مونسان خبر داد؛

ثبت ۷۴ میلیون اقامت در نوروز ۹۷، شكایات مردمی نصف شد

ثبت ۷۴ میلیون اقامت در نوروز ۹۷، شكایات مردمی نصف شد

بریونی: رئیس سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: در مدت ایام نوروز ۷۴ میلیون اقامت شب به ثبت رسیده كه در مقایسه با نوروز سال قبل با ۲۰ درصد رشد مواجهه بوده است.به گزارش بریونی به نقل از مهر، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر كه بعد از آخر تعطیلات نوروزی پیش از ظهر امروز شنبه در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید به عرضه آمار سفر پرداخت و اظهار داشت: ۱۳۲ میلیون بازدید از بناهای تاریخی، گردشگری و محوطه ها انجام شده است هر توریست حداقل از هفت مركز تاریخی موزه و یا سایت دیدن كرده است.
وی اظهار داشت: نسبت به سال قبل با همكاری دستگاه های مختلف با كاهش ۵۰ درصدی شكایات مواجه بوده ایم. همینطور كمپ های عشایری و روستایی در قالب استراحتگاه بوجود آمده بود تا كمترین تصادفات را داشته باشیم.
مونسان اظهار داشت: پرتال جامع گردشگری ایران كه زمان زیادی از طریق اندازی آن نمی گذرد شش میلیون بازدیدكننده داشته است.
مونسان ادامه داد: در میان مراكز استان ها و شهرهای گردشگری، مازندران رتبه اول را در ثبت آمار اقامت ها داشته است. استان های بعدی گیلان، بوشهر، خراسان رضوی، هرمزگان، خوزستان و فارس بوده اند در میان استان های كمتر شناخته شده هم چهار محال و بختیاری با ۲۰۶ درصد رشد اقامت مواجه بود.
وی اظهار داشت: ۷۱۶ نوروزگاه در استان های كشور برگزار شده بود كه برنامه های مفرحی داشتند ۸۲ درصد افزایش در تولید نوروزگاه ها نسبت به سال قبل داشتیم ۶۲۴ بازارچه صنایع دستی در خدمت گردشگران بود.
رئیس سازمان میراث ادامه داد: خروج گردشگران از كشور در این ایام بیشتر از مسیر زمینی انجام شد كه این میزان نسبت به خروج گردشگران كه با استفاده از خطوط هوایی انجام می شد حائز اهمیت است. ۲۷.۵ درصد رشد در خروج زمینی مسافران را شاهد بودیم، ۷.۲ درصد هم در مسیرهای هوایی رشد وجود داشت.
افزایش قیمت در چارترهای هوایی
وی اضافه كرد: نظارت های خوبی در خصوص عدم افزایش قیمت وجود داشت ما امسال كمترین مشكل را در این حوزه داشتیم ستادهای تنظیم بازار به خوبی عمل كردند فقط در بخش چارترهای هوایی با افزایش قیمت مواجه بودیم اما هتل های ما نه تنها افزایش قیمت نداشتند بلكه تخفیف هم داده اند.
در این برنامه مدیران كل میراث فرهنگی بعضی از استان های كشور هم به صورت آنلاین گزارشی از وضعیت سفر در استان خویش را اعلام كردند، بعنوان مثال امیرزاده مدیركل میراث فرهنگی بوشهر اعلام نمود ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفراقامت شب در استان ثبت شده كه نسبت به سال قبل ۶ درصد رشد داشت. ۲۵ درصد از آمار ورودی ها به استان و اقامت ها از استان های اصفهان و البرز بوده است.
وی اظهار داشت: كمیته گردشگری دریایی را به برنامه های خود اضافه كردیم كه ۴۵۰ نفر از گشت های دریایی استفاده كردند.
امیرزاده با وجود آنكه اعلام نمود این كمیته برای نخستین بار بوجود آمده است اما از رشد ۱۵ درصدی استقبال مسافران از گشت های دریایی اطلاع داد.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: در روزهای نوروز شاهد همراهی خوب شهرداری ها در پاكیزه نگه داشتن شهرها بودیم.
پویا محمودیان سرپرست معاونت صنایع دستی هم بیان كرد: در حوزه فروش صنایع دستی در روزهای نوروز با ۴۱ درصد رشد مواجه بودیم. بعد از اعلام پشتیبانی از كالای ایرانی به ۳۱ استان كشور نامه ای زده شد و خواسته شد لیست تمامی اقلام صنایع دستی كاربردی كه قابلیت استفاده در ارگان ها را دارد اعلام شود این لیست شامل تمامی لوازم صنایع دستی است كه می تواند در قالب ظرف و ظروف در ادارات استفاده گردد.
حمایت از صنایع دستی بعنوان برند كالای ایرانی
وی اظهار داشت: برنامه های ویژه پشتیبانی از صنایع دستی بعنوان برند كالاهای ایرانی را در دستور كار داریم كه توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی اعلام می گردد.
محمدیان رئیس سازمان هلال احمر ایران هم اظهار داشت: طرح امداد و نجات نوروزی و ایمنی و سلامت از ۲۴ اسفند تا ۱۷ فروردین اجرا شد و ما ۱۳۷۸ پایگاه داشتیم ۵۳۷۵ عملیات در روزهای نوروز انجام شد كه ۴۱ درصد آن مربوط به حوادث ترافیكی و ۴۷ درصد دیگر مراجعات حضوری به پایگاه ها بود، ۹ درصد هم افزایش ماموریت های امداد و نجات را داشتیم كه مازندران بیشترین آمار را داشت.
وی اظهار داشت: ۷۵ هزار و ۱۹۲ نفر از خدمات امداد و نجات بهره برده اند. ۱۸ هزار و ۶۲۶ نفر از ۵۷۰ پایگاه اسكان اضطراری در محورهای مواصلاتی بهره مند شدند.
خالدی نماینده اورژانس كشور در این برنامه اظهار داشت: كمترین ماموریت های ما در استان های چهار محال و بختیاری و ایلام بوده است. در بیشترین محورهایی كه ماموریت داشتیم به محورهای كرج، چالوس، قزوین، زنجان منتهی می شد. از این تعداد ماموریت ها ۲۱ درصد مربوط به ماموریت های ترافیكی بود.

1397/01/20
19:00:08
5.0 / 5
4387
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بریونی