گزارش بریونی؛

ستاد ملی مقابله با کرونا یا ستاد رونق بخشی به سفرهای همگانی؟!

ستاد ملی مقابله با کرونا یا ستاد رونق بخشی به سفرهای همگانی؟!

به گزارش بریونی تجربه تعطیلی های قبلی و اعلام محدودیت های تردد از دو روز قبل نشان داده است که این دفعه هم مقرر است مردم برای پنج روز راهی جاده ها شوند، اتفاقی که هر بار پیک جدیدی را بوجود می آورد!خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ ظهر امروز علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بعد از آخر جلسه این ستاد در گفتگویی عنوان کرد: قرار شد تا برای کاهش چرخش ویروس کرونا در کشور بر مبنای تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، از فردا یکشنبه (۲۴ مرداد) ساعت ۱۲ محدودیت های تردد اعمال می شود و تا جمعه ۵ شهریور ادامه داشته باشد. این منع تردد کاملاً جدی است و به نیروی انتظامی و دادستانی کشور هم دستور داده شده است تا با خاطیان برخورد شود.
وی اظهار داشت: افرادی که در این محدودیت ها و منع ترددها را رعایت نکنند جریمه می شوند و اگر تا یک ماه آینده جریمه خویش را پرداخت نکنند، مبلغ جریمه ها دو برابر می شود و به هیچ عنوان بخشوده نمی گردد.
جزئیات تعطیلی ۵ روزه سراسری
رئیسی ضمن اشاره به تعطیلی ادارات و دستگاه ها اجرایی بیان نمود: تعطیلی تمام ادارات از روز دوشنبه این هفته (۲۵ مرداد) تا آخر روز کاری شنبه هفته آینده (۳۰ مرداد) در جلسه تصویب شده است و بر این اساس به غیر از مشاغل گروه یک هیچ نهاد، اداره، صنف و یا بخش خصوصی اجازه فعالیت ندارد.
به گفته وی تمامی مجوزهایی که برای تردد بین استان ها صادر شده بود فاقد اعتبار است و هیچ فردی نمی تواند با پلاک بومی به اعتنای مجوز از استان ها خارج و یا با پلاک غیربومی به استان ها وارد شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در انتها اظهار داشت: مجدد تاکید می کنم که به جز اصناف ضروری تمامی ادارات حتی بانک ها هم تعطیل هستند و فقط مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند.
مشاغلی که اجازه فعالیت دارند
طبق آنچه رئیسی بیان کرده لیست مشاغل گروه یک شامل موارد زیر است که مراکز اقامتی هم شامل آنها می شود.
۱- کارخانه ها و کارگاه های تولیدی، مراکز صنعتی و معدنی، کشاورزی، شیلات، کشتارگاه، انبار و سردخانه عمومی
۲- مراکز زیر ساختی و حیاتی، مراکز تأمین و توزیع آب، برق، گاز، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیتهای تصفیه و تهویه هوا، پالایشگاه ها و جایگاه های سوخت
۳- حمل و نقل عمومی کالا و مسافر برون شهری شامل ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی.
۴- کرایه خودرو بدون راننده، پارکینگ عمومی
۵- مراکز نظامی، انتظامی و امنیتی
۶- فروشگاه های مواد غذایی، زنجیره ای، سوپرمارکت ها، میوه فروشی ها و سبزی فروشی ها، میادین میوه و تره بار
۷- مراکز تولید، نگهداری، توزیع و فروش محصولات پروتئینی و خدمات وابسته
۸- مراکز تولید و عرضه فرآورده های لبنی و نانوایی (تولید فراورده های نانوایی)
۹- مراکز بهداشتی، درمانی، اورژانس و تأمین آمبولانس دولتی و خصوصی و مشاغل مشابه
۱۰- داروخانه ها، مراکز و فروشگاه های دامپزشکی، پخش دارو، عطاری و داروهای سنتی و بذر
۱۱- مراکز تهیه، تولید و طبخ مواد غذایی و خوراکی آماده و صرفا بیرون بر (شامل تمام گروه های غذایی سرد، گرم، آشامیدنی، بستنی و آبمیوه، خشکبار، شیرینی و مشاغل مشابه)
۱۲- خدمات اپراتورهای ارتباطی، خدمات الکترونیک و فعالیتهای پستی
۱۳- شرکتهای خدمات اینترنتی (اعم از تأمین کنندگان اینترنت، فروشگاه های اینترنتی و شرکتهای خدماتی مبتنی بر اینترنت)
۱۴- رسانه های مکتوب و بر خط و مشاغل مشابه
۱۵- مراکز نگهداری خدماتی سالمندان، معلولان، جانبازان، مراکز توان بخشی و مراقبتی و آسایشگاه ها
۱۶- تعمیرگاه های انواع خودرو، لوازم خانگی، الکتریکی، الکترونیکی، کامپیوتر، تاسیساتی، کلیه خدمات فنی و کارواش
۱۷- فروشگاه های انواع قطعات، لوازم یدکی، الکتریکی، الکترونیکی، صیادی، کشاورزی و تاسیساتی و سایر ملزومات مورد نیاز تولید
۱۸- فروشگاه های انواع مصالح ساختمانی از قبیل گچ، سیمان، سرامیک، لوله و اتصالات)، محصولات فولادی (آهن و آلومینیوم) و پاساژهای تخصصی نظیر لاستیک، قطعات یدکی، آهن آلات، کامپیوتر (به استثنا پوشاک، کیف، کفش و موبایل) و آهن آلات
۱۹- کارگاه های صنعتی و ساختمانی (مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن)
۲۰- چاپخانه ها، لیتوگراف، تایپ و تکثیر و دفاتر فنی مرتبط، دفاتر آگهی تبلیغاتی، فروشندگان کاغذ و مقوا
۲۱- خشکشویی ها
۲۲- مراکز فروش عینک های طبی
۲۳- فروش گل و گیاه تزئینی و طبیعی
۲۴- فروشگاه های لوازم ایمنی و آتش نشانی
۲۵- سینما خودرو / تئاتر خودرو
۲۶- مراکز اقامتی (شامل هتل، متل، میهمان پذیر، پانسیون و مشاغل مشابه)
۲۷- فروشگاه های مواد شیمیایی با کاربرد صنعتی و کشاورزی
۲۸- فعالیت تیم های ملی و لیگ های وابسته در رشته های مختلف
۲۹- غذا و ملزومات حیوانات خانگی، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی
قرنطینه نیست تعطیلات است!
در حال حاضر هم هر یک از اصناف اعلام تعطیلی می کنند مانند بورس که اعلام تعطیلی کرده اما شرکت مترو خدمات رسانی را ادامه خواهد داد. اما آنچه که فعالان گردشگری و بعضی از فعالان مدیریت کسب و کار نسبت به آن اعتراض دارند این است که چرا به جای دو هفته یک هفته تعطیلی اعلام گردید و وزیر بهداشت که خودش پیشنهاد دهنده این طرح بوده، با تعطیلی دو هفته ای موافقت نکرده و دیگر این که چرا مسؤلان کشوری دیگر از کلمه قرنطینه استفاده نمی کنند.
آنها در صفحات مجازی خود اعلام می کنند که وقتی ۴۸ ساعت پیش از آغاز محدودیت ها، اعلام تعطیلی می شود، مردم تصور می کنند که باید از همین هم اکنون راهی جاده ها شوند تا دو روز دیگر که جاده ها بسته خواهد شد. چون عیسی فرهادی فرماندار تهران هم گفته که همه مبادی خروجی و ورودی تهران بسته است و از ورود و خروج هرگونه خودرو، جلوگیری خواهد شد. این مصوبه برای ما لازم الاجراست و بر همین مبنا هیچ گونه مجوزی از فردا صادر نخواهد شد.
در واقع زمانی که کشور را تعطیل اعلام می کنند، این به معنای سفر رفتن و استراحت است وگرنه اوایل انتشار کرونا که مردم در شهرها قرنطینه بودند حتی حمل و نقل عمومی هم اجازه ورود و خروج مردم را نمی داد اما حالا نه تنها مترو، اتوبوس های بین شهری، هواپیما و قطارها بلیت می فروشند بلکه با زودتر اعلام کردن محدودیت ترددها به کسانی که می خواهند از این تعطیلات برای سفر استفاده کنند فرصت رفتن به جاده ها را می دهند.
حمل و نقل عمومی مجاز است!
این نوع مدیریت در کنترل بیماری کووید ۱۹ اجازه نخواهد داد تا پیک کرونا کاهش پیدا کند آنچنان که در زمان عید نوروز مردم متهم به سفر رفتن شدند در حالیکه تور گردشگری فروخته می شد و حمل و نقل عمومی پر از مسافر بود و مردم هم احتمال می دادند محدودیت ایجاد شود ازاین رو بیشتر سفرها از روز ۲۵ اسفند ۹۹ آغاز شد!
پیش از این حسین کیوانی ویروس شناس گفته بود که با تعطیلی تو هفته ای کرونا کنترل نمی گردد چون بخش دولتی باید بتواند کسب و کارهای مختلف را مورد حمایت قرار دهد تا آنها هم از تعطیلی چند روزه صدمه نبینند.
در تعطیلات دو هفته ای عید نوروز ۱۴۰۰ هم چنین تجربه ای وجود داشت در این زمان اعلام گردید که تعطیلات اعلام می شود اما مردم به سفر نروند در عین حال پرواز و بلیت فروخته می شد و مردم می توانستند به سادگی بین استان ها تردد داشته باشند. بعد از آن وزارت بهداشت از سفر رفتن مردم گلایه نمود و اظهار داشت که پیک دیگر کرونا ناشی از سفرهایی است که مردم در نوروز رفتند این دفعه هم گویا بعد از آخر پنج روز تعطیلی مقصر وضعیت سیاه بعد از آنرا یا سفر می دانند یا شرکت در عزاداری ها!

1400/05/26
21:05:46
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بریونی