واكنش دستگاه های نظارتی به گزارش مهر؛

سازه های بی ضابطه در روستاهای تاریخی گلستان تخریب می گردد

سازه های بی ضابطه در روستاهای تاریخی گلستان تخریب می گردد

بریونی: گرگان-ساخت و ساز غیرمجاز در بافت تاریخی شاهكوه سفلی كه به تازگی درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده، باعث نگرانی كارشناسان و اهالی روستا شده است؛ مسئولان قلع و قمع را تنها راه باقیمانده می دانند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- الهام رئوفی فر: مدتی است از روستای تاریخی شاهكوه سفلی كه یكی از روستاهای شهرستان گرگان به حساب می آید خبرهایی در خصوص ساخت و ساز غیر مجاز به گوش می رسد. اهالی روستا، فعالان و علاقمندان به حوزه میراث فرهنگی بارها نگرانی خویش را از این روند اعلام نمودند.
اما تابحال اقدامی پیشگیرانه برای این روند از جانب نهادهای متولی مشاهده نشده است. حاصل این نوع رفتار دستگاه ها، ساخت بنای پنج طبقه و سه طبقه آن هم در میدان مركزی روستای شاهكوه سفلی است.
به باور كارشناسان، ساخت و ساز در بافت تاریخی روستا باید از ارتفاع همراز و همگون برخوردار باشد همینطور نوع مصالح به كار رفته در سازه هم باید با سایر بناهای روستا همخوانی داشته باشد. موضوعی كه در ساخت و سازهای اخیر روستای شاهكوه سفلی رعایت نشده است.
نگرانی كارشناسان از تبدیل شاهكوه به زیارت
در همین رابطه گزارش و گفتگوهایی توسط خبرگزاری مهر تهیه شد و در یكی از این گفتگوها با جاوید ایمانیان دكترای مرمت آثار تاریخی و مدرس دانشگاه، او نسبت به ساخت و سازهای غیرمجاز در روستای شاهكوه سفلی اظهار نگرانی كرد و از تبدیل بافت تاریخی این منطقه به روستای زیارت گرگان كه امروزه محلی برای ساختمان های ناهمگون و بلندمرتبه شده، اخطار داد.
به قول وی، وجود ارزش تاریخی و طبیعی در عرصه و حریم روستای شاهكوه سفلی، فرصتی برای تبدیل این منطقه به روستاهای تاریخی كشور مانند ابیانه، میمند و ماسوله است.
دوباره به سراغ او رفتیم تا ضمن آگاهی از شرایط فعلی توضیحات بیشتری درباره ساخت و سازهای انجام شده داشته باشیم.
ایمانیان آموزش و فرهنگ سازی جامعه محلی و روستایی را برای توسعه صنعت گردشگری شاهكوه سفلی دارای اهمیت می داند و می افزاید: نیاز است تا اهالی روستا به ارزش های تاریخی و طبیعی پیرامون خود واقف شوند چونكه تنها در این صورت جامعه محلی برای حفظ بافت و گسترش طرح های گردشگری مشاركت خواهد نمود.
این مدرس دانشگاه نقش سازمان ها و نهادهای در رابطه با ابزارهای حقوقی و قانونی را برای حفظ بافت روستا دارای اهمیت می داند و می گوید: برای پیشگیری از ادامه ساخت و سازهای غیر مجاز تنها ابزارهای حقوقی و قانونی موثر واقع می گردد.

قلع و قمع ساخت و ساز غیرمجاز
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گرگان هم در گفتگو با خبرنگار مهر، به استفاده از اهرم های قانونی تاكید می كند و می افزاید: در نامه ای كه توسط این اداره تنظیم شده خواهان جلوگیری از ساخت و سازهای بی ضابطه و قلع و قمع بناهای احداثی غیر مجاز شدیم.
یاسر قندهاری با اشاره به اینكه این مورد به صورت جدی پیگیری خواهد شد، می افزاید: اگر مانع این نوع ساخت و سازها نشویم شاهكوه شبیه روستای زیارت خواهد شد.
وی از بازدید ماهانه برای نظارت بیشتر بر ساخت و ساز در روستای شاهكوه سفلی خبر می دهد و می افزاید: قرار شد تیمی متشكل میراث فرهنگی، بخشداری و بنیاد مسكن ماهانه سركشی به روستا داشته باشند. هرگونه ساخت و ساز در روستاهای تاریخی اعم از استفاده از مصالح، ارتفاع بنا و نمای ساختمان باید بر مبنای ضوابط سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد
قندهاری با اشاره به اینكه برای راه اندازی بنا در بافت روستا باید از اداره میراث فرهنگی گرگان استعلام گرفته شود، ادامه می دهد: هرگونه ساخت و ساز اعم از استفاده از مصالح، ارتفاع بنا و نمای ساختمان باید بر مبنای ضوابط سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد.
بر اساس ماده ۵۶۰ قوانین مجازات اسلامی برای متجاوزین به میراث فرهنگی، «هر كس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی كشور یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از جانب سازمان مذكور در حریم آثار فرهنگی - تاریخی اقدام به عملیاتی نماید كه سبب تزلزل بنیان آنها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذكور خرابی یا لطمه وارد آید، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از یك تا سه سال محكوم می شود».

برخورد سریع، قاطع و قانونی با ساخت و سازهای غیر مجاز
بر همین مبنا جانشین دادستان مركز استان از برخورد سریع، قاطع و قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز در بافت تاریخی روستای شاهكوه سفلی خبر می دهد و می افزاید: وظیفه دادستان است كه با جرم برخورد كند.
مسعود سلیمانی با اشاره به اینكه دادستان طبق قانون اساسی نظارت بر اجرای قوانین در كشور دارد، به خبرنگار مهر می گوید: سیاست ما این است كه روستاهایی بكری مانند شاهكوه به عاقبت برخی روستاها مانند زیارت گرگان گرفتار نشود.
وی بررسی ساخت و سازهای غیر مجاز را در كمیسیون ماده ۹۹ استانداری اعلام می كند و می افزاید: در این كمیسیون برخی مواقع جریمه و گاهی مجوز قلع و قم صادر می گردد.
درحالی كه جانشین دادستان مركز استان نظارت بر نحوه ساخت و ساز خانه های روستایی را از وظایف بنیاد مسكن اعلام می كند مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گلستان هرگونه تخلف در ساخت بنای روستایی را بی ارتباط با این دستگاه می داند
وی نظارت بر ساخت و ساز روستاها را وظیفه بنیاد مسكن استان می داند و ادامه می دهد: در طرح هادی روستا اگر ساخت و ساز خارج از ضابطه قانونی شكل بگیرد بنیاد مسكن می تواند مانع آن شود.
جانشین دادستان مركز استان می افزاید: اینگونه نیست كه بنیاد مسكن فقط مجوز ساخت را بدهد بلكه نظارت بر راه اندازی خانه های روستایی هم در حیطه وظایف آنها قرار دارد.
تخلف در ساخت و ساز ربطی به بنیاد مسكن ندارد
درحالی كه جانشین دادستان مركز استان نظارت بر نحوه ساخت و ساز خانه های روستایی را از وظایف بنیاد مسكن اعلام می كند مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گلستان هرگونه تخلف در ساخت بنای روستایی را بی ارتباط با این دستگاه می داند و اعتقاد دارد كه تخلف در ساخت و ساز به این دستگاه مربوط نمی گردد چراكه قوانین اجرایی در این بخش برای بنیاد مسكن وجود ندارد.
محمدتقی زمانی نژاد با اشاره به اینكه بنیاد مسكن در هر روستا ناظر فنی دارد، می افزاید: این مورد خارج از شرح وظایف ماست و معرفی آنها به ما مربوط نمی گردد بلكه دهیاری، فرمانداری و استانداری می توانند در این حوزه ورود كنند.
وی خواهان عدم عرضه امتیاز آب، برق و گاز از جانب نهادهای متولی به سازندگان متخلف می گردد و می افزاید: یكی از طریق های مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاها عدم صدور این نوع امتیازهاست.
هرچند كه ثبت روستای شاهكوه سفلی گرگان در لیست آثار ملی باید نقطه قوت و بستری برای رونق صنعت گردشگری این منطقه می شد اما نبود نظارت درست از جانب نهادهای متولی و ناهماهنگی دستگاه ها با یكدیگر، فرصتی برای افراد سودجو مهیا كرده تا با ساخت و ساز بی ضابطه از این شرایط به نفع خود بهره ببرند. نظر به اینكه برخورد با چنین افرادی در قوانین مجازات اسلامی برای متجاوزین به میراث فرهنگی صراحتا اعلام شده انتظار می رود تا دستگاه های متولی نسبت به این مورد واكنش نشان دهند.


1397/07/28
19:53:49
5.0 / 5
4419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی