مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی خوب و ورزش زیاد با فشارخون بهتر مرتبط می باشد

رژیم غذایی خوب و ورزش زیاد با فشارخون بهتر مرتبط می باشد

به گزارش بریونی یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که فشار خون بالایی دارند و به درمان پاسخ نمی دهند، امکان دارد با پیروی از رژیم غذایی DASH و پیوستن به برنامه ورزشی تحت کنترل، موفقیت بیشتری کسب کنند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، DASH مخفف «شیوه های رژیمی توقف فشارخون بالا است و غنی از میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب و نمک محدود است.
محققان دانشگاه دوک کارولینای شمالی دریافتند این راهکار می تواند به افرادی که دارای فشار خون مقاوم در مقابل درمان هستند کمک نماید تا وزن خویش را کاهش دهند و وقتی که آنها در رژیم غذایی تحت نظارت و برنامه ورزشی در مرکز توانبخشی قلب شرکت می کنند، ورزش می تواند تناسب اندام آنها را بهبود بخشد.
«جیمز بلومنتال»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «یافته های ما نشان داد که اصلاح شیوه زندگی در افراد مبتلا به فشار خون مقاوم می تواند به آنها در کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی کمک نماید و در نتیجه فشار خون را کاهش داده و به صورت بالقوه خطر حمله قلبی یا سکته را کم کند.»
فشار خون بالا کنترل نشده (۱۳۰/۸۰ میلی متر جیوه یا بالاتر) بعنوان فشار خون مقاوم شناخته می شود. این کارآزمایی چهار ماهه شامل ۱۴۰ فرد بزرگسال مبتلا به این بیماری بود.
شرکت کنندگان در مطالعه به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه سه بار در هفته مشاوره رژیم غذایی و تمرین در مرکز توانبخشی قلب دریافت کرد. گروه دیگر فقط در یک جلسه با حضور مربی بهداشت شرکت کردند و دستورالعمل های کتبی در مورد ورزش، کاهش وزن و اهداف تغذیه را دریافت نمودند.
فشار خون سیستولیک افراد در برنامه تحت نظارت در حدود ۱۲ درجه کاسته شده بود، در حالیکه در گروه دیگر حاضرشده در جلسه مربی بهداشت، ۷ درجه کاهش داشت.
به گفته محققان، افراد در برنامه تحت نظارت همینطور پیشرفت های بیشتری در سایر شاخصهای کلیدی سلامت قلب مشاهده نمودند که به مفهوم کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی است.
محققان تاکید می کنند یافته ها به این مفهوم نیست که مردم می توانند مصرف داروهای فشار خون خویش را متوقف نمایند.

1400/07/08
11:08:32
5.0 / 5
126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بریونی