لاهیجانزاده در گزارش بریونی:

اجرای طرح گردشگری آشوراده رسمیت یافت

اجرای طرح گردشگری آشوراده رسمیت یافت

بریونی: معاون سازمان محیط زیست از موافقت دستگاه های مختلف همچون محیط زیست برای اجرای طرح گردشگری در محدوده 22 هکتاری جزیره آشوراده آگاهی داد.


احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب جزییات چهارمین ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست پیگیری مصوبات جلسه قبل صورت گرفت و دو موضوع دیگر جهت بررسی و تصویب عنوان شد. ایشان سپس توضیح داد: نخستین موضوعی که در این نشست به آن پرداخته شد، عملکرد وزارت نیرو در تامین نیاز آب محیط زیستی حوضه های تالابی کشور در سال آبی ۱۳۹۸-۹۹ و نیمه اول سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بود.به رسمیت شناخته شدن حقابه تالاب هامعاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از به رسمیت شناخته شدن حقابه تالاب و محاسبه آن در بیلان آبی کشور ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: وزارت نیرو باید هر سال دراین زمینه ارائه گزارش داشته باشد تا بدانیم چقدر در تامین حقابه پیشرفت داشته است. وی با اشاره به کاهش بارندگی و کاهش میزان آورد رودخانه ها نسبت به سال پیش از امضای تفاهم نامه وزارت نیرو با سازمان حفاظت محیط زیست برای تعیین حقابه تالاب های کشور آگاهی داد و اظهار داشت: این تفاهم نامه درباره طرح سازگاری با شرایط کم آبی برای ۳۱ استان کشور باتوجه به کاهش نزولات جوی است. معاون سازمان محیط زیست تصریح کرد: معاون اول رئیس جمهور به استانداران تمام استانها دستور داده که به حقابه تخصیص یافته به تالاب ها توجه ویژه ای داشته باشند تا در این شرایط خشکسالی، آب های رها شده به تالاب برسد.
لاهیجان زاده از اجرای طرح جامع احیای تالاب که همچون طرح های مصوب سال قبل بود آگاهی داد و اظهار داشت: در جلسه امسال هم برای تهیه طرح جامع حفاظت از تالاب های انزلی و میانکاله و خلیج گرگان برنامه هایی پیش بینی شد.
تعیین حدبستر و حریم خلیج گرگان، میانکاله و تالاب انزلی
وی افزود: در این طرح باید راهکارهای اصلاح حد بستر و حریم خلیج گرگان و میانکاله و تالاب انزلی از طرف وزارت نیرو تهیه شود و به وزارت کشور و استانداران و سایر دستگاهها یک ماه فرصت داده شد تا نظرات خودرا به این وزارتخانه ارائه نمایند و در جلسه آتی ستاد ملی باردیگر مطرح شود.راهکارهای تسهیل تبادل آب میان خلیج گرگان و خزر امسال اجرائی می شودبه گفته لاهیجان زاده راهکارهای تسهیل تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر که از طرف پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی تبیین شده است؛ مقرر است بعد از انجام آزمایش های زیست محیطی روی رسوب و نقشه برداری از منطقه و برآورد حجم دقیق لایروبی، اجرای مسیر تبادل آبی از تنگه های چپقلی، آشوراده به عرض ۲۰۰ متر و عمق ۱/۵ متر در دهانه خلیج گرگان امسال و در همین دولت صورت گیرد. بگفته معاون سازمان محیط زیست مطالعه حدود حریم تالاب های انزلی و خلیج گرگان و همین طور میانکاله اختتام یافته اما در این زمینه این جلسات مشترک تشکیل شده و به جمع بندی و این پیشنهاد رسیدند که با دستور شخص معاون اول این نتایج در اختیار دستگاه های دیگر قرار گیرد. وی درباره موضوع تعیین حریم بستر رودخانه ها توسط وزارت نیرو هم توضیح داد: بر طبق فعالیت قانونی باید محدوده بستر و حریم تالاب ها از طرف وزارت نیرو تعیین شود و این حدود در عمده تالاب های انجام شده است. اما این وزارتخانه در تعیین حدودش کمی با اراضی، مستحدثات و یا برخی روستاها تداخل به وجود آورده بود.ورود معاونت حقوقی ریاست جمهوری به چالش تهیه سند مالکیت تالاب هاوی افزود: از آنجایی که درباره صدور اسناد مالکیت برای تالاب های کشور اختلافاتی میان دستگاه های مرتبط به وجود آمده است قرار شد هر دستگاهی ادله اش را درباره ثبت سند به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارائه کند این مساله از طرف معاونت حقوقی ریاست جمهوری بررسی شود و با نظر کارشناسی این معاونت تصمیمات لازم اتخاذ شود.موافقت دولت با اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده / ارزیابی زیست محیطی ایست آخرلاهیجان زاده درباب بحث گردشگری آشوراده نیز توضیح داد: اعضای این کارگروه همچون سازمان محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی با اجرای طرح گردشگری در محدوده این جزیره موافقت کردند. بر این اساس استانداری گلستان با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نسبت به اجرائی کردن طبیعت گردی در ۲۲ هکتار از اراضی ملی جزیره آشوراده در قالب زون تفریحی متمرکز با رعایت کامل مفاد مندرج در گزارش ارزیابی و پیوست زیست محیطی طرح، اقدام لازم را انجام خواهد داد. وی تصریح کرد: برای اجرای این طرح نیازمند انجام ارزیابی های زیست محیطی هستیم و بنا بر این هنوز عملیات اجرائی شروع نشده ولی باتوجه به ستاندن مجوزهای مربوط به استاندارد به سازمان محیط زیست و وزارت میراث فرهنگی این مجوز رسمیت یافته است.

1400/01/23
19:32:58
5.0 / 5
729
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بریونی