یك متخصص تغذیه و رژیم درمانی عنوان كرد؛

مادران چگونه به وزن پیش از حاملگی باز گردند

مادران چگونه به وزن پیش از حاملگی باز گردند

متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار داشت: بهترین و پایدارترین روش برای بازگشت به وزن پیش از حاملگی ایجاد تغییرات تدریجی و دائمی در عادات غذایی و از همه مهم تر انجام فعالیت بدنی است.به گزارش بریونی به نقل از مهر، گلبن سهراب اظهار نمود: خیلی از مادران با تولد نوزاد جدید اضطراب در مورد از دست دادن وزن به دست آمده در دوران حاملگی را تجربه می کنند ولی بهتر است که مادران به جای اینکه خویش را درگیر وسواس در این حوزه و اصرار برای کاهش وزن سریع کنند، بر روی برنامه ریزی برای کاهش وزن سالم پس از زایمان تمرکز کنند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه جای تعجب نیست که همیشه مهم ترین توصیه، جلوگیری از وزن گیری بیش از اندازه در دوران حاملگی است اضافه کرد: مادرانی که حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلو وزن (که ضروری برای رشد جنین است) در دوران حاملگی اضافه می کنند، خیلی راحتتر وزن اضافه شده را پس از زایمان از دست می دهند.
وی افزود: با این وجود، چند ماه اول بعد از زایمان، زمان ایده آلی برای برنامه ریزی برای کاهش وزن شدید نیست.
این متخصص تغذیه با بیان این مورد که در ماه های اول بعد از زایمان باید اولویت مادران بازیابی ذخایر از دست رفته بدن باشد تصریح کرد: استراحت، مصرف مایعات به میزان کافی و وعده های غذایی با ارزش تغذیه ای بالا، به بازیابی بدن بعد از زایمان کمک می نماید.
به گفته سهراب، در ماه های اول بعد از زایمان پیروی از رژیم های کاهش وزن سفارش نمی گردد، چون هم ذخایر بدن مادر تحلیل رفته و نیاز به بازیابی دارد و هم می تواند منجر به کاهش حجم شیر مادر شود.
وی، بهترین و پایدارترین روش برای بازگشت به وزن پیش از حاملگی را ایجاد تغییرات تدریجی و دائمی در عادات غذایی و البته انجام فعالیت بدنی مناسب برای این دوران ذکر کرد.
سهراب افزود: تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر یکی دیگر از راهکارهای کاهش وزن می باشد.
وی افزود: مادرانی که وزن گیری مناسبی در طول حاملگی داشته اند، در دوران شیردهی به سفارش اطرافیان به پرخوری روی می آورند و پس از زایمان به شدت گرفتار اضافه وزن و چاقی می شوند.
سهراب با تکیه بر این مورد که مصرف بی رویه مواد غذایی پرکالری کمکی به افزایش حجم شیر نمی کند تصریح کرد: مواد غذایی پرکالری، چرب و ناسالم تنها سبب افزایش وزن مادران بعد از زایمان می شود.
وی اظهار داشت: بعنوان یک مادر (حتی اگر نخستین زایمان نیست)، شما احتیاج به مقدار زیادی انرژی برای مراقبت از نوزاد خود دارید ازاین رو انتخاب مواد غذایی مناسب شامل میوه ها، سبزی ها، غلات کامل، گوشت ها و لبنیات بدون چربی خصوصاً در زمان شیردهی بسیار مهم می باشد ازاین رو شما باید برای اطمینان از اینکه شیر به میزان کافی برای نیاز نوزادتان تولید می شود، نیازهای انرژی و مواد مغذی خویش را برآورده سازید.
سهراب در ادامه به مادرانی که به صورت انحصاری نوزادشان را با شیر خودشان تغذیه می کنند سفارش کرد: باید بدانید احتیاج به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کالری بیشتر در روز برای تأمین نیازهای بدن و تغذیه نوزادتان دارید، مقداری از این انرژی مورد نیاز از ذخیره چربی بدن که در دوران حاملگی ساخته شده است تهیه می شود و بقیه که برای ۶ ماه اول شیردهی ۳۳۰ کیلوکالری و برای ۶ ماه دوم ۴۰۰ کیلوکالری است، باید از راه رژیم غذایی تأمین شود.
وی ضمن اشاره به این که با عنایت به این که نیاز پروتئین خانم ها هم در دوران شیردهی افزایش می یابد بهتر است این انرژی اضافه مورد نیاز از منابع غنی پروتئین به صورت یک تا دو لیوان شیر بیشتر و ۲ واحد از گروه گوشت (هر واحد حاوی ۳۰ گرم از انواع گوشت ها است) تأمین شود تصریح کرد: بیشتر از آن که تلاش کنید کالری دریافتی خویش را محاسبه کنید بهتر است که روی انتخاب های غذایی سالم تمرکز کنید ازاین رو اگر شما در طول حاملگی بیشتر از ۱۶ کیلوگرم وزن اضافه کرده اید، امکان دارد یکسال طول بکشد تا به وزن پیش از حاملگی برسید ولی باید بدانید که این کار امکان پذیر است.
مهم ترین نکته ای که عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لزوم توجه به آنرا از جانب مادران مورد تاکید قرار داد، پرهیز از حذف وعده های غذایی بود.
وی افزود: روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید و اگر نوزادتان را خودتان شیر می دهید همیشه یک بطری آب همراه داشته باشید، همینطور برای تأمین کلسیم مورد نیاز خودتان روزانه ۳ لیوان شیر یا ماست کم چربی یا بدون چربی مصرف کنید.
این متخصص تغذیه، مصرف روزانه ۲ تا ۴ واحد میوه و ۳ تا ۵ واحد از انواع سبزیجات را برای مادرانی که کودک را از شیر خود تغذیه می کنند ضروری دانست و افزود: در تمام وعده های اصلی غذایی از یک منبع پروتئین بهره برده و میان وعده های سالم مانند میوه ها، انواع سبزی ها و مغزهای خام مانند گردو و پسته را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
شروع فعالیت بدنی سفارش دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه به مادرانی بود که تازه نوزاد آنها متولد شده. وی ادامه داد: بعد از بهبودی شرایط بعد از زایمان (که امکان دارد بسته به اینکه زایمان طبیعی بوده یا سزارین، تا چند ماه طول بکشد) ورزش منظم را شروع کنید، برای شروع، پیاده روی یکی از بهترین انتخاب هاست ضمن اینکه می توانید نوزادتان را همراه خودتان داشته باشید، در ماه های بعد می توانید ورزش هایی مثل یوگا یا پیلاتیس را هم انجام دهید.
وی با تکیه بر این مورد که امکان دارد رژیم های کاهش وزنی که سبب کاهش وزن سریع می شوند، شما را وسوسه کنند افزود: باید بدانید که این رژیم ها علاوه بر این که به سلامتی شما لطمه می زنند، حجم شیر شما را کم می کنند و سبب عدم موفقیت در شیردهی می شوند.
سهراب، مشورت با متخصص تغذیه برای رسیدن به وزن ایده آل را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: برای اینکه در برنامه کاهش وزن خود موفق شود و مطمئن باشید که به سلامت خود و نوزادتان صدمه ای وارد نمی گردد بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

1400/07/11
23:59:58
5.0 / 5
146
تگهای خبر: پروتئین , پزشك , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی