تهدیدی از سرزمین های شمالی حمله ویروس زامبی چقدر محتمل است؟

تهدیدی از سرزمین های شمالی حمله ویروس زامبی چقدر محتمل است؟

به گزارش بریونی، اینروزها با داغ شدن بحث تغییرات آب و هوایی و نتایج آن برای خیلی از نقاط زمین، مبحث تشدید گرمای جهانی و به دنبال آن، خطر ذوب شدن یخ های قطبی جدی تر شده و در این شرایط، اخطار اخیر گروهی از دانشمندان در رابطه با ویروس های زامبی که امکان دارد از سرزمین های منجمد قطب شمال سر برآورند به نگرانی های بشر امروزی دامن زده است.


به گزارش بریونی به نقل از ایسنا، از آنجایی که تغییرات آب و هوایی و به دنبال آن گرمایش زمین، قطب شمال را هم تحت تأثیر قرار داده، دانشمندان در خبری به تازگی اخطار دادند ویروس های خفته و مدفون در اعماق یخ ها می توانند تهدیدی برای همه گیری بیماری های جدید باشند.
بعد از انتشار این خبر، مجله تخصصی «مدیکال نیوز تودی» ضمن اشاره به گزارش اخیر این دانشمندان در مقاله ای نوشت، دانشمندان دانشگاه «اکس مارسی» در فرانسه در مطالعه ای که روی ویروس های موجود در یخبندان سیبری انجام دادند، ۱۳ مگاویروس را شناسایی نمودند که احتمال می رود روزی بتوانند انسان را آلوده کنند. یکی از این ویروس ها ۴۸ هزار و ۵۰۰ سال قدمت داشت و شرح این یافته ها در مجله «Viruses» انتشار یافته است.
یکی از نگرانی های دانشمندان اینست که چگونه سیستم ایمنی انسان معاصر نسبت به این ویروس ها که اصطلاحا «ویروس های زامبی» نامیده شده اند و میلیونها سال قدمت دارند، واکنش نشان می دهد؟
همه گیری «ویروس زامبی» چقدر واقع بینانه است؟ «ژان میشل کلاوری»، یکی از دانشمندانی که این نگرانی را ابراز کرده، پروفسوری از دانشگاه اکس مارسی و ژنتیک دانی است که این مطالعه را مدیریت و از سال ۲۰۱۴ جهت بررسی ویروس ها در سیبری کار می کرد. او اعتقاد دارد که این تهدید نادیده گرفته شده و واقعی است.

به این حال دکتر «ویلیام شافنر»، متخصص بیماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه «وندربیلت» اعتقاد دارد همه گیری بیماری ناشی از ویروس های زامبی مشروط به عوامل خاصی است.
شافنر می گوید: اول از همه، ویروس باید بتواند احیا و از طریقی به انسان منتقل شود. سپس ویروس باید توانایی انتقال از فردی به فرد دیگر را داشته باشد. در واقع همه گیری، پس از این دو مرحله اتفاق می افتد.
همینطور دکتر «جاناتان استوی»، محقق و ویروس شناس در موسسه «فرانسیس کریکِ» لندن به نویسنده این مقاله در مدیکال نیوز تودی اظهار داشت: ویروس های موجود در مناطق منجمد سیبری در واقع یک تهدید تئوریک محسوب می شوند.
دکتر استوی اظهار داشت: به نظر من، الان تهدیدهای بزرگ تر از ویروس های زامبی در قطب شمال برای مردم کره زمین وجود دارد و بعضی از آنها شامل قدرت گرفتن باکتری های مهارشده یا راه های غیرمستقیم تر مانند گسترش حشرات ناقل بیماری یا تغییر در الگوهای مهاجرت پرندگان است که می توانند ویروس های فعلی را به مناطق بیشتری منتقل کنند. من معتقدم ویروس هایی که هم اکنون در حیوانات در سراسر دنیا در گردش هستند باید بعنوان یک تهدید بزرگتر و محتمل تر در نظر گرفته شوند.
استوی در قسمت دیگری از اظهارتش تصریح کرد این مناطق قطب شمال هم اکنون تهدید فوری برای جوامع انسانی به حساب نمی آیند.
چه نوع ویروس هایی امکان دارد در یخ های قطبی کمین کرده باشند؟ در مطالعه محققان فرانسوی، ۱۳ ویروس مختلف شامل Pandoravirus، Cedratvirus، Megavirus و Pacmanvirus، علاوه بر یک سویه جدید به نام Pithovirus شناسایی شده است.
Pithovirus به قول متخصصان، این لیست شامل حداقل دو پاتوژن انسانی است که مسئول مبتلا شدن به آبله و آنفلوآنزا هستند.
با این وجود دانشمندان تاکید دارند تشخیص این که دقیقاً چه ویروسی در قطب شمال وجود دارد دشوار است. ازاین رو ما با مجموعه ای از مجهولات سر و کار داریم.
مقامات بهداشتی جهان چقدر برای یک ویروس زامبی آماده اند؟ بنابر گزارش دویچه وله، واکنش سریع به ویروس کرونا و تولید سریع واکسن ها می تواند الگویی باشد برای آمادگی در مقابل انتشار ویروس های جدید.

