یك هفته با میراث فرهنگی و گردشگری؛

ادامه جنجال ها بر سر قبور امامزاده عبدالله، لوور به تهران رسید

ادامه جنجال ها بر سر قبور امامزاده عبدالله، لوور به تهران رسید

بریونی: كشف ۵۷ هزار شی قاچاق، انتصابات مختلف در سازمان میراث فرهنگی، آمدن وزیر خارجه فرانسه به ایران همچون خبرهای حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در این هفته بود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در این هفته خبرهایی از افتتاح كاخ نوروز در شهر عشق آباد تركمنستان به گوش رسید. این خبر را سفیر تركمنستان به خبرنگار مهر داد و اظهار داشت: برای نخستین بار یك كاخی به شكل آلاچیق تركمن در عشق آباد درست شده است كه در گینس هم به ثبت رسیده، ما می خواهیم جشن نوروز را در آن برگزار نماییم.
وی همینطور درباره لغو روادید و یا تسهیل در صدور روادید سفر به تركمنستان هم اظهار داشت: ما با هیچ كشوری لغو روادید نداریم. این مورد برای سفر به كشورمان سختی بوجود می آورد اما اگر مطابق با قوانین و مقررات باشد مشكلی وجود نخواهد داشت. برای ویزای توریستی هم این شرط وجود دارد هر آژانس مسافرتی با یك آژانس دیگر در تركمنستان قرارداد داشته باشد و برای آن گردشگر دعوتنامه صادر كند.
در این هفته همینطور طرح مرمت كاروانسرای شاه عباسی دامغان و مرمت و احیای گرند هتل قزوین در نشست شورای فنی و اقتصادی صندوق احیای بناهای تاریخی به تصویب رسید. همینطور طرح مرمت خانه مغیث الاسلام بروجرد مورد بررسی قرار گرفت. این طرح برای بررسی مجدد به سرمایه گذار ارجاع شد.
در این هفته همینطور با قبول سمت سعید اوحدی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران وی از سازمان میراث فرهنگی خواهد رفت. او اخیرا معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی شده بود. در حكم دیگری كه این هفته رئیس سازمان میراث فرهنگی امضا كرد حسین تاجیك بعنوان معاون امور مجلس حقوقی و استان های سازمان میراث فرهنگی منصوب گردید اما معاون صنایع دستی این سازمان هم استعفا داد و رئیس سازمان میراث فرهنگی با استعفای بهمن نامورمطلق موافقت نمود.
خبر دیگر این هفته درباره نمایشگاه موزه لوور در تهران بود. این نمایشگاه مقرر است ۱۴ اسفند ماه در موزه ملی ایران برپا شود. سفارت فرانسه در ایران اعلام نمود كه آقای ژان ایو لودریان وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه ۱۴ اسفند همزمان با افتتاح این نمایشگاه به ایران می آید. ایرانی ها می توانند در تهران بیش از ۵۰ شاهكار جهانی را در موزه ملی ایران ببینند و با تاریخ لوور آشنا شوند.
در این نمایشگاه همینطور مجموعه تصاویر كیارستمی با عنوان «به من نگاه كن» برای نخستین بار همزمان با این نمایشگاه در موزه ملی به نمایش درمی آید.
این هفته دوباره خبری از تخریب چند خانه تاریخی در بافت تاریخی شیراز رسید. دو خانه قاجاری یدالله منتصری و شمس سلیمی آخرین قربانیان این روزهای بافت تاریخی شیراز هستند كه تخریب این خانه ها با واكنش های مختلفی رو به رو شد.
در پی تخریب سنگ قبرهای قدیمی امامزاده عبدالله شهر ری و فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی در نشست خبری خود به این مورد پرداخت و اظهار داشت: تخریب كنندگان قبور امامزاده عبدالله نقض قانون كرده اند در حالیكه در قانون آمده تشخیص تاریخی و با ارزش بودن آثار بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.
سردار امیر رحمت اللهی در این نشست خبری همینطور اعلام نمود: در ۱۱ ماه گذشته ۵۷ هزار و ۶۹۲ قلم شی از قاچاقچیان كشف شده كه از این تعداد ۲۳ هزار و ۷۲۷ قلم شی آن اصل بوده است.
این هفته به دنبال نارضایتی ارژنگ امیرفضلی درباره تخریب قبر پدرش در گورستان امامزاده عبدالله مسئولان اداره اوقاف شهر ری از وی دلجویی كردند.

1396/12/12
23:26:18
5.0 / 5
4339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بریونی