عضو كمیسیون شوراهای مجلس:

ضرغامی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منشا تحول خواهد بود

ضرغامی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منشا تحول خواهد بود

به گزارش بریونی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تجارب، سوابق و رزومه «سید عزت الله ضرغامی» در مدیریت سه دهه اخیر در بخش های مختلف فرهنگی، نشان داده است وی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم وزیری موفق و منشا تحول خواهد بود.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی که از جانب آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بعنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده یکشنبه (۲۴ مرداد) در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور یافت و برنامه های خویش را تببین کرد.
در صورت رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ضرغامی، او سکان دار وزارت خانه ای می شود که گردشگری بعنوان یکی از حوزه های آن در ۱۸ ماه گذشته همزمان با کوران انتشار کرونا با خسارتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مواجه می باشد، خیلی از فعالان این صنعت از مدیران دفاتر خدمات تا راهنمایان گردشگری یا خانه نشین شده یا تغییر شغل داده اند؛ کارگاه های هنرهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی تعطیل و خیلی از صاحبان مشاغل کاملا بیکار شده اند.
اکنون وزارت میراث فرهنگی در انتظار مدیری است که دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است. او با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از جانب رهبر معظم انقلاب، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی همینطور عضو شورایعالی فضای مجازی بوده است.


محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگار فرهنگی ایرنا عنوان کرد: سید عزت الله ضرغامی قبل از ظهر یکشنبه (۲۴ مرداد) در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور داشت و درباره اهداف و برنامه های خود در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ضرغامی با عنایت به سوابق مدیریتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در سازمان صداوسیما داشته می تواند در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم منشا تحول باشد.
وی به سیاست ایران هراسی که سال هاست دشمنان بر ضد ایران در پیش گرفته اند اشاره نمود و اضافه کرد: با عنایت به سابقه کهن هزاران ساله ایران و ظرفیت های فرهنگی و جاذبه های طبیعی، صنعت توریسم و برنامه های معرفی فرهنگ ایرانی اسلامی مردم کشورمان به جهان، می تواند سیاست ایران هراسی را با شکست مواجه کند.

ضرغامی از فرصت گردشگری برای کاهش وابستگی به نفت استفاده کند
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: گردشگری صنعتی درآمدزا و ثروت ساز است. این صنعت به پشتوانه ظرفیت های غنی فرهنگی، تاریخی و طبیعی می تواند به افزایش درآمدهای ارزی، به کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی کمک نماید و ضرغامی باید در وزارت خانه میراث فرهنگی باید از این فرصت و ظرفیت به خوبی استفاده نماید.
وی خاطرنشان کرد: ضرغامی باید نسبت به ثبت ملی و جهانی آثار میراث فرهنگی و گردشگری در پهنه جغرافیایی کشور و در دورترین نقاط هم دیده می شود، توجه ویژه داشته باشد تا در سالهای وزارت او شاهد ثبت بیشتر آثار فرهنگی تاریخی در یونسکو باشیم.

حمایت از توسعه صنایع دستی؛ اشتغال زایی، صادرات جهانی
آصفری تصریح کرد: صنایع دستی بعنوان یکی از مهم ترین بخش های وزارت خانه که نرخ اشتغال و درآمد خیلی از هنرمندان را که اکثرا هم روستانشین هستند افزایش می دهد؛ ضرغامی با پشتیبانی از هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی و کمک به سرمایه گذاری این بخش که جزو مشاغل خانگی است می تواند با توسعه این حوزه، علاوه بر اشتغال زایی، بستر صادرات آثار صنایع دستی بعنوان سفیران فرهنگی ایران را به بازارهای جهانی تقویت کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اظهار داشت: سابقه کاری ضرغامی در مدیریت سه دهه اخیر در بخش های مختلف فرهنگی، نشان داده است وی در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم وزیری موفق خواهد بود.
نماینده مردم اراک در مجلس بیان نمود: ضرغامی باید با کمک دولت و اجرای سیاست ها و برنامه های حمایتی از فعالان صنعت توریسم که در کرونا به شدت صدمه دیدند و متضرر شدند، پشتیبانی کند.
وی ضمن اشاره به فضای جلسه کمیسیون و شناخت و نگاههای نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به شخصیت و سوابق مدیریتی ضرغامی، ابراز امیدواری کرد که وی با رای بالایی بعنوان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی انتخاب خواهد شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی که برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود، روز چهارشنبه (۲۰ مرداد۱۴۰۰) از جانب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری بعنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه شد.
ضرغامی، متولد سال ۱۳۳۸ تهران، دانش آموخته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است و هم اکنون دانشجوی دکترای ارتباطات است.
ضرغامی با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی دو دوره پنج ساله (۱۳۹۳-۱۳۸۳) ریاست سازمان صدا و سیما و در احکام جداگانه دیگری از جانب رهبر معظم انقلاب، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و همینطور عضو شورایعالی فضای مجازی بوده است.
در دوران مدیریت ضرغامی در صداوسیما شبکه های سراسری مانند نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و شبکه های تخصصی دیگری افتتاح شد.
تبدیل همه شبکه های آنالوگ به دیجیتال و راه اندازی برخی شبکه های با کیفیت اچ. دی/ HD طوری که مردم بدون استفاده از آنتن های قدیمی قادر به دریافت شبکه ها شدند، از دستاوردهای دوران کاری او بود.
او همینطور معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (۱۳۸۳-۱۳۷۹)، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۳۷۲-۱۳۷۱) و معاون امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (۱۳۷۹-۱۳۷۶)، رئیس کارخانجات صنعتی شهید حسن باقری، معاون فرهنگی و عضو شورای مرکزی جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر را در سوابق و کارنامه مدیریتی و اجرایی خود دارد.منبع:

1400/05/27
23:41:00
5.0 / 5
174
تگهای خبر: آموزش , تخصص , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی