مطالعات نشان می دهد؛

قهوه و سبزیجات احتمال مبتلاشدن به كرونا را كم می كنند

قهوه و سبزیجات احتمال مبتلاشدن به كرونا را كم می كنند

بریونی: تحقیقات جدید نشان میدهد قهوه می تواند در مقابل کووید 19 نقش حفاظتی داشته باشد.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، برمبنای مطالعه جدید از دانشگاه نورث وسترن شیکاگو، مصرف سبزیجات و قهوه ممکنست خطر کووید ۱۹ را کم کند. برعکس، مصرف گوشت های فرآوری شده ممکنست حساسیت به ویروس کرونا را بالا برند. غذاهای دیگر مورد مطالعه همچون میوه، چای و گوشت قرمز هیچ تأثیری نداشتند.
«مرلین کورنلیس»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما می دانیم که کووید ۱۹ یک بیماری عفونی، شبیه ذات الریه یا انواع دیگر عفونت های تنفسی است. همین طور می دانیم که ایمنی نقش مهمی در توانایی ما در مبارزه با تعدادی از این بیماریهای عفونی دارد.»
در این مطالعه، پژوهشگران از داده های بانک اطلاعاتی بریتانیا استفاده کردند تا ارتباط رفتارهای رژیم غذایی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و ابتلاء به عفونت کووید ۱۹ را از مارس تا نوامبر ۲۰۲۰ در افراد همسان بررسی نمایند. پژوهشگران بطور خاص غذاهایی را بررسی کردند که بر سیستم ایمنی بدن در مطالعات قبلی بر روی انسان و حیوان مؤثر بودند.
مطالعه شامل ۳۸ هزار شرکت کننده بود که که در معرض تست کووید ۱۹ قرار گرفتند.
تیم تحقیق دریافت تغذیه ممکنست بر درجه نسبی حفاظت نقش داشته باشد.
به عنوان مثال، مصرف یک یا چند فنجان قهوه در روز با ۱۰ درصد کاهش خطر ابتلاء به کووید ۱۹ در مقایسه با مصرف کمتر از یک فنجان در روز هم راه است. مصرف روزانه حداقل دو سوم وعده سبزیجات پخته یا خام (به استثنای سیب زمینی) نیز با کاهش این خطر همراه بود.
با این حال، حتی خوردن روزانه کمتر از نصف وعده گوشت فرآوری شده نظیر هات داگ با خطر بیشتر ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ هم راه است.
همچنین تغذیه با شیر مادر در نوزادی هم خطر این بیماری را ۱۰ درصد می کاهد.
به گفته کورنلیس، «دلیل نقش حفاظتی قهوه در مقابل چای، می تواند وجود مقدار بیشتر کافئین در قهوه باشد.»
با این حال پژوهشگران تاکید می کنند که قهوه و سبزیجات نمی توانند جایگزین واکسن کووید ۱۹ و سایر اقدامات پیشگیرانه باشند.


منبع:

1400/05/05
23:03:46
5.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی