برنامه ضرغامی برای نجات بخش خصوصی صنعت گردشگری در وضعیت کرونائی

برنامه ضرغامی برای نجات بخش خصوصی صنعت گردشگری در وضعیت کرونائی

بریونی: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تهیه برنامه ای آگاهی داد که برای نجات بخش خصوصی صنعت گردشگری به سبب شیوع ویروس کرونا آماده شده است.


به گزارش بریونی به نقل از ایرنا از خبرگزاری میراث آریا، سیدعزت الله ضرغامی در مراسم تکریم و معارف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا سبب شد تا بخش خصوصی ضرر و زیان های زیادی ببیند و این بخش با دوران سختی روبه رو است. به این منظور برنامه ای در این خصوص نوشته شده است و بعد از نشست کارشناسی با کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام خواهم کرد تا بتوانیم بخش خصوصی را نجات دهیم.
وی اضافه کرد: یکی از کارهای ما برنامه ریزی جهت استفاده از بدنه عظیم بخش خصوصی، کارشناسان و نظرات دلسوزانه در سراسر کشور است. گنجینه ای از زیبایی ها در کشورمان وجود دارد که با هماهنگی جدی با سازمان محیط زیست بتوانیم امکان بازدید مناطق بکر را برای مردم فراهم نماییم. در این سه حوزه تا کنون اقدامات خوبی انجام شده و ما ادامه راه این برنامه ها خواهیم بود و در جایی که اقتضا پیش آید، کارهای جدید را با روش های گوناگون انجام می دهیم.
ضرغامی با تجلیل از خدمات علی اصغر مونسان اظهار داشت: این وزارتخانه بدنه کارشناسی قوی و خوبی دارد و این یک مزیت نسبی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. سطح توانمندی مدیران او بالاست. این وزارتخانه سه حوزه تخصصی دارد که نگاه من به هر سه بخش مساوی و متعادل است. در تمام این حوزه ها در سراسر کشور گنجینه ای از کارشناسان، نخبگان و فعالان بخش خصوصی وجود دارد. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وزارتخانه ای کم نظیر است که سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی جدی دارد.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت جهش در کارهای اقتصادی اشاره کرد: یکی از جاهایی که می توان این جهش را انجام داد، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. با تغییر نگاه و هماهنگی میان دستگاه های مختلف می توان این جهش را محقق کرد.
ضرغامی با اعلان اینکه امروز وزیر بهداشت در جلسه هیئت دولت درباب توسعه گردشگری سلامت اعلام آمادگی کرده، اضافه کرد: زمانی که وزارت بهداشت با تمام توان خود پای کار بیاید و سایر بخش ها کمک کنند، می توانیم به توسعه گردشگری سلامت کمک نماییم. این حوزه هم از لحاظ اقتصادی و هم فرهنگی و نیز صدور انقلاب بسیار با اهمیت می باشد و همین سه حوزه در این وزارتخانه برای ایده های صدور انقلاب کافی است؛ به شرطی که همه دست اندرکاران متوجه شوند که این حوزه بسیار مهمست.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: باید به نیازهای مردم و آنچه دوست دارند دقت نماییم. اگر امروز خرابه های تخت جمشید برای ما مانده به نفع ماست و نباید ما این ها را به دو قطبی تبدیل نماییم. بطورمثال در روزی که منتسب به روز کوروش است، نباید این مساله به سبب برخی اشتباهات بجای یک روز وفاق ملی، به دوقطبی های بد تبدیل گردد.
علی اصغر مونسان وزیر سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ضرغامی بعنوان یک چهره ملی، مدیر شناخته شده و با سابقه مدیریتی خوب یاد کرد و اظهار داشت: روزی که این مجموعه را تحویل گرفتم، سازمان نحیفی بود و ثبات مدیریتی نداشت. تغییر مدیریتی بسیاری طی دوره های قبل انجام شده است و به این منظور به درستی به درون وزارتخانه پرداخته نشده بود.
علیرضا ایزدی مدیرکل حوزه وزارت اظهار داشت: چهارسال زحمات مونسان ماندگار خواهد بود و انشاالله مهندس ضرغامی با سابقه ای که در ذهن همه ما هست در راه پیش رو موفق باشند.
محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت و منابع این وزارت خانه ضمن گرامی داشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: امروز شاهدیم که این وزارتخانه دارای جایگاه مناسبی در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. زیرساخت های مناسبی در طول کارهای مونسان و تیم همراهشان به وجود آمد.
او به ارتقای جایگاه ایران در زمینه میراث فرهنگی از هجدهم به نهم اشاره نمود و اظهار داشت: بتازگی منطقه اورامانات و خط راه آهن سراسری به ثبت جهانی رسید که سبب ارتقای جایگاه ایران در سطح بین المللی شد. این ارتقا از دستاوردهای مهم این دوران است.
160 هزار میلیارد تومان در بخش خصوصی سرمایه گذاری شد
خیاطیان درباره حوزه صنایع دستی اظهار داشت: بیمه فعالان صنایع دستی، توجه به رشته های درحال فراموشی و تنوع در محصولات نیز در این دوران صورت گرفت. امروز صنایع دستی وارد خانه های مردم شده که جای بسی خوشی دارد.
وی به تهیه سند استراتژیک گردشگری کشور و تایید آن توسط هیئت دولت اشاره نمود و اظهار داشت: امروز تکلیف گردشگری برای تمام دستگاه های مرتبط روشن است. در بحث زیرساخت ها نیز اقدامات خوبی انجام شد. ۱۶۰ هزار میلیاد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه انجام شده است و پس از پاندمی کرونا مشکل زیرساختی در این عرصه نخواهیم داشت.
خیاطیان درباب حوزه اداری نیز به افزایش دو و نیم برابری اعتبارات و آرامش فکری همکاران اشاره نمود و اضافه کرد: در این دوره ضمن استفاده از پرسنل داخلی و اضافه نکردن مدیران از خارج، هیچ کدام از انتصابات، رنگ سیاسی نداشت. ملاک ما در انتخاب تنها شایسته سالاری و شایسته گزینی بود.
محمدرضا دشتی اردکانی رییس فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقتصاد کشور به زودی در این وزارتخانه رقم خواهد خورد و سنگ بنای آنرا دکتر مونسان گذاشتند. مهندس ضرغامی یکی از کسانی است که می تواند در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبب ایجاد گفت و گو با هئیت دولت و مجلس شود و شک ندارم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را جزو پنج وزارتخانه اول دولت خواهدنمود.


منبع:

1400/06/05
23:49:34
5.0 / 5
576
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دستگاه , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بریونی