ابردیوارنگاره های شهدا در تهران، سربلند می کنند

ابردیوارنگاره های شهدا در تهران، سربلند می کنند

بریونی: رویداد هنری «سرو قامتان تهران» با هدف پاسداشت مقام شهدا و زنده نگاه داشتن یاد و نام اسطوره های ایران اسلامی ساماندهی شده و مقرر است هر کدام از مناطق پایتخت با ابردیواری به نام شهدای منطقه مزین شود. 22 هنرمند طراح و نقاش صاحب نام کشور در این رویداد دعوت شده اند تا متناسب با رویکرد این پروژه میدانی، طرح های خودرا آماده و ارایه کنند.


به گزارش بریونی به نقل از ایسنا، نشست خبری رویداد هنری «سرو قامتان تهران» با حضور مجید قادری (معاون فرهنگی و هنری سازمان زیباسازی تهران)، علی فروزانفر (معاون هنری حوزه هنری) و محمد زرویی نصرآبادی (سرپرست مرکز تجسمی حوزه هنری و مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری نام) دوشنبه (۲۲ اسفند ماه) در زمینه هنری انجام شد.
در ابتدای این جلسه فروزانفر بیان کرد: امروز ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهداست و ما هم یاد قهرمان های اصلی کشور و اسطوره های ملی خودرا گرامی می داریم. خیلی مهمست کارهای هنری ما به نحوی ساماندهی گردد که پاسداشت مقام شهادت در جامعه جلوه متمایزی داشته باشد. در دهه های گذشته بخش عمده ای از کارهای حوزه هنری به موضوع شهید و شهادت و انتقال پیام شهید و زنده کردن نام شهدا در بخش های مختلف فرهنگی و هنری اختصاص داشته است. این آثار بارها و بطور مکرر در مناسبات مختلف ملی و انقلابی نمود رسانه ای داشته و در معرض دید مردم قرار گرفته است. امروز ضروریست به این مساله دقت مضاعف شود و توجه مردم و اقشار مختلف جامعه با بهره گیری از ابزار رسانه و هنر به موضوع شهید و شهادت جلب شود.
او افزود: در یک سال و نیم گذشته موسسه «نام» در این راه قدم گذاشته و در طول این مدت کوتاه که فعالیت خودرا آغاز نموده کارهای درخشانی انجام داده و دوستان توانسته اند بسیاری از این آثار هنری را به خانه های مردم بکشانند. البته نیاز است یکسری کارهای میدانی و عملیاتی اتفاق بیفتد؛ مانند کارهای «سرو قامتان تهران» که موسسه «نام» توانست با موضوع شهید و شهادت بسیاری از کارهای شاخص را از گنجینه ها استخراج کند و آنها را بر دیوارهای شهری و عرصه های قابل نمایش ۲۲ منطقه تهران ثبت کند.
در ادامه قادری عنوان کرد: سازمان زیباسازی در یک سال و نیم اخیر تمام تلاش خودرا کرد تا در امتداد وظایف خود برای هویت بخشی به شهر و زیباسازی عمل کند. یکی از اتفاقات خوب که شروع شد و هنوز در سطح شهر به وقوع می پیوندد در زمینه نقاشی های دیواری است که تلاش شد از هنرمندان شاخص استفاده گردد که علاوه بر هویت بخشی، ذوق هنری شهروندان را ارتقاء دهیم و با هنرمندان شاخص این حوزه آنها را آشنا نماییم. در همین رویداد «سرو قامتان» ۲۲ هنرمند در تمام ۲۲ منطقه تهران اسامی شهدای هر منطقه را به تصویر می کشند. علاوه بر دیوارنگاره های شهری، دیواره های یادمانی شهدا را دستور کار داریم.
اهتمام ما این است که بتوانیم حال مردم را در عید نوروز با برگزاری رویدادهایی همچون جشنواره تخم مرغ های رنگی که هر کدام نوید نوروز و بهار را به مردم می دهد، خوب نماییم. می توانیم از فروردین ماه کار را شروع نماییم و مقدمات آن انجام شده است و در دستور کار خود داریم.
همین طور زرویی نصرآبادی بیان کرد: تمرکز موسسه «نام» بر رویکرد اجتماعی هنر و انتشار آثار هنری در میان مردم است؛ یعنی آثاری که در گنجینه ها، گالری ها و موزه ها که مردم از آن غافل هستند به صورتی به دست مردم برسد، بطورمثال با قرار گرفتن روی محصولات فرهنگی یا این که در سطح شهر قرار بگیرد.
او درباره ی ایده «سرو قامتان تهران» اظهار داشت: خانواده های شهدا از سازمان زیباسازی درخواستی داشتند، در خصوص این که اسامی و تصاویر شهدای آنها در سطح شهر دیده نمی گردد. در همین راستا کوشیدیم از سه یا چهار نسل هنرمند برای این کار استفاده نمائیم. در ابتدای کار از مهرماع یک شورای تخصصی شکل گرفت که پس از تحقیقات به این ختم شد که ۲۲ هنرمند پیشکسوت و جوان به این رویداد دعوت شوند.
زرویی نصرآبادی افزود: مقرر است بر طبق اسامی شهدای هر منطقه که بر طبق لیستی که بنیاد شهید به ما می دهد، آثار جانمایی شوند؛ به این صورت که نام کلیه شهدای هر منطقه روی آثار ثبت می شود، حال اگر تعداد اسامی یک منطقه زیاد باشد اثر مربوط به آن منطقه بطورمثال سه بار در رنگ های مختلف تکرار می شود. برای هر منطقه سه دیوار پیش بینی شده که با مالکان آنها صحبت شده و موافقت کرده اند. تاکید شده این آثار به عنوان اثر هنری ماندگار بمانند تا در هوای بیرون فرسوده نشوند و مشکلی برای آنها پیش نیاید.
او افزود: البته تنها از نام شهدای جنگ تحمیلی استفاده نمی شود و اسامی کلیه شهدای در این دیوارنگاره ها می آید. ان شاءالله در شهرهای دیگر هم بتوانیم این کار را تعمیم دهیم و همین طور در کشورهای منطقه بتوانیم این پروژه را با شهدای آن کشور رقم بزنیم. از سال آینده آماده شروع این پروژه هستیم. منطقه به منطقه این کار را با حضور خانواده شهدا و خود هنرمندان انجام می دهیم. روی هر کار یک QR code قرار می گیرد که همه اطلاعات را مخاطب بتواند ببیند. هر هنرمندی با مِتُد خود کار می کند و تنوع کامل هنرمندان را حس می نماییم ولی قابی که دور کار قرار می گیرد نشان دهنده این است که کار متعلق به یک مجموعه است.
مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری «نام» اشاره کرد: آثار را باتوجه به بافت شهری آن منطقه جانمایی می نماییم و ممکنست تغییراتی در اثر باتوجه به بافت آن منطقه ایجاد شود. اسامی شهدا از زنان و مردان است.
در اختتام نمایشگاه این ۲۲ اثر در قالب طرح های کوچکی که مقرر است روی دیوار پیاده شود، راه اندازی شد.
منبع:

1401/12/23
08:32:39
5.0 / 5
187
تگهای خبر: ابزار , تخصص , طب , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بریونی