دکتر شافنر در اینباره تصریح کرد: هرچند ناشناخته ها بسیار زیاد هستند اما موفقیت نسبی در مقابل بیماری همه گیر کرونا در سالهای اخیر، انسان را به آینده امیدوار می کند. به صورتی که امروزه برای شناسایی ویروس های جدید و مقابله با گسترش آنها بسیار بهتر از ۱۰ تا ۲۰ سال قبل عمل می نماییم.
سر برآوردن «ویروس زامبی» از دل خاک منجمد سیبری در سالهای اخیر گرم شدن زمین در قطب شمال سبب آب شدن لایه ای از «خاک همیشه یخ زده» در این ناحیه شده و ویروس های خفته که برای ده ها هزار سال غیرفعال بودند، حالا بنابر ادعای برخی دانشمندان، به تهدید بالقوه ای برای سلامت جانوران و انسان ها تبدیل گشته اند.

«کیمبرلی ماینر»، دانشمند آب و هوا در لابراتوار پیشرانش جت ناسا، مدعی است: خیلی چیزها در مورد خاک منجمد وجود دارد که نگران کننده است و ما تا حد ممکن باید این سطح یخ زده را به همان حالت نگه داریم.
خاک منجمد حدود یک پنجم نیمکره شمالی را پوشش می دهد و بعنوان نوعی کپسول زمان عمل می کند؛ جایی که در دل آن علاوه بر ویروس های باستانی بقایای برخی از حیوانات منقرض شده، نظیر دو توله شیر غار و یک کرگدن پشمالوی تازه کشف شده، حفظ شده است.
به گزارش یورونیوز، این خاک یخ بسته، محیطی ایزوله و بدون اکسیژن را ساخته است که نور به آن نفوذ نمی نماید. این لایه منجمد که عمقش گاه تا ۱۵۰۰ متر می رسد، مهم ترین انبار متان در کره زمین هم بشمار می رود و برای ده ها هزار سال است که به همان صورت حفظ شده است. با این وجود دمای روز قطب شمال، که حالا تا چهار برابر سریع تر از بقیه کره زمین گرم شده، لایه بالایی آنرا آب کرده و این سطوح را در معرض خطر ذوب شدن قرار داده است.
به قول متخصصان، علاوه بر تغییرات اقلیمی، افزایش تردد کشتی ها و حفاری های معدن که به تازگی در قطب شمال صورت گرفته، منجر به ذوب شدن یخ ها شده است. به دنبال این تغییرات برخی دانشمندان اعتقاد دارند که قرار گرفتن انسان در معرض این ویروس های احیا شده در این مناطق، می تواند سبب گسترش عفونت شود.
برخی دیگر از محققان نظیر دکتر استوی هم معتقدند که انتشار ویروس های بیماری زای فعلی از راه حشرات ناقل بیماری یا تغییر در الگوی مهاجرت پرندگان، خطر به مراتب جدی تری برای سلامت انسان امروزی تلقی می شوند.
منبع:

1402/11/16
18:44:43
5.0 / 5
203
تگهای خبر: باستانی , پزشك , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بریونی