معاون گردشگری وزارن میراث فرهنگی مطرح كرد:

تسریع فرایند استانداردسازی خدمات گردشگری با اصلاح شیوه نامه ارزیابی

تسریع فرایند استانداردسازی خدمات گردشگری با اصلاح شیوه نامه ارزیابی

به گزارش بریونی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با اصلاح و ابلاغ شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری کشور، فرایند استانداردسازی خدمات گردشگری شفاف تر و سریع تر می شود.


به گزارش بریونی به نقل از ایرنا از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ولی تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: شیوه نامه ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری با رویکرد ایجاد وحدت رویه و پیشگیری از اعمال نظر و رفتارهای سلیقه ای در زمینه درجه بندی تاسیسات گردشگری، با تشکیل کارگروهی مرکب از کارشناسان، خبرگان دانشگاهی و نمایندگان بخش خصوصی تهیه و سپس با دریافت نظرات از ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها بعد از یک سال کار کارشناسی در معاونت گردشگری نهایی شد تا بر اساس آن بستری مناسب برای ارتقای کمی و کیفی خدمات گردشگری فراهم گردد.
وی ادامه داد: شیوه نامه درجه بندی که قبلا در سال ۱۳۹۴ ابلاغ گردیده بود دارای نقصها و چالش هایی بود که به طور عمده با بروکراسی پیچیده، امکان فعالیت در این حوزه را برای بخش خصوصی با دشواری رو به رو کرده بود؛ ازاین رو با رویکرد تسهیل شرایط فعالیت، ارتقاء کیفیت خدمات و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در فرایند ارزیابی و درجه بندی تاسیسات گردشگری، شیوه نامه مرتبط اصلاح و ابلاغ گردید.
تیموری ضمن اشاره به این که در شیوه نامه جدید وظایف کمیته فنی به کمیسیون عالی تفویض شد؛ تصریح کرد: تقویت کمیسیون عالی تجدید نظر در جهت رعایت حقوق بهره برداران تاسیسات گردشگری و امکان رسیدگی مجدد به شکایات آنها در قالب مقاد آئین نامه بالادستی بوده است.
به قول معاون گردشگری علاوه بر وظایف ذاتی کمیسیون عالی در مورد تجدید نظر به اعتراض های واصله، مسئولیت راهبری، نیازسنجی و تصمیم گیری درمورد مسائل در رابطه با اجرای طرح تطبیق هم به آن کمیسیون تفویض شد.
او افزود: بر این اساس ابهامات و ایراداتی که بر مبنای تجربه کارشناسان احراز شده بود، برطرف و فرایند ارزیابی به صورت دقیق، شفاف و مشخص تدوین شد.
معاون گردشگری با اشاره به اینکه موارد غیر ضروری از شرایط دریافت مجوزهای فعالیت عوامل اجرایی تطبیق شامل شرکتهای عامل تطبیق، ارزیابان و مدیران فنی حذف و با این اقدام فعالیت در این حوزه تسهیل خواهد شد؛ اظهار داشت: اصلاح شرایط مدیرعامل، حذف سرارزیاب بر مبنای مصوبه هیأت مقررات زدایی، تشریح حوزه عملکرد و حیطه مجاز فعالیت ارزیابان، همچون خصوصیت های شیوه نامه جدید است.
تیموری افزود: تمرکززدایی از ستاد و تفویض امور به استان ها با افزایش اختیارات ادارات کل استانی در برگزاری کمیسیون های درجه بندی تاسیسات گردشگری هم یکی دیگر از اصلاحات بعمل آمده است؛ بر این اساس با تمهیداتی که معاونت گردشگری پیشبینی کرده است سرعت برگزاری کمیسیون های درجه بندی هم افزایش خواهد یافت.
او در آخر ایجاد بستر لازم جهت ملحوظ کردن نظرات و پیشنهادات مسافران و گردشگران در تعیین درجه واحد و هم حذف موافقت اصولی و مجوز ایجاد برای واحدهای تبدیلی را از دیگر محاسن شیوه نامه جدید نام برد.


منبع:

1400/06/12
14:08:24
5.0 / 5
222
تگهای خبر: خدمات , شركت , صنایع دستی , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی