محدودی می شود که در نتیجه حفاظت از این ارزش ها در موارد معدودی با تأخیر انجام می شود؛ برای نمونه، نقش برجسته های ساسانی منطقه برم دلک شیراز طی سالهای ۹۷ تا ۹۹ در دستور کار حوزه اداره کل حفظ و احیا بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی به منظور مستندنگاری، حفاظت فیزیکی، فنس کشی و موارد دیگر بوده است که بخش اعظم آن انجام شده و تهیه طرح حفاظت جامع این نقش برجسته ها در محوریت با اثر مجاور آن، قصر ابونصر هم در دستور کار قرار دارد. برخی از موارد مطرح شده در حوزه پایگاه های میراث فرهنگی است که همواره اقدامات حفاظت، مرمت، نگهداری و بهینه سازی آن در حال اجراست. همچون نگارکندهای ایذه در پایگاه میراث فرهنگی ایذه، میراث جهانی شوش که خیلی از تهدیدهای صدمه رسان پیرامون آن مدیریت و کنترل شده است.
در خصوص کاروانسرای خان خوزه و بیشتر از ۷۰ کاروانسرای موجود در استان فارس که متولی بیشتر آنها سازمان اوقاف و امور خیریه است با هماهنگی و همکاریهای صورت گرفته با این سازمان و صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی واگذاری آنها به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است که کاروانسراهای ایزدخواست، میان کتل و قوام آباد از آن جمله است.
در خبر یاد شده همینطور به خبر فروش قرآن نفیس به سرقت رفته از موزه پارس در حراجی های بین المللی اشاره شده است در این حوزه به آگاهی می رساند این قرآن در دهه ۸۰ در یک سرقت مسلحانه از موزه پارس به سرقت رفته و در همان زمان هم اقدامات حقوقی و بین المللی از راه اینترپل صورت گرفته است. در این خصوص همینطور با تشکیل کارگروهی از پژوهشگران متخصص در زیر مجموعه اداره اموال اداره کل موزه ها اقدامات پژوهشی ادامه دارد.
در پاسخ به مطلب فعالیت آزادانه قاچاقچیان آثار تاریخی در سکوت و بی اعتنایی بخش های مسئول وزارت خانه، باوجود کمبود امکانات و با عنایت به فراوانی و پراکنش گستردگی محوطه ها و سایت های تاریخی کشور یگان حفاظت از میراث فرهنگی کشور به جد در پیگیری قاچاق اشیاء تاریخی، فروش فلزیاب ها، دستگیری قاچاقچیان با حضور بموقع، پیگیری تبلیغات در فضاهای مجازی و گزارش های مردمی و ایست های بازرسی اقدام نموده است. کشف و ضبط ۳۳۰ دستگاه فلزیاب از حفاران غیر مجاز و ۱۷۲۴۶ قلم شیء تاریخی در ۹ ماه سالجاری که از این تعداد ۱۲ هزار قلم اصل و در ارتباط با دوره های مختلف تاریخی است و اخبار مصاحبه های فرمانده های یگان حفاظت در مراکز استانی از دستگیری قاچاقچیان اشیاء تاریخی همچون فعالیتهای صورت گرفته در مقابله این پدیده است.
طاق کسری یا ایوان مدائن بعنوان یک اثر بسیار مهم جهانی و تنها بنای قابل مشاهده از شهر باستانی تیسفون در عراق با حدود دو هزار سال قدمت و نمادی از تمدن ساسانیان در عراق فعلی همواره مورد توجه ایرانی ها بوده است که در تفاهمنامه های مشترک ایران و عراق در سالهای پیشین، همکاریهای مشترکی همچون تهیه پرونده ثبت جهانی این اثر گنجانده شده بود.
در پی تخریب بخشی از سقف این بنای تاریخی در سالجاری و باوجود اعلام آمادگی ایران از جانب وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای مرمت و پژوهش این اثر تاریخی و درخواست اعتبار از سازمان برنامه و بودجه و پیگیری های مختلف درخواست رسمی در خصوص حضور هیأت ایرانی از جانب وزارت فرهنگ کشور عراق واصل نشده است.
در آخر بار دیگر با ارج نهادن به دغدغه های جامعه دیرینه شناسی پیشنهاد می نماید این جامعه با ایجاد تشکل های تخصصی و فراهم آوردن بسترهای آموزشی- فرهنگی در راه معرفی، نگهداری و حفاظت از ارزش های تاریخی- فرهنگی بیشتر از پیش یاری رسان میراث فرهنگی کشور باشند.
بدیهی است همکاری تشکل های علمی می تواند به ایجاد سازوکار روزآمد بر پایه نتایج علمی و تدوین راه کارهای مناسب تر اجرایی در راه حفاظت از تمامی میراث تاریخی کشور منجر شود.

1399/12/26
13:26:58
0.0 / 5
882
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی