محققان دانماركی می گویند؛

رژیم گیاهخواری برای افراد دیابتی مفیدست

رژیم گیاهخواری برای افراد دیابتی مفیدست

بریونی: رژیم های گیاهی سرشار از میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و دانه ها هستند و هیچ نوع غذای حیوانی ندارند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، متاآنالیز ۱۱ مطالعه انتشار یافته تا مارس ۲۰۲۲ که در مجموع نزدیک به ۸۰۰ نفر را شامل می شد، نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی گیاهخواری به مدت حداقل ۱۲ هفته به کاهش وزن و کاهش قند خون افراد کمک می نماید، و بیشتر از یک رژیم غذایی مدیترانه ای، رژیم های مختلف مخصوص دیابتی ها یا رژیم های غذایی کنترل شده مؤثر است.
در مقایسه با سایر رژیم های غذایی، رژیم های گیاهی بطور قابل توجهی وزن (به طور متوسط ۴ کیلوگرم) و شاخص توده بدنی را به میزان ۱.۳۸- کیلوگرم بر متر مربع کم کرد.
طبق این مطالعه، رژیم های غذایی گیاهی همین طور منجر به بهبود جزئی در سطح قند خون، کلسترول کل و کلسترول بد LDL شد، اما تأثیر کمی بر فشار خون یا تری گلیسیرید در مقایسه با سایر رژیم ها داشت.
این ارزیابی دقیق از بهترین شواهد موجود تا به امروز با اطمینان نشان میدهد که رعایت رژیم غذایی گیاهخواری برای حداقل ۱۲ هفته ممکنست منجر به کاهش وزن مدلول دار بالینی و بهبود سطح قند خون شود و بدین سبب می تواند در مدیریت اضافه وزن استفاده گردد.
«آن دیت ترمانسن»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز دیابت کپنهاگ دانمارک، اظهار داشت: «رژیم های گیاهی احتمالاً منجر به کاهش وزن می شوند برای اینکه با کاهش کالری دریافتی به سبب محتوای کمتر چربی و محتوای بیشتر فیبر رژیمی مرتبط هستند.»


منبع:

1401/02/19
09:45:46
5.0 / 5
223
تگهای خبر: رژیم , رژیم غذایی , سبزیجات , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بریونی